بررسی تاثیرات احتمالی رسانه اجتماعی توئیتر، بر برندسازی شخصی در ایران

 

محمدرضا منتظرالقائم

خلاصه

در پژوهش های گذشته، راجع به انواع دیگر رسانه های اجتماعی مانند فیسبوک و لینکد این صحبت شد اما این پژوهش از آن جهت اهمیت دارد که در حال حاضر، توئیتر به عنوان یک رسانه اجتماعی قدرتمند در دنیا مطرح است و بسیاری از سیاستمداران نیز با وجود فیلتر بودن این رسانه، از آن استفاده می کنند. در واقع در چنین فضایی است که بحث برندسازی شخصی خودش را بهتر نشان می دهد. توئیتر با در بر گرفتن حدود چهارصد هزار کاربر فعال، هرچند نسبت به فیسبوک از تعداد کاربران بسیار کمتری برخوردار است اما به لحاظ شخصیتی، دارای افراد به نسبت با اهمیتی می باشد. به همین دلیل است که حضور و فعالیت مستمر در این رسانه می تواند زمینه ساز رخداد های مناسبی برای افراد باشد. در نهایت نیز باید عنوان کرد که رسانه اجتماعی توئیتر در اندازه لینکدین تفکیک شده نیست یا به اندازه فیسبوک عضو فعال ندارد اما به عنوان یک رسانه اجتماعی قدرتمند می تواند نقش موثری برای افرادی که میخواهند در برندسازی شخصی قدم بگذارند عمل نماید.

1. مقدمه

برندسازی شخصی در واقع شناخت خود است. شناختی که به افراد کمک می کند تا مسیر زندگی خودشان را با توجه به استعدادهایشان بشناسند و بسازند. احتمال خیلی زیاد اطراف خودتان افرادی را مشاهده کرده اید که ممکن است حتی از لحاظ موقعیت اجتماعی و مالی در وضع مناسبی باشند اما درونشان احساس رضایت نکنند. پای صحبت این افراد اگر بشینید احتمالا با مقوله ای به نام عدم رضایت شغلی رو به رو می شوید. احتمالا خیلی از ما تصورمان بر آن است که رضایت شغلی فقط و فقط مربوط به بعد مادی می شود در صورتی که این گونه نیست. ( کریتون، 1396)

برندسازی شخصی این امکان را به افراد می دهد که علاوه بر رضایت مالی و موقعیتی، این امکان را به افراد بدهد که از کار و حرفه خودشان نهایت لذت را ببرند و افراد را به سمت کمال سوق دهد. (کریتون، 1396).

یکی از گام های اساسی در برند سازی شخصی، استفاده از رسانه اجتماعی می باشد و یکی از انواع رسانه های اجتماعی، توئیتر می باشد. (اخلاصی، 1395)

بررسی های انجام شده تا بدینجا به این صورت بوده است که رسانه های اجتماعی فیسبوک و لینکداین، با توجه به تعداد کاربران و یا زمینه تخصصی فعالیتشان توانسته اند تاثیر مثبت و بسزایی بر مسیر برندسازی شخصی داشته باشند و استفاده درست و رعایت نکاتی که در خصوص هر کدام از این رسانه ها مطرح شد، می تواند به افراد کمک شایانی انجام دهد تا به هدف اصلیشان که همان برندسازی شخصی است دست پیدا کنند. ( منتظرالقائم، 1398).

سوال اصلی این پژوهش اینجا است که آیا رسانه ای که در ایران در حدود 10 سال است که فیلتر می باشد و شاید توجه های زیادی را از دست داده، می تواند در مسیر برند شدن افراد در ایران کمک کند یا خیر؟

 

 1. مبانی نظری
 2. 1- برندسازی شخصی

 

برند شخصی شما شهرت و اعتبار شماست که شخصیت شما آن را تعیین می کند.

شناخت برند خودتان

 1. خودتان را تعریف کنید.
 2. مخاطب هدف تان را پیدا کنید: مخاطب هدف شما افرادی هستند که لازم است درباره شما بدانند
 3. رقیب های تان را بشناسید: شناخت شرایط رقابت کمکتان می کند مواردی را درباره برند شخصیت آن پیدا کنیم که از دیگران بهتر است.
 4. نیمرخی از برند شخصی برای خودتان بسازید به این مفهوم که تمام اطلاعات موجود را یک جا جمع کنید.

ارزیابی صادقانه آنچه هستی و آنچه می خواهید باشید یعنی ببینید چه کاری را خوب انجام می دهید و آن را به عنوان مهارت خودتان را بپذیریم همان طور که باید بدانیم چه کاری را خوب انجام نمی دهید و به عنوان. ضعف و قوت آن را آن اعتراف کنیم.

برای اینکه بفهمیم چه چیزهایی برایتان اهمیت دارد اول باید فهمید به چه چیزهایی نیاز دارید نیاز چیزی است که برای داشتن زندگی سالم ضروری است.  وقتی شما نیاز برآورد نشده ای داشته باشید انگیزه می گیرید که کاری کنید تا این وضعیت تغییر کند نیازها به احساسات شما جهت می دهند بر روی ارزش های تان تاثیر می گذارد.

مهم‌ترین اصل در آغاز راه برندسازی شخصی این است که خودتان را قبول داشته باشید شما بهائیت بتوانید با دقت به خودتان نگاه کنید به افکار دیگران درباره خودتان گوش دهید و بخواهید رشد و تغییر پیدا کنید.(کریتون، 1397)

هر شخص شامل مجموعه ای از مهارتها است. برند شخصی بیانگر یک ایده بزرگ یا یک سیستم اعتقادی- این نگرشی است که برای سایر افراد متمایز و جذاب است.

