تجزیه و تحلیل استفاده از تلگرام بر رشد برندسازی شخصی در ایران

 

 

محمدرضا منتظرالقائم

چکیده

ضریب نفوذ رسانه های اجتماعی در کشور ما طبق آمار رسمی در انتهای سال 1397 برابر با 92 درصد اعلام شده است. این بدین مفهوم است که در کشور ما ضریب نفوذ اینترنت به بیش از 74 میلیون نفر رسیده است که آماری بسیار قابل توجه می باشد. در خصوص رسانه های اجتماعی نیز آمار به همین صورت از درصد باایی برخوردار می باشد. شبکه اجتماعی تلگرام به جرات محبوب ترین رسانه اجتماعه بین ایرانیان می باشد که قبل از سال 97 بیش از 40 میلیون عضو در آن فعالیت داشتند که این آمار حدود 50 درصدی استفاده از این رسانه را نشان می داد اما با محدودیت هایی که در مسیر استفاده از این رسانه در کشورمان رخ داد، تصور بر آن بود که این رسانه با شکست همراه خواهد بود اما به گفته مسئولین و طبق آمارهای اعلام شده تعداد کاربران ایرانی تلگرام کماکان در مرز 40 میلیون می باشد و برعکس رسانه هایی مانند یوتیوب و توئیتر که تقریبا جزو رسانه های محبوب ایرانی ها نمی باشد، تلگرام محبوبیت خود را حفظ کرد. از این رو بایستی نقاط قوت و ضعف این رسانه را مورد بررسی قرار می دادیم تا متوجه شویم چرا این رسانه همچنان و با وجود محدودیت ها، محبوب ترین رسانه به حساب می آید و این محبوبیت چه کمکی می تواند در برندسازی شخصی داشته باشد.

1. مقدمه

فرقی نمیکند که چندسال سن داریم، اهل کجا هستیم، تحصیلاتمان چقدر است و یا در کدام رشته تحصیلی درس خوانده ایم. فرقی نمی کند از کدام طبقه اجتماعی هستیم یا فرزند چندم خانواده ایم، خیلی از ماها هنوز نمی توانیم خودمان را معرفی کنیم. و حتی بدتر از آن این است که هنوز نمیتوانیم مهارت هایمان را به فروش برسانیم حتی اگر به نقاط قوت خودمان آگاه باشیم. همین موارد است که در هر فردی بایستی مورد بررسی قرار بگیرد و یکی از این گام ها برندسازی شخصی می باشد. ]1[.

همان طور که ارزشمندترین دارایی یک شرکت، شهرت آن است، شهرت و اعتبار ارزشمندترین دارایی افراد نیز به شمار می رود. در واقع برند شخصی افراد، واکنش دیگران را به خودشان مشخص می کند. به عبارت بسیار ساده افراد مهمترین محصول خودشان می باشند. در این مسیر بایستی به این توجه داشت که مسیر انتخاب شده تاثیر بسیار زیادی بر موفقیت افراد می گذارد]2[.

بررسی های انجام شده تا بدینجا به این صورت بوده است که رسانه های اجتماعی فیسبوک و لینکداین، با توجه به تعداد کاربران و یا زمینه تخصصی فعالیتشان توانسته اند تاثیر مثبت و بسزایی بر مسیر برندسازی شخصی داشته باشند و استفاده درست و رعایت نکاتی که در خصوص هر کدام از این رسانه ها مطرح شد، می تواند به افراد کمک شایانی انجام دهد تا به هدف اصلیشان که همان برندسازی شخصی است دست پیدا کنند]3[.

در این پژوهش سوال و مبحث اصلی آن است که رساه اجتماعی تلگرام با توجه به محدودیت هایی که بر سر راه خود دارد تا چه اندازه می تواند در مسیر برندسازی شخصی افراد موثر واقع شود و به طور کلی چه ویژگی ها و مزایا و همچنین چه معایبی در رسانه اجتماعی تلگرام وجود دارد که در این مسیر تاثیر گذار می باشد.

 

 

  1. مبانی نظری
  2. 1- برندسازی شخصی

یکایک ما انسانها از برند برخوردار هستیم برندی که بر پایه خصلت ها گرایش ها فعالیت ها دوستان فامیل شکل ظاهری دارایی‌ها و مهارت‌های حرفه‌ای ما شکل می گیرد.  دوست داشته شدن و مورد احترام بودن ما تا حد زیادی ریشه  در برند ما دارند]4[.

علت ناکامی بسیاری از افراد با استعداد و دارای تخصص و مهارت بالا در کشور ما آن است که آنها نتوانستند از اهرم برندینگ شخصی به منظور استفاده از مهارت و عرضه خود به بازار استفاده کنند. کشورهایی مثل ما که ۶ دهه پیش با صدای نهضت برندسازی در جهان بیدار نشدند هم اکنون به عنوان تولید کنندگان و عرضه کنندگان محصولات و خدمات بی هویت شناخته می شود]4[.

اگر امروز کسی که در زمینه تخصص توانمندی و مهارتی که دارید به شما مراجعه نمی‌کند باید خودتان را مقصر بدانید چرا که شما احتمالاً هیچ کارت دعوت برای کسی ارسال نکردید.

برند شخصی مقوله‌ای است که به شما می آموزد تا اولاً توانمندی های خود را بشناسید و سپس آن را به مخاطبین خود عرضه کنید. یکی از بهترین و معروف‌ترین تعاریف برند شخصی را جف بزوس مدیر عامل سایت آمازون بیان می دارد که می گوید: برند شخصی تو آن چیزی است که مردم پشت سر تو می‌گویند وقتی در اتاق نیستی]5[.

