تحلیل تاثیر رسانه اجتماعی لینکداین، بر برندسازی شخصی در ایران

محمدرضا منتظرالقائم

چکیده

در سال 1937 نیپونل هیل محتوایی را مطرح کرد که در خصوص برندسازی شخصی بود اما این اصطلاح در سال 1971، توسط تام پترس مطرح شد. در این حدود 50 سال، این علم با پیشرفت هایی رابه را بوده است اما اوج پیشرفت آن به دهه گذشته بر میگردد که رسانه های اجتماعی، به طور چشم گیری جای خود را در زندگی مردم به خصوص ایرانیان، باز کرده است. در واقع قبل از وجود رسانه های اجتماعی و گسترش ارتباطات میان افراد، این علم محدود به قشر خاص جامعه نظیر هنرمندان و ورزشکاران می بود اما با گسترش این فضا، عام مردم توانستند آنچه که مهارت دارند را در معرض نمایش بگذارند. در ایران اما می توان گفت که هنوز این علم جایگاه ناشناخته ای در میان اکثر افراد دارد و لذا افزایش آگاهی برای افراد صراری می باشد. در این پژوهش یکی از رسانه های اجتماعی تقریبا ناشناخته بین ایرانیان، مورد ارزیابی قرار گرفته و مواردی که بایستی در این رسانه انجام داد و همچنین عواملی که باعث می شوند این رسانه نقش منفی یا مثبت در برندسازی شخصی داشته باشند برسی شده است.

 

1. مقدمه

برندسازی شخصی راه و راشی است که افراد، یکدیگر را با یک یا چند ویژگی به یاد می آورند، در واقع مسیری است که یک شخص خود را به صورت آنلاین و حتی آفلاین برای مشتریان بالقوه خود، رئیس خود و یا حتی دوستان خود پرزنت می کند.

برندسازی شخصی می تواند یک مسیر ترقی بسیار خوبی برای همگان باشد اما خیلی از افراد از این ویژگی به درستی استفاده نمی کنند. (Thao Nguyan, 2019).

اطلاعات موجود در اینترنت در واقع همانند یک رد پا برای افراد در رسانه های اجتماعی عمل می کند و در واقع می تواند شناسنامه افراد و حتی قضاوت های افراد دیگر را در پی داشته باشد. برخی از این اطلاعات در خصوص افراد، تحت کنترلشان نمی باشد اما بسیاری از این اطلاعات تحت کنترل خود افراد می باشد. (Lampel and Bhalla; Madden, 2007).

در دنیای کسب و کار فعلی، تمامی مدیران به دنبال افرادی می راند که رد پای اطلاعاتی قدرتمندی از خود به جای گذاشته باشند و این رد پا عمدتا در رسانه های اجتماعی قابل پیگیری می باشد.

بسیاری از برنامه ها و نرم افزار های جدیدی که در سطح جهانی امرازه به وجود آمده است، به افراد کمک می کند تا مدیریت برند شخصی خودشان را بر عهده بگیرند، پروفایل های خود را دقیق تنظیم کنند و ایده ها و نظرات خود را از طریق وبلاگ ها یا پست های منظم و حتی شرکت در گفتگوهای آنلاین مطرح کنند. (Holland and Baker 2001)

در جهان امرازی، هر فردی به صورت میانگین 118 دقیقه از زمان خود را در رسانه های اجتماعی می گذارد که این عدد برای افراد نوجوان حتی بیشتر نیز می باشد که به عدد بسیار عجیب 9 ساعت در راز نیز رسیده است. این اعداد به مردم کمک می کند تا از فرصت های بیشماری که رسانه های اجتماعی در اختیارشان قرار می دهد استفاده کنند و بتوانند نظرات خود را در قالب متن، تصویر و مشارکت بیان کنند. (Katrina M.Johnson, 2017).