برندسازی شخصی به معنی ایفای یک نقش فعال در مسیر شغلی و زندگی فردی افراد است اینکه فردی یاد بگیرد چگونه خود را در بازار برای رسیدن به حداکثر مزایا جایگاه سازی کند. پس اگر  خودتان را برند نکنید شخص دیگری در حوزه شما ادراک بهتری در ذهن بقیه ایجاد می کند و از شما موفق تر خواهد شد و به زبان ساده تر از او جای شما را میگیرد.(اخلاصی، 1396)

برند شخصی به عنوان برند فردی هم شناخته می شود. برند شخصی نوعی از برند است که افراد برای خود می سازند، تا از این طریق قادر باشند فرصت های شغلی خود را افزایش دهند. برند فردی یا برند شخصی اغلب با توجه به آنکه افراد چگونه توانایی ها و محاسن خود را به معرض نمایش می گذارند و خود را در شبکه های اجتماعی بازاریابی می کنند (درست خواندید ” بازاریابی، خوب است بدانید بازاریابی فقط مختص کالا و خدمات نیست هر فردی رازانه با ارتباطات، رفتارها و کارهایی که انجام می دهد خود را در جامعه بازاریابی می کند)، شکل می گیرد. کارشناسان در معرفی آن به عنوان یکی از انواع برند شک دارند، چون با اینکه راشی برای ایجاد ارزش افزوده محسوب می شود، اما فاقد مدل کسب و کار برای اجرا و تجاری سازی استراتژی است. تفاوت برند شخصی با برند سلبریتی در فردی است برند برایش ساخته میشود، در برند شخصی افراد غالباً معراف نیستند و با برندسازی برای خود توانایی و مهارت هایشان را معرفی میکنند و خود را بازاریابی میکنند تا بتوانند از این طریق مشتری جذب کنند. به عنوان مثال وکلا یا گرافیست ها و هنرمندانی که به واسطه ی مهارت و نام خود معراف شده اند از برندسازی شخصی بهره میبرند. (مارکتینگ، 1397).

 

 

 1. 2- رسانه های اجتماعی

 

امروزه تقریباً همه چیز با رسانه های اجتماعی سر و کار دارد. اگر شما در شبکه های اجتماعی ، جوامع محتوایی، میکروبلاگ ها، ویکی ها و پیام رسان های فوری، حضور نداشته باشید، دیگر بخشی از فضای مجازی نخواهید بود. رسانه های اجتماعی به شرکتها این امکان را می دهد تا با صرف هزینه ی محدود واندک در زمان مناسب و بصورت بی واسطه و مستقیم با کاربران نهایی در تماس باشند. این شرایط باعث می شود تا نه تنها رسانه های اجتماعی برای بسیاری از شرکتهای چند ملیتی دنیا کاربرد داشته باشد بلکه برای شرکت هایی در ابعاد کوچک و متوسط و حتی شرکتهای  دولتی و غیر انتفاعی نیز مناسب می باشد. استفاده از این ابزارهای ارتباطی  یک فعالیت ساده نیست بلکه نیازمند وجوه ای فکری جدیدی است. (عقیلی، 1394)

شبکه های اجتماعی را می توان در دو دسته آنلاین و آفلاین قرار داد. شبکه اجتماعی به شبکه همبستگی های شخصی یا تعاملات مبتنی بر روابط اجتماعی، گفته می شود. با استفاده از این شبکه ها و اینترنت، افراد می توانند از سراسر جهان داده و اطلاعاتی را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. این داده ها شامل تصاویر، فیلم ها، وبلاگ ها، فایل ها، نظرات و … هستند. مشارکت در شبکه های اجتماعی آنلاین و دسترسی به آنها با استفاده از رایانه ها یا فن آوری های تلفن همراه مانند موبایل های هوشمند یا تبلت ها امکان پذیر است.

رسانه های اجتماعی ترکیبی از وب سایت ها و نرم افزار های وب و یا رایانه ای هستند که به افراد امکان می دهد تا ایده ها و اطلاعات متنوعی را مبادله کنند، این اطالاعات منحصر به نظرات و مشاهدات، یادداشت ها، اخبار، فیلم های دیجیتال و عکس ها و … نیستند. در نهایت کاربران می توانند با استفاده از شبکه های اجتماعی در این گونه مشارکت های شرکت کنند؛ اگر به یکی از تجهیزات الکترونیکی مانند تلفن همراه، تبلت و یا کامپیوتر دسترسی داشته باشند. پس حتما متوجه شده اید که با استفاده از رسانه های اجتماعی است که افراد می توانند در مشارکت های مختلف از طریق شبکه های اجتماعی بپردازند. (Trapay.ir, 1396)

رسانه اجتماعی کاربرد تکنولوژی‌های متحرک وب پایه برای تبدیل ارتباطات به دیالوگی دوسویه است. رسانه‌های اجتماعی رسانه‌هایی برای تعامل اجتماعی هستند که از تکنیک‌های ارتباطی بسیار در دسترس و گسترش‌پذیراستفاده می‌کنند. امرازه و با توجه به گسترش راههای ارتباط و همچنین احساس نیاز جوامع به ایجاد یک زبان مشترک، رسانه علی الخصوص رسانه های اجتماعی، تاثیر بسزا و فراوانی در کسب و کار ها خواهند داشت.

انسان و جانور توسط برخی از اندام‌های خود می‌توانند تغییرات محیط اطراف خود را به مغز منتقل کنند و سپس تصمیم لازم را بگیرند. این اندام‌ها عبارتند از چشم، گوش، بینی، زبان و پوست. به هر یک از این اندام‌ها رسانه می‌گویند.

انسان و جانور توسط برخی از اندام‌های خود می‌توانند تغییرات محیط اطراف خود را به مغز منتقل کنند و سپس تصمیم لازم را بگیرند. این اندام‌ها عبارتند از چشم، گوش، بینی، زبان و پوست. به هر یک از این اندام‌ها رسانه یا مدیوم می‌گویند و جمع این کلمه مدیا است.

ابزاری که موجب تغییر در هر یک از اندام‌های چشم، گوش، بینی، زبان و پوست انسان یا جانور گردد ابزار رسانه شناخته می‌شود که بطور خلاصه و اشتباه رسانه نامیده می‌شود. البته در عموم منظور از رسانه، وسایل ارتباط جمعی از قبیل رادیو، تلویزیون، سینما، رازنامه و خبرگزاری و سایت خبری است که عموماً به عنوان رسانه از آن‌ها یاد می‌شود و به رسانه‌های اینترنتی و تعاملی و تحت موبایل مانند فیس بوک و تلگرام، شبکه‌های اجتماعی گفته می‌شود. (Judit, 2017)

 

 

 1. 3- توئیتر

 

یک رسانه اجتماعی قدرتمند به حساب می آید که بیشتر حال و هوای خبری دارد و خیلی از ژورنالیست ها و خبرنگاران مسیر برندسازی شخصی خودشان را از طریق رسانه اجتماعی توئیتر انجام می دهند. این رسانه اجتماعی به کاربران خود این امکان را میدهد که در قالب نهایت 280 کلمه، محتوای خود را اصطلاحا توئیت کنند.