فرقی نمی‌کند چند سال داریم اهل کجا هستید من چقدر در کدام رشته تحصیلی درس خواندن می کند و اجتماعی فرزند چندم خانواده خیلی از ما هنوز نمی‌توانیم خودمان را معرفی کنیم و مورد پسند تر این است که خیلی حرفای ما هنوز زبان فروش مهارت های من را نداریم و اگر هم باشیم و به طور موثر از آن نقاط قوت  خود حرف بزنیم.

گشوده شدن دروازه های قلب افراد به روی شما بستگی به نحوه معرفی و ابراز وجود و میزان مهارت جلب اعتماد آنها توسط شما دارد.  تحقیقات نشان می دهد که ما انسان ها حداکثر تا حجم ثانیه بعد از برخورد با یک انسان را با اشیا تصویر مثبت یا منفی در ذهن خود نسبت به آن انسان به وجود می‌آوریم  رفتار های بعدی یا سیگنال های بعدی در مورد آن فرد یا آن را بر حسب الگوی اولیه خود می سنجیم ]1[.

برند شخصی به عنوان برند فردی هم شناخته می شود. برند شخصی نوعی از برند است که افراد برای خود می سازند، تا از این طریق قادر باشند فرصت های شغلی خود را افزایش دهند. برند فردی یا برند شخصی اغلب با توجه به آنکه افراد چگونه توانایی ها و محاسن خود را به معرض نمایش می گذارند و خود را در شبکه های اجتماعی بازاریابی می کنند (درست خواندید ” بازاریابی، خوب است بدانید بازاریابی فقط مختص کالا و خدمات نیست هر فردی روزانه با ارتباطات، رفتارها و کارهایی که انجام می دهد خود را در جامعه بازاریابی می کند)، شکل می گیرد. کارشناسان در معرفی آن به عنوان یکی از انواع برند شک دارند، چون با اینکه روشی برای ایجاد ارزش افزوده محسوب می شود، اما فاقد مدل کسب و کار برای اجرا و تجاری سازی استراتژی است. تفاوت برند شخصی با برند سلبریتی در فردی است برند برایش ساخته میشود، در برند شخصی افراد غالباً معروف نیستند و با برندسازی برای خود توانایی و مهارت هایشان را معرفی میکنند و خود را بازاریابی میکنند تا بتوانند از این طریق مشتری جذب کنند. به عنوان مثال وکلا یا گرافیست ها و هنرمندانی که به واسطه ی مهارت و نام خود معروف شده اند از برندسازی شخصی بهره میبرند]2[.

 

 

  1. 2- رسانه های اجتماعی

رسانه‌های اجتماعی رسانه‌هایی برای تعامل اجتماعی هستند که از تکنیک‌های ارتباطی بسیار در دسترس و گسترش‌پذیر (scalable) استفاده می‌کنند آندره کاپلن و مایکل هانلین رسانه‌های اجتماعی را این گونه تعریف می‌کنند:

“گروهی از برنامه‌های کاربردی (applications) مبتنی بر اینترنت هستند که با اتکا به بنیان‌های تکنولوژیک وب 2، امکان ایجاد و تبادل محتوای تولید‌شده بوسیله کاربران را می‌دهند”

رسانه‌های اجتماعی در تجارت ممکن است  به عنوان “رسانه‌های تولیدشده بوسیله مصرف‌کننده” (CGM) توصیف کنند.

یک رشته مشترک که همه این تعریف‌ها را به هم می‌پیوندد، آمیزه تکنولوژی و تعامل اجتماعی برای خلق جمعی ارزش است.

رسانه اجتماعی کاربرد تکنولوژی‌های متحرک وب پایه برای تبدیل ارتباطات به دیالوگی دوسویه است. رسانه‌های اجتماعی رسانه‌هایی برای تعامل اجتماعی هستند که از تکنیک‌های ارتباطی بسیار در دسترس و گسترش‌پذیراستفاده می‌کنند. امرازه و با توجه به گسترش راههای ارتباط و همچنین احساس نیاز جوامع به ایجاد یک زبان مشترک، رسانه علی الخصوص رسانه های اجتماعی، تاثیر بسزا و فراوانی در کسب و کار ها خواهند داشت. انسان و جانور توسط برخی از اندام‌های خود می‌توانند تغییرات محیط اطراف خود را به مغز منتقل کنند و سپس تصمیم لازم را بگیرند. این اندام‌ها عبارتند از چشم، گوش، بینی، زبان و پوست. به هر یک از این اندام‌ها رسانه می‌گویند.

انسان و جانور توسط برخی از اندام‌های خود می‌توانند تغییرات محیط اطراف خود را به مغز منتقل کنند و سپس تصمیم لازم را بگیرند. این اندام‌ها عبارتند از چشم، گوش، بینی، زبان و پوست. به هر یک از این اندام‌ها رسانه یا مدیوم می‌گویند و جمع این کلمه مدیا است.