 1. مبانی نظری
 2. 1- برندسازی شخصی

هر شخص شامل مجموعه ای از مهارتها است. برند شخصی بیانگر یک ایده بزرگ یا یک سیستم اعتقادی- این نگرشی است که برای سایر افراد متمایز و جذاب است.

برندسازی شخصی به معنی ایفای یک نقش فعال در مسیر شغلی و زندگی فردی افراد است اینکه فردی یاد بگیرد چگونه خود را در بازار برای رسیدن به حداکثر مزایا جایگاه سازی کند. پس اگر  خودتان را برند نکنید شخص دیگری در حوزه شما ادراک بهتری در ذهن بقیه ایجاد می کند و از شما موفق تر خواهد شد و به زبان ساده تر از او جای شما را میگیرد.(اخلاصی، 1396)

برند شخصی به عنوان برند فردی هم شناخته می شود. برند شخصی نوعی از برند است که افراد برای خود می سازند، تا از این طریق قادر باشند فرصت های شغلی خود را افزایش دهند. برند فردی یا برند شخصی اغلب با توجه به آنکه افراد چگونه توانایی ها و محاسن خود را به معرض نمایش می گذارند و خود را در شبکه های اجتماعی بازاریابی می کنند (درست خواندید ” بازاریابی، خوب است بدانید بازاریابی فقط مختص کالا و خدمات نیست هر فردی رازانه با ارتباطات، رفتارها و کارهایی که انجام می دهد خود را در جامعه بازاریابی می کند)، شکل می گیرد. کارشناسان در معرفی آن به عنوان یکی از انواع برند شک دارند، چون با اینکه راشی برای ایجاد ارزش افزوده محسوب می شود، اما فاقد مدل کسب و کار برای اجرا و تجاری سازی استراتژی است. تفاوت برند شخصی با برند سلبریتی در فردی است برند برایش ساخته میشود، در برند شخصی افراد غالباً معراف نیستند و با برندسازی برای خود توانایی و مهارت هایشان را معرفی میکنند و خود را بازاریابی میکنند تا بتوانند از این طریق مشتری جذب کنند. به عنوان مثال وکلا یا گرافیست ها و هنرمندانی که به واسطه ی مهارت و نام خود معراف شده اند از برندسازی شخصی بهره میبرند. (مارکتینگ، 1397).

 1. 2- رسانه های اجتماعی

رسانه اجتماعی کاربرد تکنولوژی‌های متحرک وب پایه برای تبدیل ارتباطات به دیالوگی دوسویه است. رسانه‌های اجتماعی رسانه‌هایی برای تعامل اجتماعی هستند که از تکنیک‌های ارتباطی بسیار در دسترس و گسترش‌پذیراستفاده می‌کنند. امرازه و با توجه به گسترش راههای ارتباط و همچنین احساس نیاز جوامع به ایجاد یک زبان مشترک، رسانه علی الخصوص رسانه های اجتماعی، تاثیر بسزا و فراوانی در کسب و کار ها خواهند داشت.

انسان و جانور توسط برخی از اندام‌های خود می‌توانند تغییرات محیط اطراف خود را به مغز منتقل کنند و سپس تصمیم لازم را بگیرند. این اندام‌ها عبارتند از چشم، گوش، بینی، زبان و پوست. به هر یک از این اندام‌ها رسانه می‌گویند.

انسان و جانور توسط برخی از اندام‌های خود می‌توانند تغییرات محیط اطراف خود را به مغز منتقل کنند و سپس تصمیم لازم را بگیرند. این اندام‌ها عبارتند از چشم، گوش، بینی، زبان و پوست. به هر یک از این اندام‌ها رسانه یا مدیوم می‌گویند و جمع این کلمه مدیا است.