توئیتر یک رسانه اجتماعی است که درسال 2006 توسط جک دورسی ایجاد شد. این رسانه به سرعت جای خودش را بین مخاطبانش به ویژه ژورنالیست ها و سیاستمداران پیدا کرد و روزانه چیزی در حدود دو میلیارد جستجو در آن انجام می شود.

یکی از ابزارهای توییتر پاک کردن حساب کاربری می‌باشد، با پاک کردن حساب کاربری تمام توییت‌های فرستاده شده به توییتر و تمام داده‌های کاربری پاک می‌شود و به مدت ۳۰ روز قابل برگشت می‌باشد. توییتر این امکان را به کاربران داده‌است که بتوانند صفحه پروفایل خود را با سلیقه خود طراحی کنند. در بخش طراحی صفحه شخصی توییتر به‌طور پیش فرض نوزده طرح را قرار داده‌است ولی کاربران خود می‌توانند با تغییر رنگ صفحه و همچنین قرار دادن تصویر در پس زمینه صفحه پروفایل شخصی، طرح دلخواه خود را طراحی کنند.

توییتر این امکان را به کاربران خود می‌دهد که در ۲۸۰کاراکتر نوشتاری را برای دنبال‌کنندگان خود بفرستند؛ که مهم‌ترین سرویس و ریشه‌ای‌ترین امکان توییتر به‌شمار می‌آید. کوتاه‌نوشت نام دیگری‌است که به نوشته‌های فرستاده شده به توییتر داده‌اند.

توییتر به معنای چهچهه یا آواهایی متناوب است؛ ولی بر خلاف معنای اسم توییتر، همواره در آن کوتاه نوشت می‌نویسند و خبری از آوا در آن نیست. در توییتر افزون برفرستادن پیام نوشتاری می‌توان نوشته را به صورت آوا هم فرستاد، با کمک وبگاه‌های وابسته به توییتر می‌توان این نوع توییت را برای دنبال کنندگان فرستاد. از جمله وبگاه‌هایی که این امکان را به کاربران توییتر می‌دهند chir.ps و audio Boo را می‌توان نام برد.

در اوت ۲۰۱۱ توییتر امکان فرستادن مستقیم نگاره را به وب‌گاهش افزود، با افزوده شدن این امکان هر کاربر در توییتر دارای یک گالری از نگاره‌ها خواهد بود که در کنار پروفایل شخصی اش نمایش داده می‌شود فزون بر این در توییتر با استفاده از وبگاه‌های دوم مانند توییت پیک یا فلیکر می‌توان نگاره را هم توییت کرد.

رابط وبگاه توییتر از چارچوب روبی آن ریلز استفاده می‌کند. از بهار سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۸، پیام‌ها به وسیلهٔ سرور پایدار روبی به نام استارلینگ به کار گرفته می‌شدند، اما از سال ۲۰۰۹، این عملکرد با برنامه‌ای به نام اسکالا جایگزین شد. رابط برنامه کاربردی (API) سرویس‌ها به دیگر سرویس‌های وب، امکان یکپارچه شدن با توییتر را می‌دهد. در ۳۰ آوریل ۲۰۰۹، توییتر رابط وب خود را با اضافه کردن سرچ‌بار و سایدبار در «ترندینگ تاپیکس» تنظیم کرد. بیز استون توضیح می‌دهد که: تمامی پیام‌ها فوراً به ایندکس اضافه می‌شوند و به وسیلهٔ این مشخصه جدید، توییتر به‌طور ناگهانی به عنوان سایتی مهم مطرح می‌شود.

در سال ۲۰۰۶، هنگامی که توییتر زیر نام “Twttr” راه‌اندازی شد، مایکل ارینگتون از سایت تک کرانچ اشاره داشت که با وجود اینکه از این سرویس خوشش آمده‌است، از این حقیقت که صفحه تمامیِ کاربرها برای همگان قابل رؤیت (پابلیک) است احساس ناامنی می‌کند. پیام‌های توییتری به صورت عمومی است ولی کاربران می‌توانند پیام‌های خصوصی نیز ارسال کنند. توییتر اطلاعات قابل شناسایی و شخصی کاربرانش را جمع‌آوری کرده و با مشترکان دیگر سهیم می‌شود. این سرویس حق فروش این اطلاعات به عنوان دارائی‌های خود، در صورت تعویض مالکیت شرکت را دارد. هنگامی که توییتر برای کسی تبلیغی نمی‌کند، تبلیغ کنندگان می‌توانند کاربران را بر اساس سابقه توییت کردنشان مشخص کنند.

در ۷ آوریل ۲۰۰۷، گزارشی مبنی بر در معرض خطر قرار گرفتن امنیت، توسط نیتش دنجی و روجیث اعلام شد. هنگامی که توییتر از شماره تلفن فرستنده smsها به عنوان وسیله‌ای برای احراز هویت استفاده می‌کرد، کاربران خراب کار می‌توانستند صفحه وضعیت شخص دیگری را با استفاده از خدمات پیام‌کوتاه (sms) به روز کنند. این نقض امنیت می‌توانست زمانی که خرابکار از شماره تلفن ثبت شده در اکانت قربانی اطلاع دارد، مورد استفاده قرار گیرد. طی چندین هفته که از کشف این موضوع می‌گذشت، توییتر شماره شناسایی شخصی (API) را برای کاربران خود تعریف کرد که به وسیلهٔ آن می‌توانستند صحت smsهای خود را تأیید کنند

 

 

 

 1. پیشینه ادبی پژوهش

 

رسانه های اجتماعی هر روزه نقش پررنگ تری را در ارتباطات بر عهده دارند. در این پژوهش، تمرکز بر روی برندسازی شخصی از طریق رسانه اجتماعی توئیتر می باشد.  ژورنالیست ها و خبرنگاران به طور روز افزونی تشویق می شوند که مسیر برندسازی شخصی خودشان را بهبود ببخشند و یکی از بهترین راه ها برای این قشر، رسانه اجتماعی توئیتر می باشد. (Brems, 2016)