ابزاری که موجب تغییر در هر یک از اندام‌های چشم، گوش، بینی، زبان و پوست انسان یا جانور گردد ابزار رسانه شناخته می‌شود که بطور خلاصه و اشتباه رسانه نامیده می‌شود. البته در عموم منظور از رسانه، وسایل ارتباط جمعی از قبیل رادیو، تلویزیون، سینما، رازنامه و خبرگزاری و سایت خبری است که عموماً به عنوان رسانه از آن‌ها یاد می‌شود و به رسانه‌های اینترنتی و تعاملی و تحت موبایل مانند فیس بوک و تلگرام، شبکه‌های اجتماعی گفته می‌شود. ]5[.

 

 

 

  1. 3- تلگرام

تلگرام در سال 2013 توسط برادران نیکولای و پاول دوروف آغاز شد. آنها اظهار داشتند که هدف نهایی آن کسب سود نیست ، اما در حال حاضر به عنوان یک سازمان های غیر انتفاعی ساختار یافته محسوب می شوند که دارای سود مالی و تراکنش مالی بسیار زیادی می باشد.

Telegram یک پیام رسان متنی به همراه صدا بر روی سرویس IP است. برنامه های مشتری Telegram برای Android ، iOS ، Windows Phone ، Windows NT ، macOS و Linux موجود است کاربران می توانند پیام ها را ارسال کرده و عکس ، فیلم ، استیکر ، صوتی و فایلها از هر نوع مبادله کنند.

Telegram یک نرم افزار منبع باز است اما کد منبع برای نسخه های اخیر همیشه بلافاصله منتشر نمی شود ، در حالی که کد سرور آن منبع بسته و اختصاصی است .این سرویس API ها را نیز به توسعه دهندگان مستقل ارائه می دهد. در مارس 2018 ، تلگرام اظهار داشت که دارای 200 میلیون کاربر فعال ماهانه است.

الگوی امنیتی تلگرام از طرف کارشناسان رمزنگاری انتقادات چشمگیری را دریافت کرده است. آنها از الگوی عمومی امنیتی مبنی بر ذخیره دائمی کلیه مخاطبین ، پیام ها و رسانه ها به همراه کلیدهای رمزگشایی در سرورهای آن به صورت پیش فرض و عدم امکان رمزگذاری نهایی به انتها به صورت پیش فرض انتقاد کردند. پاول دوروف معتقد است كه این امر به این دلیل است كه به جلوگیری از پشتیبان گیری های نا امن شخص ثالث ، و همچنین دسترسی به کاربران و دسترسی به پیام ها و فایل ها از هر وسیله كمك می كند. علاوه بر این ، کارشناسان رمزنگاری نیز از استفاده تلگرام از پروتکل رمزنگاری سفارشی که به اثبات نرسیده و مطمئن باشد انتقاد کرده اند.

در اکتبر 2013 ، تلگرام 100000 کاربر فعال روزانه داشت. در 24 مارس 2014 ، تلگرام اعلام کرد که به 35 میلیون کاربر ماهانه و 15 میلیون کاربر فعال روزانه رسیده است. در اکتبر سال 2014 ، برنامه نظارت دولت کره جنوبی بسیاری از شهروندان خود را به سمت تلگرام سوق داد. در دسامبر سال 2014 ، تلگرام اعلام کرد که 50 میلیون کاربر فعال دارد ، 1 میلیارد پیام روزانه تولید می کند ، و این که 1 میلیون کاربر جدید هر هفته در سرویس خود ثبت نام می کنند. ترافیک در دو ماه با 2 میلیارد پیام روزانه دو برابر شده است. در سپتامبر 2015 ، اطلاعیه ای اعلام کرد که این برنامه 60 میلیون کاربر فعال دارد و 12 میلیارد پیام روزانه ارسال می کند. در فوریه 2016 ، تلگرام اعلام کرد که دارای 100 میلیون کاربر فعال ماهانه است ، با 350،000 کاربر جدید هر روز ثبت نام می کنند ، 15 میلیارد پیام ارسال می کنند روزانه. در دسامبر سال 2017 ، تلگرام به 180 میلیون کاربر فعال ماهانه رسید. در مارس 2018 ، تلگرام به 200 میلیون کاربر فعال ماهانه رسید. در 14 مارس 2019 ، پاول دوروف ادعا كرد كه “3 میلیون کاربر جدید در 24 ساعت گذشته در تلگرام ثبت نام كردند.” دوروف مشخص نکرد كه چه چیزی باعث بروز این سیل ورود به سیستم جدید شده است ، اما این دوره با قطع فنی طولانی مدت تجربه شده است. توسط فیس بوک و خانواده برنامه های آن ، از جمله اینستاگرام]6[.

 

 

 

  1. پیشینه ادبی

در سال های اخیر ، نگرانی گسترده ای مبنی بر اینکه اطلاعات نادرست در رسانه های اجتماعی به جوامع و نهادهای دموکراتیک آسیب می رساند ، وجود دارد. در پاسخ ، سکوهای رسانه های اجتماعی اقداماتی را برای محدود کردن انتشار محتوای نادرست اعلام کردند. ما روند انتشار مطالب را از 569 وب سایت خبری جعلی و 9540 خبر جعلی در فیس بوک و تلگرام بین ژانویه 2015 تا جولای 2018 اندازه می گیریم. تعامل کاربران با محتوای کاذب تا پایان سال 2016 به طور پیوسته در فیس بوک و توییتر افزایش یافت. با این حال ، تعامل با محتوای نادرست در حالی که همچنان در تلگرام در حال افزایش است ، به شدت در فیس بوک کاهش یافته است ، به طوری که نسبت تعامل فیس بوک به سهام توییتر 60 درصد کاهش می یابد. در مقایسه ، تعامل با سایر سایتهای خبری ، تجاری یا فرهنگی روند مشابهی را در هر دو سیستم عامل دنبال کرده است. نتایج ما حاکی از آن است که بزرگی نسبی مشکل اطلاعات غلط در فیس بوک از زمان اوج خود کاهش یافته است]7[.

