برندسازی شخصی و فیسبوک

 

هر شخص شامل مجموعه ای از مهارتها است. برند شخصی بیانگر یک ایده بزرگ یا یک سیستم اعتقادی- این نگرشی است که برای سایر افراد متمایز و جذاب است.

برندسازی شخصی به معنی ایفای یک نقش فعال در مسیر شغلی و زندگی فردی افراد است اینکه فردی یاد بگیرد چگونه خود را در بازار برای رسیدن به حداکثر مزایا جایگاه سازی کند. پس اگر  خودتان را برند نکنید شخص دیگری در حوزه شما ادراک بهتری در ذهن بقیه ایجاد می کند و از شما موفق تر خواهد شد و به زبان ساده تر از او جای شما را میگیرد

برند شخصی به عنوان برند فردی هم شناخته می شود. برند شخصی نوعی از برند است که افراد برای خود می سازند، تا از این طریق قادر باشند فرصت های شغلی خود را افزایش دهند. برند فردی یا برند شخصی اغلب با توجه به آنکه افراد چگونه توانایی ها و محاسن خود را به معرض نمایش می گذارند و خود را در شبکه های اجتماعی بازاریابی می کنند (درست خواندید ” بازاریابی، خوب است بدانید بازاریابی فقط مختص کالا و خدمات نیست هر فردی روزانه با ارتباطات، رفتارها و کارهایی که انجام می دهد خود را در جامعه بازاریابی می کند)، شکل می گیرد. کارشناسان در معرفی آن به عنوان یکی از انواع برند شک دارند، چون با اینکه روشی برای ایجاد ارزش افزوده محسوب می شود، اما فاقد مدل کسب و کار برای اجرا و تجاری سازی استراتژی است. تفاوت برند شخصی با برند سلبریتی در فردی است برند برایش ساخته میشود، در برند شخصی افراد غالباً معروف نیستند و با برندسازی برای خود توانایی و مهارت هایشان را معرفی میکنند و خود را بازاریابی میکنند تا بتوانند از این طریق مشتری جذب کنند. به عنوان مثال وکلا یا گرافیست ها و هنرمندانی که به واسطه ی مهارت و نام خود معروف شده اند از برندسازی شخصی بهره میبرند.

فیسبوک در دنیا از لحاظ تعداد کاربران رتبه اول را در اختیار دارد و هرچند در سال 2018 با رسوایی که در خصوص افشای اطلاعات 87 میلیون از کاربران خود و در اختیار دادن آنها به یک موسسه تحقیقاتی رو به رو بود، با این حال در 3 ماهه نخست سال 2019، تعداد کاربران این رسانه اجتماعی در دنیا چیزی در حدود 2 میلیارد و سیصد میلیون نفر می باشد که در واقع حدود 37 درصد از جمعیت جهان، در این رسانه اجتماعی مشغول هستند.

اما این عدد در ایران کمی متفاوت است، در واقع به دلیل فیلتر بودن این رسانه اجتماعی، نمی توان آمار درستی از افرادی که از ایران وارد این رسانه اجتماعی می شوند داشت با این حال در آمار های غیر رسمی بیان شده است که حدود 2 میلیون کاربر فعال و چیزی در حدود 12 میلیون کاربر فعال و غیر فعال از ایران، در این رسانه اجتماعی مشغول هستند که عددی در حدود 15 درصد می شود.

فیسبوک به افراد (چه ایران چه خارج از ایران) فرصت های زیاد برندسازی و توسعه فردی می دهد. این وبسایت امکان استفاده از رهبران فکری و افراد موفق را میسر می کند و افراد می توانند خودشان را با استفاده از ارائه پست ها و ویدئوهای مرتبط و مناسب در معرض نمایش قرار دهند و مسیر برندسازی شخصی را انجام دهند.

در ادامه نگاهی می اندازیم به افراد ایرانی که بیشترین عضو را در فیسبوک دارند البته عموما افرادی ایرانی که در خارج از کشور فعالیت دارند در این لیست حضور دارند که به ترتیب زیر می باشد:

 • شبکه خبری العالم با حدود 6 میلیون نفر
 • شبکه پرس تی وی با حدود 4 میلیون
 • شبکه ماهواره ای منوتو با حدود 3 میلیون
 • آرش با حدود 3 میلیون
 • شبکه ماهواره ای وو آ با حدود 2 میلیون و نیم
 • ابی با حدود 2 میلیون
 • شادمهر عقیلی با حدود 2 میلیون
 • گلشیفته فراهانی با حدود 2 میلیون

همان گونه که در این لیست مشخص است، بازیگران، خوانندگان و فوتبالیست ها بیشترین سهم از مخاطب رسانه فیسبوک را به خود اختصاص داده اند و در ایران شبکه های ماهواره ای و هنرمندان بیشترین سهم را دارا می باشند ولی سلبریتی هایی که در داخل فعالیت می کنند به دلیل فیلتر بودن این رسانه، رتبه بالایی را ندارند.

اما نکته بسیار مهم و حائز اهمیت این است که در برند سازی شخصی به هیچ عنوان نیاز نیست تا هر شخصی به همین میزان، مخاطب داشته باشد. در واقع هدف اصلی و مهم برندسازی شخصی معرفی خود به افرادی است که در حوزه کاری مرتبط با ما فعالیت می کنند حال اگر این تعداد زیر هزار نفر هم باشد اهمیتی ندارد. موضوع مهم خوب معرفی کردن خودمان به افراد مرتبط می باشد.