این پژوهش به ژورنالیست ها پیشنهاد می دهد که از فرصت هایی که رسانه اجتماعی توئیتر در اختیار آنها قرار می دهد استفاده کنند خبرهای داغ را از این طریق اعلام کنند تا هم ارزش کاریشان بیشتر شود و هم ارزش بازارشان افزایش یابد. حتی افرادی هم که در حضور تماشاگران و بر صحنه تئاتر ایفای نقش میکنند نیز، از چهارچوب های مورد نظر در این رسانه اجتماعی کمک گرفته اند و توانسته اند مسیر برندسازی شخصی خود را به سرانجام برسانند. (Brems, 2016)

از طریق آنالیزهای متغیرهای کمی در حوزه رفتارهای 40 عضو رسمی و خبرنگاران آزاد در توئیتر، ما کشف کردیم که چه راههایی در این رسانه اجتماعی می توان برگزید تا این افراد بتوانند خودشان را ارائه کنند و همچنین اشکالات و مواردی را نیز مشخص کردیم که معمولا خبرنگاران در طول مسیر برندسازی شخصیشان در توئیتر، با آنها روبه رو می شوند. (Brems, 2016)

 

همچنین رفتارهای مربوط به توئیت گذاشتن، کلمات به کار رفته در انواع توئیت های مختلف، عملکردهای توئیت و حالت های واکنشی موجود در آن را بررسی و تحلیل کردیم. برای انالیز دقیق تر مفاهیم کمی، مصاحبه عمیقی با 12 نفر از ژورنالیست ها انجام شد به این منظور که دلایل رفتارهای ژورنالیست ها در استفاده از رسانه های اجتماعی را تحلیل کنیم. نتایج این مصاحبه ها بر این شد که ژورنالیست ها عمدتا مسیر برندسازی شخصیشان را از طریق ایجاد تعادل بین خبرهای درگیر کننده و معرفی خودشان انجام می دهند. (Brems, 2016)

 

در حالی که بورسیه های روزنامه نگاری در توییتر در سالهای اخیر بطور چشمگیری گسترش یافته است ، استفاده روزنامه نگاران از بستر شبکه های اجتماعی برای تبلیغ به خود و نام تجاری فقط اخیراً مورد توجه قرار گرفته است. با این حال ، از آنجا که توییتر برای ایجاد سرمایه های اقتصادی و اجتماعی برای روزنامه نگاران مهم است ، برندسازی روزنامه نگاری به طور فزاینده ای برای مطالعه اهمیت دارد. (Hanusch, 2016)

این مقاله نتایج حاصل از مطالعه حساب های توییتر 4189 روزنامه نگار استرالیایی را برای بررسی رویکردهای خود در ارائه و برندسازی در اطلاعات پروفایل خود گزارش می دهد. ما می دانیم که روزنامه نگاران در درجه اول از طریق خصوصیات حرفه ای شناسایی می شوند ، اما تعداد قابل توجهی نیز این را با اطلاعات شخصی مخلوط می کنند. با این حال ، آنها همچنین در تهیه اطلاعات شخصی احتیاط می کنند ، و یک سوم از جمله سلب مسئولیت این است که دیدگاه های خودشان است. در حالی که فقط اختلافات جزئی در رابطه با جنسیت وجود دارد ، از نظر اینکه روزنامه نگاران در کلان شهرها یا مناطق منطقه و ماهیت سکوی اصلی توزیع کارفرمایانشان کار می کنند ، تفاوت های قابل توجهی وجود دارد. (Hanusch, 2016)

از آنجا که استفاده از رسانه های اجتماعی همچنان رو به رشد است ، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد مهارت دانشجویی در بازاریابی رسانه های اجتماعی برای پاسخگویی به نیاز کارفرمایان بالقوه کافی نیست و مهارت دانشجویی در استفاده حرفه ای از رسانه های اجتماعی برای برندسازی شخصی محدود است. در این مقاله ، جزئیات اجرای یک پروژه توییتر در یک دوره بازاریابی دیجیتال به عنوان ابزاری برای رفع این شکاف ها ارائه شده است. بازخورد دانش آموزان در مورد این پروژه نشان داد که مهارت های آنها در بازاریابی رسانه های اجتماعی ، بازاریابی دیجیتال و مارک های شخصی بهبود یافته است. پیشنهاداتی برای استفاده از توییتر در دوره های دیگر نیز ارائه شده است. (McCorkle, 2017)

در عصر رسانه های اجتماعی ، برندسازی جنبه ای بطور روزافزون از هویت بصورت آنلاین قابل مشاهده است. برای متخصصان رسانه به طور کلی و روزنامه نگاران به ویژه ، مارک تجاری در فضاهایی مانند توییتر مجموعه نیروهای پیچیده ای را که با چنین بازیگران عمومی روبرو هستند ، آشکار می کند ، زیرا آنها تنش ها را بین افشای شخصی برای اصالت و دکوراسیون حرفه ای برای اعتبار و حرکت بین ایجاد شخصیت خاص و ارتقاء شخصی حرکت می کنند. کارفرما یا سایر ذینفعان در حالی که مطالعات برای آشکار کردن آنچه روزنامه نگاران درمورد برندسازی می گویند ، شروع شده اند ، آنها هنوز باید مشخصات گسترده ای از آنچه انجام می دهند ارائه دهند. این مطالعه با تجزیه و تحلیل محتوا از پروفایل های توییتر و توییت های نمونه نماینده 384 روزنامه نگار در ایالات متحده ، این چالش را به دنبال دارد. ما بر میزان شیوه های برندسازی تمرکز می کنیم. سطحی که در آن چنین مارک تجاری رخ می دهد ، خواه برای ارتقاء خود (فردی) ، سازمان خبری (سازمانی) شخصی یا حرفه روزنامه نگاری بصورت گسترده (نهادی). و اینکه چگونه سایر شیوه های رسانه های اجتماعی ممکن است با اشکال تجاری سازی روزنامه نگاری مرتبط باشد. نتایج حاکی از آن است که برندسازی اکنون در بین روزنامه نگاران توییتر رایج است. نام تجاری در هر سه سطح اما در درجه اول در سطح فردی و سازمانی اتفاق می افتد و برند سازمانی اولویت دارد. و آن زمان در توییتر با اطلاعات شخصی بیشتر به اشتراک گذاشته می شود. (Molyneux, 2017)

 

 

 1. بحث و نتیجه گیری

 

هر بستر رسانه اجتماعی دیگر به اندازه توییتر فعلی نیست. در من مشاهده ، توییتر با آنچه مردم درباره آن صحبت می کنند ، جدیدترین است. این اخبار را دارد و فرهنگ پاپ ، اما همچنین دارای اخبار کتابداری زیادی است. توییتر جایی است من در مورد بسیاری از پروژه های جدید که باید به آنها توجه کنم یاد می گیرم.