شبکه اجتماعی تلگرام در عصر دیجیتال در حالیکه باعث ایجاد فرصت ها و امکانات به اقتضای مقتضیات تمدن دیجیتال شده است، فاصله بین خانواده ها از حیث کم و کیف کاربرد تلگرام را به دنبال داشته است. شکاف یاد شده که ناشی از فضای مجازی است، با نفوذ بر نگرش کاربران تلگرام بر امنیت فرهنگی جامعه تاثیر می گذارد. در پاسخ به این پرسش که به شبکه اجتماعی تلگرام چگونه باعث تهدید و آسیب فرهنگی جامعه می شود، این فرضیه ارایه و تبیین شد که تلگرام باعث شکاف فرهنگی در جامعه می گردد و اگر ماهیت این شکاف، متراکم باشد، موجب تهدید و آسیب به امنیت فرهنگی جامعه می شود؛ در این پژوهش به بررسی شبکه اجتماعی تلگرام و امنیت فرهنگی پرداخته شده و تهدیدات فرهنگی این شبکه تجزیه و تحلیل گردیده است. که آسیب هایی چون؛ تهدید حریم خصوصی؛ آیب های خانوادگی، از بین بردن حریم ها، فراهم کردن زمینه فریب افراد با تعریف هویت های جعلی و سونامی محتواهای نامناسب و مضر شناسایی شده و به تحلیل آنها پرداخته شده است و راهکارهای توسعه زیر ساخت های داخلی با اولویت قرار دادن شبکه ملی اطلاعات، معرفی نمونه های موفق تولید داخلی در فضای مجازی، تعریف پیوست های فرهنگی، افزایش سواد رسانه ای جامعه، استفاده از جایگزین های مناسب، ایجاد نهضت تولید محتوا در فضای مجازی پیشنهاد گردید. ]1[.

رسانه های اجتماعی هر روزه نقش پررنگ تری را در ارتباطات بر عهده دارند. در این پژوهش، تمرکز بر روی برندسازی شخصی از طریق رسانه اجتماعی توئیتر می باشد.  ژورنالیست ها و خبرنگاران به طور روز افزونی تشویق می شوند که مسیر برندسازی شخصی خودشان را بهبود ببخشند و یکی از بهترین راه ها برای این قشر، رسانه اجتماعی توئیتر می باشد]8[.

این پژوهش به ژورنالیست ها پیشنهاد می دهد که از فرصت هایی که رسانه اجتماعی توئیتر در اختیار آنها قرار می دهد استفاده کنند خبرهای داغ را از این طریق اعلام کنند تا هم ارزش کاریشان بیشتر شود و هم ارزش بازارشان افزایش یابد. حتی افرادی هم که در حضور تماشاگران و بر صحنه تئاتر ایفای نقش میکنند نیز، از چهارچوب های مورد نظر در این رسانه اجتماعی کمک گرفته اند و توانسته اند مسیر برندسازی شخصی خود را به سرانجام برسانند]8[.

از طریق آنالیزهای متغیرهای کمی در حوزه رفتارهای 40 عضو رسمی و خبرنگاران آزاد در توئیتر، ما کشف کردیم که چه راههایی در این رسانه اجتماعی می توان برگزید تا این افراد بتوانند خودشان را ارائه کنند و همچنین اشکالات و مواردی را نیز مشخص کردیم که معمولا خبرنگاران در طول مسیر برندسازی شخصیشان در توئیتر، با آنها روبه رو می شوند. ]8[.

در سال های اخیر روند استفاده از شبکه های اجتماعی و به ویژه تلگرام برای گذران اوقات فراغت در میان قشرهای مختلف مردم مخصوصا جوانان دیده می شود. استفاده از شبکه تلگرام توانسته است به عنوان بخشی مهم در ساعات زندگی افراد به شمار رود. با توجه به استفاده زیاد دانشجویان از این شبکه اجتماعی در پژوهش حاضر به بررسی نقش شبکه اجتماعی تلگرام بر گذران اوقات فراغت پرداخته شده است. این پژوهش با روش پیمایشی انجام شده است به منظور جمع آوری و گرداوری اطلاعات از پرسش نامه محقق ساخته استفاده شده است. نتایج پژوهش، حاکی از آن است که استفاده از شبکه اجتماعی تلگرام و شیوه های روابط اجتماعی دانشجویان رابطه مثبت وجود دارد و تاثیرگذار است. همچنین، یافته ها نشان داده است که استفاده از شبکه اجتماعی تلگرام و سلامت روان دانشجویان تاثیر دارد علاوه بر این، یافته ها نشان داده است استفاده از شبکه اجتماعی تلگرام، بر بهبود عملکرد تحصیلی دانشجویان تاثیر دارد. و هچنین یافته ها نشان داده است که استفاده از شبکه اجتماعی تلگرام برای برقراری ارتباط بین دانشجویان با جنس مخالف رابطه معنی داری وجود ندارد و تاثیرگذار نیست]9[.