ابزاری که موجب تغییر در هر یک از اندام‌های چشم، گوش، بینی، زبان و پوست انسان یا جانور گردد ابزار رسانه شناخته می‌شود که بطور خلاصه و اشتباه رسانه نامیده می‌شود. البته در عموم منظور از رسانه، وسایل ارتباط جمعی از قبیل رادیو، تلویزیون، سینما، رازنامه و خبرگزاری و سایت خبری است که عموماً به عنوان رسانه از آن‌ها یاد می‌شود و به رسانه‌های اینترنتی و تعاملی و تحت موبایل مانند فیس بوک و تلگرام، شبکه‌های اجتماعی گفته می‌شود. (Judit, 2017)

 

 1. 3- لینکداین

لینکدین یک شبکه‌ی اجتماعی برای کسب و کار است که به عنوان مهم‌ترین شبکه‌ی اجتماعی حرفه‌ای و تجاری فعالیت می‌کند. این شبکه با ایجاد اتصالات و ارتباطات مطمئن، بزرگ‌ترین و قدرتمندترین جمعیت آنلاین از متخصصان را ایجاد می‌کند. اساسا برای بهبود کسب و کارهای مختلف و آشنا کردن دیگران با آن‌ها طراحی شده است. این شبکه ابزار مفیدی برای درآمدزایی یا رسیدن به شغل دلخواه است. حجمی از رزومه‌های نصفه و نیمه در ادوار مختلف زمانی، ایمیل‌های درخواست کار، صفحه‌های اگری‌های استخدام رازنامه‌ها، همه و همه دست به دست هم می‌دهند و اوضاع استخدام شدن و استخدام کردن را هر راز دشواتر از پیش می‌کنند. مدیران و کارفرمایان در انبوهی از رزومه‌ها گم می‌شوند. تصمیم‌گیری‌ها شفافیت لازم را ندارند و در نهایت هم احتمالا با توصیه‌ها و سفارش‌های دوست و آشنا، فردی استخدام می‌شود که رزومه‌اش در همان انبوه رزومه‌ها فراموش شده است. لینکدین طی زمان چندین ساله‌ی تاسیس خود، بر همین مسئله تمرکز داشته و سعی کرده است شبکه‌ای اجتماعی برای کار راه‌اندازی کند. لینکدین به نوبه‌ی خود به عنوان پلتفرم اجتماعی جهانی توانسته راند شغل‌یابی و استخدام را تسهیل کند.(پاکدل، 1393).

لینکدین در حال حاضر در بین وبسایت‌های محبوب بزرگسالان آمریکایی، رتبه‌ی چهارم را دارد. بزرگترین شبکه‌‌ی حرفه‌ای در جهان با بیش از 610 میلیون کاربر در بیش از 200 کشور است. رسالت لینکدین این است که متخصصان جهان را به هم متصل کند تا آن‌ها را در کار خود بهتر و کارآمدتر کند. موسسان لینکدین رید هافمن، آلن بلو (Allen blue)، کانستانتین کوئریک (Konstantin guericke)، اریک لی (Eric ly) و جین لوک وایان (Jean-luc vaillant) هستند. رید هافمن رئیس هیات مدیره و جف وینر (Jeff weiner) مدیر عامل این شرکت است. دفتر اصلی این شرکت در سیلیکون ولی (Silicon Valley) در بخش جنوبی خلیج سان‌فرانسیسکو در کالیفرنیای شمالی ایالات متحده‌ی آمریکا قرار گرفته است دفاتر آمریکایی دیگر این شرکت در شیکاگو، لوس آنجلس، نیویورک، اوماها، سان فرانسیسکو، سانی وال و واشنگتن دی سی واقع شده‌اند. همچنین دفاتر بین‌المللی آن در شهرهای آمستردام، بنگ لر، بارسلونا، پکن، دبی، دوبلین، هنگ کنگ، لندن، مادرید، ملبورن، میلان، بمبئی، مونیخ، دهلی نو، پاریس، پرت، سائوپائولو، سنگاپور، استکهلم، سیدنی، توکیو و تورنتو قرار دارد. سایت لینکدین در قالب 24 زبان در دسترس است: از جمله: انگلیسی، عربی، چینی ساده و قدیمی، چکسلواکی، دانمارکی، هلندی، فرانسوی، آلمانی، اندونزیایی، ایتالیایی، ژاپنی، کره‌ای، مالایایی، نراژی، لهستانی، پرتغالی، رمانیایی، راسی، اسپانیایی، سوئدی، تاگالوگی، تایلندی و ترکی.( Linkedin websitr,2019).