در این قست به این موضوع پرداخته خواهد شد که بایستی چه مراحلی را در رسانه اجتماعی توئیتر پشت سر بگذاریم تا بتوانیم مسیر برندسازی شخصی را به درستی طی کنیم:

 

گام اول: شروع به کار در توئیتر

توییتر برنامه هایی برای دستگاه های Android ، IOS (Apple) و ویندوز دارد. مراحل زیر در استفاده از توییتر از رایانه رومیزی متمرکز شده است. پیام های توییتر را دنبال کنید.

– با وارد کردن آدرس ایمیل یا شماره تلفن شروع کنید.

– سپس یک رمز عبور وارد کنید.

– بر روی دکمه Get Started کلیک کنید.

اگر نام مستعار دارید آن را وارد کنید.

می توانید به Twitter اجازه دهید محتوای خود را شخصی سازی کند. من انتخاب نمی کنم این گزینه به دلیل اینکه دوست ندارم توییتر محتوای مرتبط با من پیدا کند سرگرمی وقتی از آن برای اهداف تحقیقاتی و توسعه حرفه ای استفاده می کنم. این گزینه به Twitter اجازه می دهد تا وب سایتهایی را که بازدید می کنید ، برای شخصی سازی ، ردیابی کند.

اگر هنگام ورود به سیستم ، این کادر را علامت بزنید ، همیشه می توانید پس از مشاهده نحوه عملکرد ، این ویژگی را خاموش کنید. فقط به نمایه خود بروید و تنظیمات خود را تنظیم کنید.

توجه داشته باشید که گزینه های پیشرفته برای توییتر باعث می شود افراد شما را پیدا کنند
با استفاده از آدرس ایمیل یا شماره تلفن خود این تنظیمات را طبق تنظیمات برگزیده تنظیم کنید. برای وارد کردن شماره تلفن خود به مرحله بعدی بروید.

 

گام دوم: صفحه خانه در توئیتر

بیایید به اصول اولیه آنچه در صفحه اصلی توییتر است نگاه کنیم. هر صفحه توییتر نام شخص یا سازمان را در زیر عکس پروفایل نشان می دهد. در صورت تأیید دوباره ، نمایه دارای یک علامت چک خواهد بود که در وسط دایره آبی کنار نام قرار دارد. تحت این نام ، دسته توئیتر را مشاهده خواهید کرد. دسته توییتر با علامت “@” شروع می شود. این نام کاربری شخص یا سازمان است.

دستگیره توییتر یکی از راه های نشان دادن نام تجاری شما است. این می تواند از a تشکیل شود
ترکیبی از حروف ، اعداد و کاراکترها اگر در انتخاب نام مشکلی دارید ، توییتر ایده هایی به شما می دهد. اما در مورد نامی که انتخاب می کنید مطمئن باشید. توییتر به شما امکان می دهد که دسته خود را تغییر دهید ، اما اگر در حال ایجاد یک حساب کاربری هستید و ارتباط برقرار می کنید ، نمی خواهد هویت خود را تغییر دهید. وقتی سعی کردم نام خود را در توییتر ادعا کنم ، فهمیدم که قبلاً گرفته شده است. بسیاری از افراد دسته های خود را با “The Real” یا “I Am” شروع می کنند. سرانجام ، من از مشخصات اولیه ، نام خانوادگی و عنوان شغلی برای پروفایل حرفه ای خود استفاده کردم. در هر صورت ، دسته باید یکی باشد که هویت دیگر رسانه های اجتماعی شما را منتقل کند. سعی کنید برای همه آنها از دسته یکسان استفاده کنید. در اینجا چند نکته سریع برای انتخاب دسته وجود دارد:

 • در مورد گروهی که میخواهید انتخاب کنید تحقیقاتی را انجام دهید و مطمئن شوید که این گروه شبیه به گروه های دیگر نباشد.
 • اگر نام شما در دسترس نبود، گروهی را انتخاب کنید که نمایانگر برند شما باشند. در واقع اگر دوست دارید برند خودتان را تحت این عنوان که علاقمند به حوزه های تکنولوژی هستید، نشان دهید باید گروه خود را @knowtechlib قرار دهید.
 • سعی کنید نام کاربری کوتاهی داشته باشید.
 • مگر اینکه به دنبال بحث و جدال باشید ، یک نام کاربری بی طرف ایجاد کنید. به عنوان مثال ،icantstandlibraries روش خوبی برای برقراری ارتباط با کتابداران نخواهد بود.

در مرحله بعد ، توییتر اطلاعاتی را که بیشتر سازمان یا شخص را شناسایی می کند جمع می کند. توضیحات سازمان در دست است. مکان بعدی ظاهر می شود. اگر یک وب سایت ذکر شده باشد ، پیوند نمایش داده می شود. همچنین نمایه تاریخ عضویت فرد یا سازمان در توییتر را نشان می دهد. دو دکمه آبی در تاریخ هستند. آنها به شما این امکان را می دهند که برای شخص یا سازمان پیام ارسال کنید یا پیام دهید. اگر یک حساب توییتر دارید و به سیستم وارد شده اید ، می توانید ببینید که چه تعداد از افراد یا سازمانها شخص یا سازمانی را که مشاهده می کنید دنبال می کنند. این یک روش خوب برای یافتن افراد اضافی برای پیگیری منافع مشترک است.

در بالای صفحه توئیتر، شما می توانید ببینید چه تعدادی توئیت ارسال شده است. توئیت یک پیام کوتاه 140 کاراکتری است که از توییتر ارسال شده است. در کنار تعداد توییتها ، خواهید دید که چه کسی حساب را دنبال می کند و دنبال کنندگان این حساب هستند. یک پیروان یا سازمانی که تصمیم گرفته است توییتهای صادر شده توسط آن حساب را ببیند. وقتی وارد حساب کاربری خود شوند ، توییتهای شما در فید توییتر شما نشان داده می شوند. با کلیک روی پیوند زیر یا دنبال کننده می توانید ببینید چه کسی را دنبال می کنید یا چه کسی شما را دنبال می کند. تعداد Likes در کنار Followers نمایش داده می شود. وقتی شخصی یک توییت یا یک لحظه را دوست دارد ، به این معنی است که آنها با محتوای توییت موافق و / یا قدردانی می کنند. آنها از پیام پشتیبانی می کنند.