از آنجا که استفاده از رسانه های اجتماعی همچنان رو به رشد است ، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد مهارت دانشجویی در بازاریابی رسانه های اجتماعی برای پاسخگویی به نیاز کارفرمایان بالقوه کافی نیست و مهارت دانشجویی در استفاده حرفه ای از رسانه های اجتماعی برای برندسازی شخصی محدود است. در این مقاله ، جزئیات اجرای یک پروژه توییتر در یک دوره بازاریابی دیجیتال به عنوان ابزاری برای رفع این شکاف ها ارائه شده است. بازخورد دانش آموزان در مورد این پروژه نشان داد که مهارت های آنها در بازاریابی رسانه های اجتماعی ، بازاریابی دیجیتال و مارک های شخصی بهبود یافته است. پیشنهاداتی برای استفاده از توییتر در دوره های دیگر نیز ارائه شده است]10[.

ما در این مقاله در مورد پیدا کردن یک شغل واینکه مدیریت پیشرفت شغلی به طور فزاینده ای مستلزم درک چگونگی نحوه عملکرد شبکه های امروزی و چگونگی کربرد موثر انها به صورت انلاین و افلاین است. ساخت و نگهداری یک نام تجاری شخصی در این راه شروع تبدیل به یک تمایز حیاتی بین اعضای فعال و واکنشی جامعه است. بنابراین ضروری است این اطمینان حاصل شود که ماهیت اطلاعاتی که فرد به صورت آنلاین نمایش می دهد، با هدف تشویق کارفرمای بالقوه نسبت به توقف آن است. کار ما نتایج یک پروژه پژوهشی در حال انجام  که به بررسی استفاده از تکنولوژی های جدید توسط کارآفرینان برای ساخت برندهای شخصی خود می پردازند را نشان میدهد]11[.

ما با بحث درباره ماهیت تغییر محل کار شروع می کنیم و سپس مفهوم نام تجاری شخصی را معرفی می کنیم. ما توضیح می دهیم که چرا برندسازی به طور فزاینده ای برای افراد جویای شغل مهم است در اصطلاح ” نسل X ” حرکت به سمت نردبان شغلی دارند و ” نسل Y ”  بیشتر به دنبال تاسیس در محل کار هستند. پس از آن فعالیت های بعضی از کارآفرینان مورد مطالعه ما را برای نشان دادن اینکه چگونه خدمات آنلاین مختلف مانند وبلاگ نویسی و شبکه های اجتماعی را می توان برای توسعه و ارتقاء یک نام تجاری شخصی استفاده کرد. ]11[.

 

 

  1. بحث و نتیجه گیری.

تلگرام در سال 96 اعلام کرد که 200 میلیون کاربرد دارد که 40 میلیون آن کاربر ایرانی است. با به وجود آمدن شبکه مجازی حریم خصوصی افراد خیلی ناامن شد. مهم‌ترین دلیل محبوبیت تلگرام امنیت بالای آن است.

ابتدا نگاهی می اندازیم به مزایایی که تلگرام دارد:

امنیت تلگرام

سازندگان تلگرام بر امنیت آن خیلی تأکید می‌کنند. به‌طوری‌که در سال 2014 یک جایزه سیصد هزار دلاری برای یافتن باگ در تلگرام قرار داده شد. این مسابقه در فوریه 2015 پایان یافت که هیچ برنده نداشت. در سال 2015 شرکت بنیاد مرز الکترونیک به تلگرام رتبه 4 از 7 را به بخش پیام‌رسان و رتبه 7 از 7 به بخش چت محرمانه این نرم‌افزار داد.

امکان گفتگو جمعی

باوجود گروها وابرگروه ها در تلگرام شما می‌توانید گروه‌هایی از قبیل گروه‌های خانوادگی ایجاد کنید.

به اشتراک گذاشتن مطالب مفید

شما می‌توانید مطالبی مثل کتاب‌ها با دوستان خو به اشتراک بگذارید.

کانال‌ها

کانال مکانی است که سازنده می‌تواند در آن پست بزارد و عضو کانال فقط می‌توانند پست را مشاهده کند و قابلیت‌هایی مکملی چون نظرسنجی و لایک یا دیس لایک و… دارد

ایجاد فرصت‌های شغلی

شما می‌توانید با ایجاد فروشگاه‌های مجازی کسب کار اینترتی خود را ایجاد کنید.

محدودیت زمانی از بین می‌رود

خرید فروش محصولات در شبانه‌روز. (طبق آمار منتشرشده بیشترین فعالیت فروشگاه تلگرامی در ساعت 10 شب است) قشر مختلف مردم وارد فروشگاه مجازی می‌شوند: هرچه تعداد افرادی که وارد فروشگاه مجازی شوند فروش محصولات شما بیشتر شده و سودی بیشتر برای شما دارد و… این دلایلی است که 180000-ایرانی در تلگرام کسب درامد می‌کنند و با گردش مالی بیش 10 ملیارد تومان است.

ربات‌ها

 ربات تلگرام مثل ربات دیگر ساخته می‌شوند تا به‌جای آدم‌ها، برخی از کارهای خاص را انجام دهند. ربات‌های تلگرام قابلیت برنامه‌ریزی دارند؛ که بر مبنای پیامی که به او می‌دهند پاسخ دهد.