لینکدین بر اطلاعات تخصصی تمرکز کرده، کاربران را تشویق به ایجاد یک رزومه‌ی مختصر و برقراری ارتباط با هم تخصصان می‌نماید. پروفایل‌ها به شدت تخصصی، با اطلاعات بسیار اندکی درباره‌ی سرگرمی‌ها، وابستگی‌های سیاسی و مذهبی و آهنگ‌ها، کتاب‌ها و ویدئوهای مورد علاقه می‌باشد. افراد می‌توانند کنترل نمایند که پروفایل‌ آن‌ها تا چه حد در دید عموم و افراد مرتبط با تخصص یا حرفه‌ی آن‌ها قرار می‌گیرد. اعضای دورتر لینکدین می‌توانند از طریق معرفی فرستاده شده توسط کوتاه‌ترین زنجیره‌ی واسطه‌ها به هم نزدیک شوند. اعضا می‌توانند در مورد ملاقات خاص شغلی و یا سایر خصوصیات اعضای دیگر که به طور ویژه برای استخدام‌کنندگان و مشاوران مفید می‌باشد، جستجو نمایند. (قیصری، 1393)

 1. پیشینه ادبی پژوهش

خیلی از تحقیقات نشان داده است که استفاده از لینکداین برای مدیران بسیار ضراری می باشد. در واقع استفاده از لینکداین به افراد کمک میکند تا سطح اعتماد و اعتبار به خودشان را بالا ببرند. در این تحقیق بیان شده است که مزایای بالقوه لینکداین به نسبت مضرات لینکداین درجه بسیار بالاتری دارد. این مزایا در صورتی که دوره استفاده از لینکداین طولانی مدت تر شود و پروفایل قدرتمند با ارتباطات بسیار زیادی همراه شود، منجر به افزایش کارایی می شود. (Roulin, 2018)

در واقع در این تحقیق بیان شده است که استفاده از رسانه های اجتماعی در چندسال گذشته باعث شده است که مسیر ارزیابی و حتی استخدام افراد دستخوش تغییراتی شود و این تغییرات به خصوص در استفاده از لینکداین و فیسبوک بسیار زیاد به چشم آمده است. در واقع شرکت ها با بررسی رد پای افراد در این رسانه ها تصمیمات ابتدایی را در خصوص یک شخص می گیرند زیرا اطلاعاتی در خصوص شخصیتف مهارت و ارتباطات افراد را به شرکت ها منتقل می کند. هدف از این پژوهش نیز تهیه چهارچوبی برای استفاده از لینکداین به عنوان یک ابزار مناسب می باشد که به چند دلیل می باشد:

 • فرصت مناسبی برای جستجوی مهارت ها و شغل افراد در این رسانه فراهم است و صرفا به حوزه کسب و کار مربوط می شود بر عکس سایر رسانه های اجتماعی.
 • امکان ایجاد ارتباطات موثر بیشتر به نسبت سایر رسانه ها. (Roulin, 2018).