توییتر نیز دارای لیست است. لیست ها تلفیقی از کاربران توییتر است که خصوصیات خاصی دارند. چندین حساب را می توان در لیستی قرار داد که حول یک موضوع انتخاب شده می چرخد. هنگامی که یک لیست مشاهده می شود ، توییت هایی که مشاهده می شوند ، محدود به حساب های موجود در آن لیست می شوند. شما می توانید در لیست های ایجاد شده توسط دیگران شریک شوید و لیست مورد نظر خود را ایجاد کنید. علاوه بر اینکه می توانید افراد را دسته بندی کنید ، یکی دیگر از مزایای لیست توییتر این است که می توانید بدون پیگیری رسمی آنها و دنبال کردن آنها به میل خود ، افراد را دنبال کنید.

پیوند رسانه شامل جدول زمانی رسانه یا لیستی از عکس ها ، فیلم ها و GIF هایی است که در یک حساب بارگذاری شده اند. در زبانه رسانه مطالب آپلود شده به ترتیب زمانی نمایش داده می شود.

بعد از ورود به صفحه اصلی خود ، با کلیک کردن بر روی نماد خانه پرنده که در بالای صفحه نمایش داده می شود ، وارد صفحه اصلی خود شوید. صفحه اصلی شما شامل اطلاعات مربوط به حسابهایی است که شما دنبال می کنید. در سمت چپ صفحه ، توییتر پیشنهاداتی را در مورد افرادی که باید دنبال کنید ارائه می دهد و روندهایی را که ممکن است به آنها علاقه مند شوید نشان می دهد. شما همچنین می توانید روند خود را در اعلان ها و نتایج جستجو پیدا کنید. اعلان ها در توییتر به شما می گویند مردم چگونه به توئیت های شما واکنش نشان می دهند. اگر روی اعلان ها کلیک کنید ، می توانید افرادی را که از شما یاد کرده است ، پسندید ، و توییتهای خود را مجدداً بازنویسی کنید.

پیام ها پیام های خصوصی را که از افراد دیگر در Twitter دریافت کرده اید به شما نشان می دهد. برای ارسال پیام ، روی پیغام پیام ها کلیک کرده و یک نام وارد کنید. در مرحله بعد ، اعلان ها را دنبال کنید و پیام را بنویسید. نماد Moments یک رعد و برق است. A Moment مجموعه ای از توییت ها است که در قالب یک نمایش اسلاید در یک داستان جمع شده اند. در حالی که ممکن است لحظاتی تنظیم نکرده باشید ، هنوز هم می توانید لحظاتی را که توسط توییتر تالیف شده است برای شما مشاهده کند. اگر فیلم ها در لحظه ای که مشاهده می کنید تعبیه شده باشد ، هنگام حرکت به پایین صفحه ، آنها به طور خودکار پخش می شوند. یک لحظه می تواند توییت ها و رسانه هایی را که توسط یک کاربر انتخاب شده است ، در برگیرد. لحظه ها توسط توییتر در دسته هایی نمایش داده می شوند که شامل اخبار امروز ، اخبار ، ورزش ، سرگرمی و سرگرمی است.

 

 

گام سوم: خواندن توئیتر

با دسترسی به فید توییتر خود در صفحه اصلی می توانید توییت ها را بخوانید. روی پرنده کلیک کنید. این به عنوان نماد اصلی است که از طریق آن می توانید در هر زمان به صفحه اصلی خود برگردید. خواهید دید که جدیدترین توییتها در ابتدا ذکر شده است. توییتهای شما با توییتهای افراد و سازمانهایی که دنبال می کنید ترکیب خواهد شد. توییتر شامل توییتهای تبلیغاتی است.

 

گام چهارم: پست کردن توئیت خودتان

مهم نیست که در توییتر کجا هستید ، وقتی وارد سیستم شوید ، می توانید یک توییت ارسال کنید. یک دکمه Tweet در بالای صفحه در نوار ابزار در هر صفحه ظاهر می شود. برای ارسال توئیت  این دستورالعمل ها را دنبال کنید:

 • دکمه Tweet را در نوار ابزار پیدا کرده و کلیک کنید.
 • بر روی دکمه صدای جیر جیر کلیک کنید.
 • یک کادر بازشو نمایش داده می شود.
 • پیام خود را وارد کنید.

می توانید افراد و سازمانهای دیگری را ذکر کنید. ذکر وقتی است که در مورد یک سازمان یا شخص در توییت خود می نویسید. وقتی افراد شما را با استفاده از کاربر خود ذکر می کنند ، در فید توییتر شما نشان داده می شود. ذکر یک روش عالی برای جلب توجه کسی به شما و شروع گفتگو است. اگر نام کاربری فرد یا سازمانی را که می خواهید به آن مراجعه کنید ، نمی دانید ، با استفاده از قابلیت جستجوی توییتر در بالای صفحه ، آن را جستجو کنید. جایگزین دیگر باز کردن کادر Tweet (Tweet) است. بعد ، ampersand (@) را تایپ کنید و سپس ابتدا نام کاربری را وارد کنید. توییتر برای تکمیل آنچه تایپ شروع کرده اید ، چندین پیشنهاد از نام کاربری را ارائه می دهد.

به یاد داشته باشید ، هنگامی که پیامی را با یک دسته (نام کاربریusus) شروع می کنید ، این پیام فقط برای افرادی که کاربر و دنبال کننده هایی که شما و کاربر مشترک دارید ، ارسال می شود. دسته را در انتهای توییت قرار داده و یا یک دوره در مقابل آن قرار دهید تا پیام را برای مخاطبان گسترده تری ارسال کنید.