تلگرام باعث شد اطلاع رسانی همزمان مکتوب، عکس، فیلم و صدا به صورت مویرگی و به بیشترین تعداد مخاطبان انجام شود. تعداد افرادی که از طریق تلگرام، مطالب و محتوای مختلف را دریافت می کنند. هم اکنون هیچ وسیله رسانه ای وجود ندارد که به صورت همزمان و با انعطاف پذیری بالا و به صورت نسبی، ارزان، محتوای مکتوب، عکس و فیلم، صدا و … منتشر کند و این دامنه گسترده و متنوع (سن، جغرافیا ، تحصیلات و …) مخاطب داشته باشد.

تلگرام باعث شد دامنه استفاده از گوشی هوشمند، اینترنت و اینترنت موبایلی افزایش یابد. این موضوع به معنی افزایش آگاهی و ارتباطات میان بخش های مختلف ایرانیان و ساکنان ایران است.

تلگرام دو هدیه به ایرانی ها داد.

اول: امکان گفتگوی جمعی آزادانه و بدون خط قرمزهای سلیقه ای و  در فضایی با مخاطبان حداکثری (از طریق گروه های تلگرام)
دوم: امکان داشتن رسانه برای همه (یعنی برای تک تک انسان ها) بدون نیاز به مجوز و به راحتی و آسانی و ارزان ترین شکل ممکن رسانه و حزب از ابتدای شکل گیری آن در ایران همیشه با دو مشکل بزرگ روبه رو بوده است: اول: هزینه و سختی های راه اندازی و جلب مخاطب، دوم: سختگیری های حکومت ها برای صدور مجوز هر دو مانع بزرگ و تاریخی به وسیله تلگرام از میان برداشته شد و سود این موضوع علاوه بر مردم، برای حکومت هاست چرا که آنها را به سمت حکمرانی خوب هدایت می کند.
تلگرام باعث افزایش تساوی و عدالت در بخش های مختلف جامعه و در زمینه فعالیت های اقتصادی، سیاسی، رسانه ای و … می شود. ایران به عنوان کشور پهناور شاهد مدیریت پرضرر و ناتوان مرکز گرایی است. اینترنت و به ویژه تلگرام می تواند از آسیب ها و تاثیرات منفی مدیریت مرکز گرایی در کشورها بکاهد.

ایران سرزمین چند فرهنگی است. در میان کشورهای آسیایی و اروپا و شمال آفریقا، بعد از هند و روسیه، ایران دارای بیشترین تعداد زبان است. ایران از تنوع فرهنگی، نژادی، مذهبی و دینی برخوردار است تلگرام به خوبی می تواند نمودهای فرهنگی بخش های مختلف تشکیل دهنده جامعه ایرانی را پوشش دهند و ساحتی برای بروز آنها باشد. این موضوع هم رضایت مردمی را در پی دارد و هم مسوولان را به وجود چنین تنوعی آگاه می سازد.

در ادامه نیز نگاهی می اندازیم به نقاط صعف و معایبی که برای رسانه اجتماعی تلگرام متصور شده اند:

اولین معایب شبکه‌های اجتماعی می‌تواند از بین رفتن حریم خصوصی و دور شدن از کانون گرم خانواده است.
اعتیاد به تلگرام و شبکه‌های مجازی ایجاد اخبار غلط و حاشیه‌ساز صفحه‌های جعلی است.

چالش و نقطه آسیب پذیری تلگرام در موضوع امکان انتشار گسترده یک مطلب دروغ، نقض حریم خصوصی افراد یا محتوایی در خارج از چارچوب های اخلاقی است که این آفت نیز دامن گیر هر وسیله انتقال پیام با کاربران عمومی است و تنها می توان تلاش کرد این آسیب پذیری از طریق افزایش آموزش و تقویت سواد رسانی افراد،  به حداقل ممکن برسد.

نحوه استفاده از تلگرام در جهت رشد برندسازی شخصی:

گام اول: عضویت

مانند تمامی رسانه های اجتماعی برای دسترسی به امکانات و مزیت های رسانه ها، بایستی در اولین اقدام عضو تلگرام شوید. عضویت در تلگرام در کشور ما با محدودیت هایی روبه رو شده است اما احتمالا افرادی که به دنبال برندسازی شخصی از طریق رسانه های اجتماعی هستند، عضو تلگرام نیز می باشند.

گام دوم: شناسایی افراد موثر

همواره در بازاریابی و به صورت گسترده تر در مباحث مربوط به شبکه سازی، اولین قدم آن است که لیستی از افراد موثری که در ارتباط با آنها هستید تهیه کنید. زمانی که عضو تلگرام شدید، لیستی از مخاطبینی که از این رسانه استفاده می کنند برای شما نمایان خواهد شد. کافیست تا معیارهایی برای خود مشخص کنید و مطابق با آن معیار ها شروع به دسته بندی مخاطبینتان کنید.

توصیه می کنم این دسته بندی در 4 گروه انجام بگیرد:

گروه اول آن دسته از افرادی که توانایی این را دارند که به مشتریان بالفعل شما تبدیل شوند.

گروه دوم آن دسته از افرادی که احتمال می دهید در آینده ای نزدیک بتوانید با آنها ارتباط موثری برقرار کنید.

گروه سوم آن دسته از افرادی که سخت می توانید با آنها ارتباط برقرار کنید اما برای برندتان حائز اهمیت می توانند باشند.

گروه چهارم نیز آن دسته از افرادی که صرفا به عنوان یک مخاطب آنها را می بینید نه کسی که در مسیر برندسازی شخصی می توانید روی آنها حساب کنید.