 

رسانه اجتماعی به عنوان یک ابزار قوی برای یکپارچه سازی ویژگی های یک شغل و یا ویژگی های یک شخص مطرح می باشد. لینکداین به عنوان یک پلتفرم برای توسعه فردی و یک ساز و کار مناسب برای توسعه شغلی شناخته می شود و یک ابزاری هست که در قرن 21 برای افراد حرفه ای بسیار پرکاربرد شده است. (Bridgstock, 2017)

در واقع با گسترش رسانه های اجتماعی، این حوزه به بخش جدایی ناپذیر زندگی انسان ها تبدیل شده است که در ابتدا مرکز ارتباطات افراد و علاقمندی های آنها بود اما امرازه به عنوان یکی از قدرتمندترین ابزارهای توسعه فردی و شغلی و بازاریابی شخصی تبدیل شده است. (Bridgstock, 2017)

لینکداین نیز مانند سایر رسانه های اجتماعی دارای پروفایل کاربری می باشد و هر شخصی می تواند در آن یک پروفایل مخصوص به خود را تشکیل دهد با این تفاوت که این رسانه صرفا برای معرفی حوزه های کسب و کاری می باشد و جامعه مخاطبان آن بصورت خاص دسته بندی شده اند. (Bridgstock, 2017).

این مقاله بر این اساس استوار شده است که نشان دهد که چگونه برندسازی شخصی می تواند ظرفیت افراد برای استخدام آنها را افزایش دهد و به این منظور از 54 نفر از افراد دانشگاه تونس، مصاحبه به عمل آمد.و داده ها با استفاده از رگرسیون برگشتی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. و مشخص شد که برندسازی شخصی از شش بعد تشکیل شده است:

 • ظرفیت فرهنگی
 • ظرفیت اجتماعی
 • ظرفیت کلامی
 • تخصص
 • اعتقاد
 • حضور

این پارامترها کمک می کند تا اشخاص ظرفیت های برندسازی شخصی خود را افزایش دهند. (Khedher, 2018).

واقع نخستین اقدامی که افراد در مسیر برندسازی شخصی خود در رسانه های اجتماعی بایستی انجام دهند، پاکسازی رسانه های اجتماعی خود می باشد.

در گام بعدی هر فرد در هر شغل و کسب و کاری که می خواهد مسیر برندسازی شخصی خود را انجام دهد، بایستی تمامی افراد متخصص و در واقع بهترین های آن حرفه را  در رسانه های اجتماعی بیابد.

در مرحله بعدی فرد بایستی ماتریس SWOT را برای خود و همچنین رقبای خود در نظر بگیرد. در واقع این ماتریس مجموعه ای از نقاط ضعف، قدرت و تهدید ها و فرصت های پیش رای افراد می باشد.

در گام بعدی بایستی فرد تحلیل این ماتریس را انجام دهد به این نحو که سعی کند با استفاده از نقاط قوت خود به فرصت های پیش رای خودش دست یابد و با استفاده از فرصت ها، سعی کند نقاط ضعف خودش را پوشش دهد.

تا به اینجا مراحلی بود که فرد بایستی برای افزایش سطح سواد اجتماعی خود و کسب اطلاعات در حوزه مورد نظر خود، بایستی انجام می داد و از این ببعد شامل مراحلی می شود که شخصی بایستی برای ارتقا سطح برندسازی شخصی خود آنها را انجام دهد.

یکی از اولین اقدامات افراد تشکیل هویت بصری خودشان می باشد، هویت بصری افراد علاوه بر لوگو موارد دیگری از جمله رنگ تایپوگرافی، نحوه صدای موقع جواب دادن به تلفن، نحوه راه رفتن نحوه لباس پوشیدن و عناصر مشهود دیگری از جمله سربرگ های اداری کارت ویزیت بسته بندی صورتجلسات بیانیه ماموریت وب سایت، وبلاگ، پروفایل های رسانه های اجتماعی و امضای ایمیل شما را نیز شامل می‌شود. در واقع رسانه های اجتماعی نقش بسیار پر رنگی در تشکیل هویت بصری افراد ایفا می کنند.

سپس بایستی در رسانه های اجتماعی حضوری فعال و چشمگیر داشت، در واقع ارائه نظرات کارشناسی و تهیه و تولید محتوای با کیفیت یکی از مهمترین اقداماتی است که در رسانه های اجتماعی بایستی انجام داد.