 

گام پنجم: تعامل با توئیت

چند روش وجود دارد که می توانید با توییت ها ارتباط برقرار کنید. اگر دوست دارید توییت کنید ، بر روی قلب کلیک کنید تا به مردم اطلاع دهید که شما آن را دوست دارید ، قلب نشان می دهد که Tweet را دوست دارید ، پر خواهد شد. اگر با فلش بر روی مربع کلیک کنید ، می توانید توییت خود را بازنویسی کنید. بازخورد روشی برای به اشتراک گذاشتن آنچه شخص دیگری گفته است. وقتی چیزی به وجود می آید که به آن اشتیاق دارید یا فکر می کنید ذکر کردن ارزش دارد ، بازتوییت کردن می تواند خوب باشد. هنگام بازخوانی پیام ، سعی کنید بیان کنید. در غیر این صورت مخاطب شما پیام معتبر شما را دریافت نمی کند. وقتی قبل از ارسال بازخورد ، بیانیه اضافه کنید ، توییت به عنوان نقل قول توییت شناخته می شود.

بازنویسی توئیت

پیامی را که می خواهید مجدداً در فید توییتر خود پیدا کنید پیدا کنید.

 • روی پیام کلیک کنید
 • روی جعبه با دو فلش کلیک کنید.
 • بر روی دکمه Retweet کلیک کنید.

 

گام ششم: آشنایی با هشتگ ها

هشتگ راهی برای طبقه بندی توییت است. به عنوان یک کلمه کلیدی فکر کنید. وقتی یک نماد پوند (#) جلوی گروهی از کلمات یا اعداد قرار می گیرد ، توییت های حاوی هشتگ در جستجوهای توییتر جمع می شوند. هشتگ را می توان در هر نقطه از بدن یک توییت قرار داد. هشتگ راهی برای گفتگو در توییتر است. به عنوان مثال ، بسیاری از افراد با استفاده از هشتگ ها ، در زمان مشخصی در مورد موضوعی در توییتر میزبان گپ های توییتر هستند یا همزمان توییت می کنند. بیشتر افراد در توییتهای خود از هشتگ استفاده می کنند زیرا تعداد افرادی که از همین هشتگ استفاده می کنند به تعیین اینکه آیا موضوع هشتگ جاری یا روند است کمک می کند. در حقیقت ، صفحه اصلی توییتر شما لیستی از گرایش ها را برای شما نمایش می دهد که شامل هشتگ می باشد. هشتگ های توییت پیوندهایی هستند که توییت های دیگر را با همین هشتگ نشان می دهد.

 

گام هفتم: ساخت هشتگ ها

یک هشتگ را به عنوان نوعی از برچسب فکر کنید که افراد می توانند از آن برای شناسایی موضوع استفاده کنند. مردم از هشتگ برای کمک به سایر افراد در یافتن اطلاعات استفاده می کنند. توجه داشته باشید که هشتگ ایجاد یک برنامه نویسان اصلی توییتر نیست. آنها متعلق به یک نفر نیستند. طبق معمول ، یک شخص بسیار خلاق در توییتر حضور داشت و تصمیم گرفت از اولین هشتگ برای جستجوی اطلاعات خود استفاده کند. هشتگ ها برای توییتر کار می کنند ، اما توییتر راهی رسمی برای اشتراک شما در یک هشتگ ندارد. (اگر این آنگاه آن است ، زپیر و HootSuite روش های خوبی برای “دنبال کردن” یک هشتگ برای مدت زمان طولانی هستند.) با این وجود ، می توانید در شخصی مشترک شوید که مرتباً از هشتگ مورد علاقه شما استفاده می کند. سایر شبکه های اجتماعی مانند Facebook ، Google1  , Instagram

 

 

گام هشتم:  افزودن چندرسانه ای

شما می توانید در توئیت های خودتان، عکس و ویدئو و قالب های چند رسانه ای را اضافه کنید.

 

گام نهم:  هویت در توئیتر

اگر کنجکاوی در مورد اینکه آیا واقعاً با کسی صحبت می کنید که مشهور برخی از انواع است ، می توانید بررسی کنید که آیا یک حساب تایید شده است یا خیر. حساب های تأیید شده دارای یک حلقه آبی یا نشان دارای نشان علامت در وسط هستند. اگر شخص واقعاً تأیید شود ، نماد در کنار نام آنها در صفحه نمایه شخص و در نتایج جستجو نشان داده می شود. اگر یک نشان تأیید شده را در هر جای دیگر مشاهده می کنید ، این بدان معنی است که شخص آن را در آنجا قرار می دهد و جعلی است. می توانید با مراجعه به حساب تایید شده توییتر (@ verified) و بررسی لیست موجود ، می توانید لیست های حساب های تأیید شده را مرور کنید: https://twitter.com/verified. برخی از نامها و سازمانها ممکن است در یک لیست ظاهر نشوند. با این حال ، هنوز هم می توانید ببینید که آنها تأیید شده اند. یک نمونه ، انجمن کتابخانه های آمریکا (AALibronic) است.

 

گام دهم:  ایجاد لحظه های خاص خودتان

 • با کلیک روی نماد Moments می توانید Moments خود را در توییتر ایجاد کنید.
 • یک دکمه Create New Moment در بالای صفحه ظاهر می شود.
 • عنوانی را برای لحظه تایپ کنید.
 • می توانید یک فیلم یا عکسی را برای جلد Moment انتخاب کنید.
 • در ادامه توییتها به Moment اضافه کنید. می توانید این کار را با انتخاب توییتهایی که دوست دارید ، توییت از حساب شخصی خود ، جستجوی توییت یا با استفاده از پیوندی به توییت مورد نظر خود انجام دهید.
 • وقتی یک توییت مناسب پیدا کردید ، روی علامت تیک کنار آن کلیک کنید تا آن را به Moment اضافه کنید.
 • بعضی اوقات ممکن است وقتی شروع به تهیه آن می کنید ، یک فیلم یا تصویر برای جلد Moment نداشته باشید. در این حالت ، با اضافه کردن توییت به Moment شروع کنید. توییتها به طور خودکار برای مشاهده در قسمت Set Cover جمع می شوند. دوباره روی دکمه Set Cover کلیک کنید و قادر خواهید بود از یکی از توییت های جلد استفاده کنید.
 • تصویر را انتخاب کرده و بر روی دکمه Next کلیک کنید. سپس می توانید تصویر را برای پوشش خود برش دهید. توییتر پیش نمایش تصویر را به شما نشان می دهد. هنگامی که تصویربرداری تمام شد ، روی دکمه Next کلیک کنید.
 • پیش نمایش “نمای” تلفن “صفحه ظاهر می شود. تصویر را برش داده و سپس بر روی دکمه Save کلیک کنید.
 • بعد از اتمام Moment می توانید با استفاده از دکمه Publish در بالای صفحه آن را منتشر کنید. دکمه Finish Later را برای ادامه توسعه Moment در آینده انتخاب کنید.
 • اگر می خواهید Moment خود را بیشتر تنظیم کنید ، از دکمه More در بالای صفحه استفاده کنید. از دکمه More استفاده کنید تا Moment را به صورت خصوصی به اشتراک بگذارید ، رنگ تم موبایل را انتخاب کنید و به کاربران بگویید که Moment حاوی محتوای حساس است. اگر در Moment اشتباه کرده اید یا دیگر آن را نمی خواهید ، می توانید آن را منتشر کنید یا حذف کنید.
 • لحظه ها را می توان با یک توییت به اشتراک گذاشت.