سپس تمامی افراد را در لیست هایی جداگانه وارد نمایید تا برای شما کاملا واضح شود که چه درصدی از مخاطبینتان قابلیت این را دارند که برای آنها وقت و انرژی بگذارید.

گام سوم: برنامه ریزی بازاریابی برای گروه های مخاطبین

فرض ما بر آن است که تمام پیش فرض هایی که در مسیر برندسازی شخصی بایستی رعایت کنید را انجام داده اید مانند داشتن بروشور های شخصی، لوگو و نام مناسب و همچنین کارت های ویزیت. حال با داشتن این ابزارها، بر اساس دسته بندی های انجام گرفته، بایستی استراتژی بازاریابی در قبال هرکدام از این دسته ها را تعیین کنید. مثلا برای مخاطبین دسته اول نیازی نیست اطلاعات اولیه ارسال کنید بلکه بایستی روی مواردی کار کنید که اعتماد آنها را جلب کند و برای مثال بای گروه سوم بایستی مطالبی ارسال کنید که با نوع کار و سودی که می توانید به آنها برسانید آشنا شوند. همچنین بایستی زمان های مشخصی نیز برای اقدامات خود در نظر بگیرید و در واقع به سمت ایجاد یک سیستم مدیریت ارتباط با مشتریان کوچک بروید.

گام چهارم: گرفتن بازخورد از گروه های مخاطبین

گام بعدی بایستی ارزیابی انجام دهید در خصوص این که مسیری که انتخاب کرده اید مسیر درستی است یا خیر. زیرا اگر یک مسیر غلط را ادامه دار بروید ممکن است مسیر برندسازی شما با خطر روبه رو شود. پس می توانید از ابزارهای مختلفی مثل نظرسنجی استفاده کنید تا میزان رصایت مخاطبان خودتان را بسنجید. لازم به ذکر است که نظر سنجی انجام شده بایستی کاملا متناسب با هر دسته از گروه های مخاطبینتان باشد.

گام پنجم: شناسایی و عضویت در کانال های مرتبط

در برندسازی شخصی شما بایستی خود را به عنوان یک متخصص نشان دهید و زمانی می توانید این ادعارا داشته باشید که در یک مسیر مشخص و در یک زمینه فعالیت کنید. یکی از اشتباهاتی که بسیاری از افراد انجام می دهند این استک هدر زمینه های مختلف اقدام می کنند که اولا باعث عدم تمرکز و کم شدن بهره وری آنها  می شود و دوما باعث ایجاد سردرگمی مشتریان می شود زیرا نمیتوانند تشخصی دهند که حرفه و تخصص شما چیست.

لازم است که برای نتخصص بودن و متخصص ماندن ابتدا در زمینه مورد نظر خود عضو کانالهای معتبر مربوط به حوزه کاری خود شوید. در واقع می توانید با عضویت در این کانالها هم منابع لازم برای مطالعات موردی خود را بیابید هم سطح اطلاعات خودتان را در آن حوزه خاص بسنجید و به علاوه با ساز و کار کانالهایی که در زمینه تخصصی شما فعالیت می کنند، آشنا می شوید.

گام ششم: عضویت در گروه های تخصصی

گام بعدی برای ایجاد برندسازی شخصی عضویت در گروه هایی است که در زمینه تخصصی شما فعالیت می کنند. در واقع ابتدا شما با بررسی کانالهای تخصصی، میزان دانش و سطح همکاران و فعالان در حوزه کاری خود را می سنجید و سپس با آگاهی بیشتری عضو گروه های موجود در تلگرام می شوید.

در گروه های تلگرام این خاصیت وجود دارد که افراد می توانند نظرات خود را اعلام دارند و این بهترین فرصت است تا اولا شما با همکاران و علاقمندان و متخصصان حوزه کاری خودتان آشنا شوید، سپس برنامه ریزی کنید تا بتوانید با تمامی آنها یا عده ای از آنها ارتباط برقرار کنید (چرا که ارتباط به اندازه تخصص و حتی بیشتر در برندسازی شخصی موثر است) و هم بتوانید با اظهار نظر کردن تخصصی و صحیح، خود را مطرح کنید و بتوانید برای خود نامی دست و پا کنید.

یادمان باشد عضویت در گروههای تلگرامی گاها هزینه بردار است و همین امر گاهی باعث می شود که افراد قید حضور درآن را بزنند اما این بزرگترین اشتباه ممکن است زیرا لینک های ارتباطی بسیار موثری را از برای چند ده یا نهایتا چند صد تومان از دست می دهند.

گام هفتم: تشکیل کانال

در گام بعدی می توانید یک کانال تخصصی در حوزه کاری خود ایجاد کنید و مطالبی با ارزش را درآن قرار دهید. این کار کمک می کند افراد بسیاری که علاقمند به حوزه کاری شما هستند، سعی کنند با شما ارتباط برقرا کنند و این بهترین فرصت است تا بتوانید خود را به بهترین شکل عرضه کنید و کانالهای ارتباطی بسیاری را ایجاد کنید.

البته نکته حائز اهمیت این است که ایجاد کانال نیاز به زمان گذاشتن بسیاری است و مطالبی که عنوان می کنید بایستی ارزش خواندن داشته باشد و در غیر این صورت انگار شما خنجری برداشته اید و به سرعت بر روی برند شخصی خودتان زخم وارد می کنید.

گام هشتم: تشکیل گروه تخصصی

زمانی می توانید به این سمت حرکت کنید که اطمینان داشته باشید

– اولا تعداد افراد مناسبی عضو گروهتان می شوند.