در انتها چرایی استفاده از فیسبوک و همچنین اقداماتی که لازم است انجام شود را مورد بررسی قرار می دهیم. در خصوص اهمیت اصتفاده از این رسانه بایستی ذکر شود که یکی از اقدامات مهم در برندسازی شخصی، یکپارچگی رسانه های اجتماعی می باشد پس لازم است تا از فیسبوک به عنوان سومین رسانه اجتماعی قدرتمند، استفاده شود اما نمی توان این رسانه را به عنوان مرکز فعالیت های فردی قرار داد.

نکته دیگر در ضریب نفوذ این رسانه در بین مردم ایران می باشدکه همان طور که قبلا بیان شد، عددی در حدود 15 درصد می باشد که عددی نسبتا قابل قبول است و نمی توان از این جامعه چشم پوشی کرد. در ادامه به بررسی مسیر ایجاد پروفایل در فیسبوک و دلیل انجام آنها می پردازیم:

 • در مرحله ابتدایی بایستی در سایت فیسبوک ثبت نام انجام شود. همانگونه که ذکر شد این کار به این دلیل است که یکپارچگی رسانه های اجتماعی افراد حفظ شود با این که این رسانه در کشور ما فیلتر می باشد.
 • تکمیل کردن پروفایل کاربری: در این مرحله هر شخصی مطابق با رسانه های اجتماعی دیگر بایستی، نسبت به تکمیل پروفایل خود اقدام نماید. این اقدامات شامل معرفی خود و همچنین عکس یکسان می باشد. از آن جهت عکس یکسان در رسانه های مختلف اهمیت دارد که فرد را با آن عکس همه به یاد می آورند. مسئله ای که باید به آن خیلی زیاد اهمیت داد بحث با کیفیت بودن عکس استفاده شده در رسانه اجتماعی می باشد.
 • در مرحله بعدی بایستی شخص خود را به صورت مختصر اما دقیق معرفی کند. در واقع این مرحله فلسفه وجودی هرشخصی در رسانه اجتماعی می باشد پس لازم است که نسبت به تدوین این مرحله دقت لازم انجام شود زیرا افراد با استناد به این قسمت تصمیم میگیرند که به یک فرد بها دهند یا از کنار آن بگذرند. اگر هر شخصی قصد دارد که نشان دهد چقدر حرفه ای است، باید این قسمت را به دقت تکمیل نماید تا در دید اولیه، متخصص بودن را به ذهن افراد منتقل کند.
 • جذب مخاطبان: بهترین حالت انتخاب افرادی است که فعالیت مناسبی دارند و منجر به پویاتر شدن صفحه شخصی افراد می شود. سپس بایستی تمامی افرادی که در حوزه کاری فرد فعالیت دارند در جامعه مخاطبین قرار گیرد زیرا این افراد یا به عنوان الگو یا به عنوان همکار و حتی بصورت رقیب در آینده کاری افراد موثر هستند پس بایستی از تمامی فعالیت های آنها اطلاعات کافی و دقیق داشت.
 • طراحی پست: این مرحله جزو مهمترین مراحلی است که هر فرد بایستی آن را انجام دهد. در واقع تولید محتوایی که انجام می شود بایستی بشدت برای مخاطبان جذاب باشد و همچنین در هماهنگی بسیار کاملی با سایر رسانه های اجتماعی باشد تا میزان بازدهی این پست ها افزایش یابد. به ظاهر این کار چند دقیقه زمان می برد اما در عمل بایستی یک استراتژی مشخص برای پست ها طراحی شود که طبق آن استراتژی این عمل انجام شود.
 • کامنت گذاشتن: افراد بایستی حضوری موثر در رسانه های اجتماعی داشته باشند. برای ایجاد یک برند شخصی قوی افراد بایستی در موضوعاتی که مربوط به حوزه کاری خودشان می شود، شرکت کنند و این عمل با کامنت گذاشتن بر روی پست افرادی که در حوزه کاری فرد، پست گذاشته اند موثر می باشد. نکته حائز اهمیت این است که کامنت گذاشتن به صورت غیر مستقیم منجر به افزایش اعتبار افراد می شود در صورتی که در چهارچوب مشخص و در قالب ادب بیان شود و از ذکر مواردی که در تخصص افراد نیست، بایتس حتما اجتناب شود.
 • نهادهای اجتماعی: یکی از روش های مرسوم در برندسازی اشخاص انجام مسئولیت های اجتماعی می باشد. پس یکی از اقداماتی که در رسانه های اجتماعی باید به آن پرداخت، یافتن صفحات مرتبط با امور اجتماعی و خیریه می باشد و پس از یافتن آن بایستی این صفحات را دنبال کرد. البته لازم به ذکر است که دنبال کردن تمامی صفحات موجب بی ارزش شدن اقدامات افراد می شود و باید هر فرد متناسب با حوزه مورد علاقه خود این عمل را انجام دهد. مثلا حوزه هایی شبیه به کودکان کار یا کودکان سرطانی، بهزیستی ها و یا حفاظت از محیط زیست اما نمی توان همه این موارد را با هم در نظر داشت.
 • گروه های کاری: آخرین اقدامی که در راستای برندسازی شخصی بایستی در رسانه اجتماعی فیسبوک انجام داد یافتن گروه های مرتبط کاری و عضو شدن در آنها می باشد. این عمل بسیار مهم است زیرا زمان شناخته شدن افراد در حوزه کاری خودشان را تاحد زیادی کاهش می دهد و اگر این حضور توام با مباحث تخصصی و کارشناسی باشد، مسیر برند سازی شخصی را بسیار تسهیل می کند.

نکته آخر این است که فیسبوک شاید قدرت خودش در ایران را از دست داده است اما بایستی تمامی اقدامات فوق انجام شود تا مسیر برندسازی شخصی با قدرت بیشتر و بهتری انجام شود.