در مرحله بعدی بایستی بصورت دوره ای از نظرات و بازخوردهایی که نسبت به شخص، در رسانه های اجتماعی انجام می شود ارزیابی صورت بگیرد و تحلیل شود که چه نوع محتوایی منجر به شناخته شدن بیشتر فرد می شود. (منتظرالقائم، 1398).

 

 1. بحث و نتیجه گیری

این شبکه در دسامبر سال 2002 تاسیس و در ماه می سال 2003 راه اندازی شد، در ماه جون 2016 مایکراسافت پیشنهاد خرید این شبکه را به قیمت 26.2 میلیارد دلار مطرح کرد . لیندکین براحتی محبوب ترین شبکه اجتماعی برای تبلیغ حرفه ای کسب و کارهاست.این سایت با 24 زبان زنده دنیا و با بیش از 600 میلیون کاربر عضو شده در دسترس است. LinkedIn بسیار مناسب برای کسانی ست که بدنبال ارتباط با شرکت ها ، صنایع و کسب و کارهای مشابه با کار خود هستند.

ابتدا نگاهی به مشهورترین افرادی که در لینکداین هستند می پردازیم.

 • ریچارد برانسون: پایه گذار گراه ویرجین و مالک بیش از 60 شرکت زیر مجموعه.
 • ملیندا گیتس: مدیریت شرکت ملیندا گیتس
 • ری دالیو: مدیر و پایه گذار بریدج واتر
 • نیکولاس تامپسون: سردبیر ویرد
 • جاستین ترادیو: نخست وزیر کانادا
 • سوزان کین: پایه گذار کوآیت راولیشن
 • یان برمر: پایه گذار و مدیر گراه اوراسیا
 • بث کامستوک: نویسنده
 • سالی کراوچک: متخصص سئو
 • گری وینرچوک: مدیر وینر

در ادامه به بررسی نکاتی که بایستی در استفاده از لینکداین رعایت کرد و همچنین اشتباهات رایجی که معمولا در استفاده از این رسانه به وجود می آید را بیان می کنیم.

 

 

 1. 1: اقداماتی که در لینکداین نباید انجام شود

١پروفايل هايي كه غالباً مملو از غلط هاي املايي هستند: اكثراً شاهد اين هستيم كه نام شركت ، عنوان شغلي و يا حتا در نام پروفايل هم اين اشتباهات املايي وجود دارند متاسفانه لينكداين امكان تصحيح املاء را ندارد ولي امرازه اكثر مرارگرهاي اينترنت اين امكان وجود دارد و ميشود از امكان آنها بهره برد اما نكته مهم اينجاست كه در هر صورت شما بايد موقع وارد كردن اطلاعات خودتون دقت لازم را داشته باشيد و با وسواس تمام پروفايلتون را تكميل كنيد. به پروفايل لينكداين خودتون به چشم يه رزومه چاپي حرفه اي نگاه كنيد و با عجله و بي دقت ازش نگذريد.

٢كساني كه در پروفايل هاشون عكس مناسب ندارند: اضافه كردن عكس مناسب در پروفايل لينكداين میتواند يک دنياي متفاوتي را براي استخدام كننده رقم بزند. مراجعه كنندگان به پروفايل هايي كه داراي عكس نيستند يا عكس نا مناسب دارند كمتر دقت ميكنند و اين باعث ميشود كه نرخ كليك كمتري را هم داشته باشند .بايد دقت كنيد كه خود لينكداين طبق آمارهایش گفته است که پروفايل هايي كه عكس مناسب دارند ١٤ برابر پروفايل هاي عادي و بدون عكس بيشتر مورد توجه قرار مي گيرند.

٣كساني كه در پروفايل هایشان عكس دارند اما يا قسمت عمده اي از آن متعلق به شخص ديگريست و يا حتی بد تر از اين: خانم برآن ميگویند : فيسبوك را با لينكداين اشتباه نگيريد. فيسبوك فضايي براي گذاشتن عكس هاي شخصي است اما لينكداين فقط براي عكس هاي حرفه اي و كاري می باشد.