– دوما افراد متخصصی که نظراتشان می تواند منجر به رشد گروه شما شود، وارد گروه می شوند.

– سوما افرادی عضو نباشند که با الفاظ ناپسند منجر به نارضایتی مابقی افراد شوند.

زمانی که اقدام به تشکیل گروه کردید، بایستی این را در نطر بگیرید که قوانین و مقرراتی را وضع کنید تا از اتفاقات آتی جلوگیری نمایید و یادتان باشد مسئولیت تمام اتفاق ها و نظراتی که در گروه عنوان می شود با شما است پس بایستی به دقت تمامی موارد را یا خودتان یا شخصی قابل اعتماد مورد بررسی قرار دهد.

گام نهم: لینک کردن رسانه های اجتماعی مختلف

پس از این که تمامی مراحل فوق را طی کردید (لا اقل تا مرحله 7) یعنی رسانه اجتماعی تلگرام شما، آماده است که خودش را عرضه کند پس بهتر است مسیر تبلیغاتی خود را شروع کنید و اولین کار آن است که در تمامی رسانه های اجتماعی دیگراتان، لینکی از تلگرام خود قرار دهید (یا کانال یا گروه).

گام دهم: تبلیغات کانال/گروه

برای مرحله دهم شما بایستی مسیرهای مختلف تبلیغاتی مانند دادن بنر در گروه های دیگر، استفاده از ربات، تبلیغ متقابل و … را بررسی نمایید و بهترین و متناسب ترین آنها را انتخاب کنید و شروع به تبلیغات کنید. این مسیر به دلیل ضریب نفوذ بالای رسانه های اجتماعی جزو بهترین نوع تبلیغات به حساب می آید پس از هزینه کردن در آن نترسید.

گام یازدهم: فروش

تا به اینجا ده مرحله را طی کردید تا بتوانید خودتان را ارائه کنید و برند محکمی از خود ایجاد کنید. حال نوبت آن رسیده است که از این کاشتی که انجام داده اید، برداشت مناسبی داشته باشید پس بسته به نوع فعالیت خودتان، می توانید به سمت فروش محصول یا خدماتتان از طریق رسانه اجتماعی تلگرام بروید.

در واقع شما ابتدا خودتان را به روز کردید و ساز و کار رسانه اجتماعی تلگرام را در بر گرفتید. سپس خودتان را عرضه کردید و به عنوان یک شخصی که در حوزه کاری خودش متخصص است، معرفی کردید و نهایتا اعتماد افراد زیادی را به خود جلب کردید.

حال موقع آن است که از این اعتمادی که ایجاد کرده اید نهایت استفاده را ببرید پس بایستی از این طریق هم بتوانید محصول یا خدمت خود را به فروش برسانید.

نکته حائز اهمیت آن است که بسیاری از افراد بدون اینکه این مراحل را سپری کنند، انتظار دارند در اولین قدم محصول یا خدمت خود را به فروش برسانند در حالی که برند قدرتمندی مانند دیجی کلا، حدود 3 سال زمان برای جلب اعتماد گذاشت و پس از آن شروع به فروش محصولات خود کرد تا به این مرحله رسید.

پس لطفا در گام های ابتدایی دنبال درآمدزایی از تلگرام نباشید و سعی کنید، تلگرام را رسانه ای ببینید که می تواند به بهترین شکل مخاطبان بسیاری را برای شما جذب کند و به آنها اطمینان خاطر دهد که به برند شما می تواند اعتماد کند.

 

 

 

  1. منابع

]1[طهرانی، فربد. ،1397 معروف شویم و معروف بمانیم،  انتشارات کلید آموزش، تهران

]2[تریسی، برایان.ترجمه مسعود لعلی، 1397. برندسازی شخصی برای کارمندان، انتشارات بهار سبز، تهران.

]3[منتظرالقائم، محمدرضا. 1398، تحلیل تاثیر رسانه های اجتماعی بر برندسازی اشخاص در ایران، سومین کنفرانس بین المللی تحولات نوین در مدیریت، اقتصاد و حسابداری.(برای مقالات کنفرانسی)

]4[جعفر پیشه، خلیل. 1397، آیین برندسازی شخصی،انتشارات بازاریابی، تهران.

]5[طاهری، محمدرضا. 1397، برندبافی شخصی، انتشارات بازاریابی، تهران.

[6]https://en.wikipedia.org/wiki/Telegram_(software).

[7]Alcott, Hunt (2019), “Trends in the diffusion of misinformation on social Media,” Journal of Research & Politics, 16, 1, 115-128.

[8]Brems, Cara (2016), “How employed and freelance journalists stage themselves on social media,” Journal of digital journalism, 5, 4, 443–459

]9[شعبان، داریوش. 1398، نقش شبکه اجتماعی تلگرام بر گذراندن اوقات فراغت، مجله آفاق علوم انسانی.

[10]McCorkle, Denny (2017), “Using Twitter in the Marketing and Advertising Classroom to Develop Skills for Social Media Marketing and Personal Branding ,” Journal of advertising education, 2, 3, 10–21

[11]Harris, L., & Rae, A. (2011). Building a personal brand through social networking. Journal of Business Strategy (32).Doi:https://doi.org/10.1108/02756661111165435

 

*) M.Sc. in Industrial Engineering, Dept. of Industries, Institute of Higher Education, Baharestan, Isfahan, Iran

Email: m.reza13726@yahoo.com