 

گام یازدهم:  دنبال کردن افراد

من قبل از شروع توضیحی درباره نحوه پیدا کردن افراد برای دنبال کردن در توییتر ، یک کلمه احتیاط را ارائه می دهم. افرادی را که اضافه می کنید در نظر بگیرید زیرا لیست افرادی که دنبال می کنید در صورت داشتن یک حساب عمومی برای همه افرادی که روی صفحه شما کلیک می کنند قابل مشاهده است. اگر از توییتر استفاده می کنید ، زیرا می خواهید خود را به طور مثبت از مارک تجاری کنید ، نمی خواهید افرادی را که باعث ایجاد نفرت هستند ، دنبال کنید. درعوض ، برای مرور پست های خود به جستجوی آنها بپردازید. همچنین می توانید از HootSuite برای نظارت بر آنها استفاده کنید. افرادی که شما از آنها پیروی می کنید ، درباره کسانی که به عنوان یک شخص هستید و چیزهایی که جزء لاینفک زندگی شما هستند ، صحبت خواهند کرد.

توییتر توصیه هایی را برای افرادی ارائه می دهد که می توانید آنها را دنبال کنید. در حالی که در پروفایل خود هستید ، روی پیوند زیر کلیک کنید. اگر وقتی صفحه جدید بارگیری می شود ، به سمت چپ صفحه نگاه می کنید ، به لیستی از افراد یا سازمان هایی که به نظر می رسد متناسب با ترجیحات شما است ، توجه خواهید کرد. می توانید لیست را تازه کنید یا برای مشاهده همه پیشنهادات کلیک کنید. برای افزودن طرف پیشنهادی به شبکه ، روی دکمه Follow کلیک کنید. قبل از دنبال کردن آنها ، برای بررسی نمایه خود ، روی کلیک بر روی نام کلیک کنید. علاوه بر این ، می توانید افراد را از حساب Gmail خود وارد کنید. روی این گزینه کلیک کنید و توییتر مخاطبین شما را جستجو می کند. اگر شما این اجازه را ندهید ، توییتر از شما می خواهد که به مخاطبین خود دسترسی پیدا کنید.

 

گام دوازدهم:  چت کردن در توئیتر

ممکن است توییتر مانند مجموعه نظرات ارسال شده در زمان های تصادفی باشد. با این وجود ، می توان درمورد موضوع مورد نظر ، بحث و گفتگو در توییتر ترتیب داد. پاسخ این است که میزبان یک گپ توییتر باشید. هنگامی که یک گروه با یک گفتگوی توییتر ملاقات می کند ، آنها در زمان مشخصی برای ارسال توییت درباره یک موضوع از پیش تعیین شده ، بصورت آنلاین ملاقات می کنند. سازمان دهنده گپ ، هشتگ را برای گپ انتخاب و تبلیغ می کند. سپس هنگامی که شرکت کنندگان پاسخ می دهند ، در پاسخ های خود هشتگ را شامل می شوند.

 

گام سیزدهم:  اضافه کردن لوکیشن خودتان در توئیتر

می توانید مکان خود را به توییتر اضافه کنید. یک نماد GPS وجود دارد که برای هر توییت نشان می دهد که شروع به تدوین می کنید. می توانید این ویژگی را در تنظیمات غیرفعال کنید. اگر می خواهید مردم بدانند که کجا هستید ، این مراحل را دنبال کنید.

 • یک توییت جدید شروع کنید.
 • توییت خود را بنویسید
 • به پایین پنجره نگاه کنید و روی نماد GPS کلیک کنید.
 • توییتر درباره مکان شما پیشنهاداتی ارائه می دهد.
 • مکان خود را از فهرست کشویی انتخاب کنید یا در یک مکان تایپ کنید.
 • ارسال توئیت.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1. منابع

اخلاصی، امیر. (1395).  برندسازی برای اشخاص، تهران، انتشارات علمی. (برای کتاب های تالیفی)

عقیلی، وحید. (1394). رسانه های اجتماعی، چیستی، چالش ها و کارکردها، مجله علمی پژوهشی مطالعات توسعه اجتماعی ایران، 8، 1، 21-36. (برای مقالات کنفرانسی)

کریتون، سوزان. ،1397، ترجمه زینبا شاهدی، برندسازی شخصی به زبان آدمیزاد، هیرمند، تهران. (برای کتاب ترجمه شده)

منتظرالقائم، محمدرضا. 1398، تحلیل تاثیر رسانه های اجتماعی بر برندسازی اشخاص در ایران، سومین کنفرانس بین المللی تحولات نوین در مدیریت، اقتصاد و حسابداری.(برای مقالات کنفرانسی)

Brems, Cara (2016), “How employed and freelance journalists stage themselves on social media,” Journal of digital journalism, 5, 4, 443–459

Hanusch, Folker (2016), “A representative study of Australian journalists’ profile descriptions,” Journal of digital journalism, 5, 1, 26–43

McCorkle, Denny (2017), “Using Twitter in the Marketing and Advertising Classroom to Develop Skills for Social Media Marketing and Personal Branding ,” Journal of advertising education, 2, 3, 10–21

Molyneux, Logan (2017), “How journalists engage in branding on Twitter: individual, organizational, and institutional levels,” Journal of Information, Communication & Society, 21, 10, 1386–1401

 

 

[*] Corresponding author: M.Sc. Student in Industrial Engineering, Department of Industries of Higher Education Institute of Naghsh Jahan, Baharestan, Isfahan, Iran.

Email: m.reza13726@yahoo.com