٤نداشتن عكس و يا هر مورد جذاب ديگری در كاور زمينه پروفايل:  اكنون نوبت اين است كه يک عكس جذاب براي زمينه صفحه پروفايل انتخاب شود. اين عكس می تواند تاييدي باشد به توجه بيشتر ديگران به پروفايل شما. مناسب تر این است كه اين عكس تصويري شفاف از شما و هويتتان را ارايه كند. خيلي بايد دقت كنيد كه عكس دِفرمه و پيكسل پيكسل نباشد و داخل آن  فضا خوب به نظر برسد.  نكته اي كه خيلي مهم می باشد این است كه بدانیم لينكداين فقط يك اسم معمولي نيست، لينكداين توجهات ويژه اي را ميطلبد و به خصوص افكت هاي تصويري  در پروفايل نقشي مهم را در اين بين ايفا ميكنند.

٥استفاده بدون دقت از هِدلاين در پروفايل :  اكثراً در هِدلاين ها شاهد اين هستيم كه افراد مينويسند دانشجوي فلان دانشگاه و يا حتی متخصصيني كه دنبال كار هستند. از تيتر شغل قبليشان استفاده ميكنند، فضا براي نوشتن این سبک مطالب داخل لينكداين فراوان يافت ميشود و نيازي به نوشتن اين موارد در هِد لاين نيست. بطور مثال يک دانشجو میتواند بنويسد ” كارشناس تبليغات دانشگاه فلان كه تجربه اي در مشاغل بدون انتفاع داشته ” و يا براي شخصي كه دنبال كار مي گردد میتواند بنويسد ” متخصص با تجربه تبليغات كه به دنبال فرصت هاي جديد شغلي در مراكز فن آوري پزشكي مي گردد ” شايد واستون سوال پيش بياد كه تجارب كاري سابقتون چي ميشه و جواب اين است كه همه آنها در قسمت تجربه ها واقع در پروفايل لينكداين قرار ميگيرند.

٦نبايد از طريق گراه هاي لينكداين با افراد ارتباط مستقيم برقرار كنيد:  لينكداين ميتواند بهترين ابزار براي ارتباطات شبكه اي باشه اما اينكه شما به افرادي كه اصلاً نميشناسين بخواين پيغام بدين اصلاً كار خوبي نيست و جزو حركت هاي نسنجيده محسوب ميشه بايد سعي كنيد با افرادي در گراه ها ارتباط برقرار كنيد كه جزو شبكه خودتون هستند و اجتناب كنيد از اينكه به كسي كه هيچ شناختي ازش ندارين پيغام بفرستيد هميشه در انتخابتون دقت كنيد و بدونيد كه به چه كسي پيغام ميدين لينكداين براي اين مساله محدوديت هايي هم دارد ، به خصوص براي افرادي كه پيغام هاي زيادي را ميفرستن كه بي پاسخ ميمونه اجراي اين قوانين را خيلي خيلي سفت و سخت تر خواهد گرفت  بعنوان مثال : اگر شما در زير شاخه هاي دانشگاه سيراكيوز هستيد بهتره كه به افرادي كه از دنبال كنندگان آن مجموعه هستند پيغام بدين اين خيلي جالب نيست كه كوركورانه و به صرف گسترش افراد شبكه تون درخواست ارتباط و پيغام بدين .

٧اگر پيغام دعوت به برقراري ارتباط را شخصي سازي نكنيد:  وقتي كه شما براي اولين بار مي خواين كه با شخصي در لينكداين ارتباط برقرار كنيد سعي كنيد به هيچ وجه از پيغام هاي عمومي پيش فرض لينكداين استفاده نكنيدپيغامي كه ميگه ” من مشتاقم تا شما را به شبكه حرفه اي لينكداين خودم اضافه كنم ” با يه مقدار وقت گذاشتن و ساختن يه جمله جذاب و متفاوت خيلي جواب بهتري ميگيرين و احتمال دادن پاسخ مثبت به درخواست شما هم بالاتر ميره و شخصيت اسپمي به خودتون نميگيرين . يادتون نره كه از دراغ گفتن در اين رابطه كه طرف را از كجا ميشناسيد به شدت پرهيز كنين چرا كه همين دراغ ممكنه شانس شما را براي عدم ارتباط گارانتي ميكنه.

٨استفاده از تلفن هاي هوشمند براي كار با لينكداين:  لينكداين در حال حاضر شامل يه مجموعه از اپليكيشن هاي كاربرديِ و گل سر سبد اينا هم همين اپليكيشن معراف برقراري ارتباطِ كه فقط با يه كليك امكان ارتباط برقرار كردن را مهيا كرده  اما متاسفانه تو اپليكيشن شما نميتونين پيغام هاتون را شخصي سازي كنيد و اين نقص بزرگيه خانم برآن ميگه : افراد زيادي به من ميگن كه ما درخواست برقراري ارتباط را براي افراد زيادي فرستاديم اما چون تو اپ اين امكان نبود بي خيالش شديم و من به آنها ميگم كه اين عذر بدتر از گناهِ چرا كه بايد گوشي را كنار بزارين و برين سراغ كامپيوترهاي شخصيتون و از آن طريق ارتباط برقرار كنين اما ناگفته نمونه داشتن اين اپ براي يه جاهايي هم خيلي خوبه و آنم زمانيه كه شما با شخصي حضوري اشنا ميشين و در همون لحظه بدون اينكه نياز باشه بهش يه پيغام مناسب بدين با يه كليك ساده اضافه اش ميكنين به شبكه حرفه اي خودتون فقط اينم فراموش نكنين كه استفاده از كيبورد هاي كوچك تلفن هاي هوشمند يكي از عامل هاي بزرگ غلط هاي املايي هستش .

٩نداشتن يه آدرس سر راست و مشخص در لينكداين : خانم برآن ميگه : يه راز رئيس توسعه كسب و كار يه شركت بزرگ با من تماس گرفت وقتي آدرس لينكداينش را نگاه كردم ديدم كه اين آقاي رئيس آدرس پروفايل لينكداينش را با امضاي نام و يه سري شماره همراه كرده كه خودش فكر ميكرد خيلي حركت عالي و جذابيه آدرسش اين بود URL:[ Joe]-[Smith]-8346974 اما من فكر نميكنم اين نوع نگارش خوب باشه و خيلي هم وحشتناكه  بهتره كه آدرس پروفايل خودتون را شخصي سازي كنين براي اين شخصي سازي راي گزينه ويرايش پروفايل كليك كنين و بعد هم راي چرخ دنده كنار آدرس پروفايل فعلي خودتون از آنجا هدايت ميشين به بخش سمت راست صفحه كه به شما اجازه تغيير به آدرس شخصي را فراهم كرده  پيشنهاد ميكنم حتماً از نام و نام خانوادگي خودتون يا نام مستعارتون استفاده كنين.

١٠ پُر كردن فرم  خلاصه وضعيت كاري  بسيار مهم است:  نوشتن خلاصه وضعيت يا همون سامِري در پروفايل لينكداين بسیار مهم است به خصوص اگر دنبال اين باشيد كه در نتايج جستجوها در صدر قرار بگيريد. در نوشتن اين خلاصه از كليد واژه هايي بهره ببرید كه يا مستقيماً با كار فعليتان ربط دارد و يا در آينده مي خواهید آن را انجام بديد سعي كنيد طوري مطالب را بنويسيد كه وقتي مديران تامين منابع انساني شركت ها به پروفايل شما سر بزنن از ميزان قريحه و نگاه شما به آينده مطلع شوند.

١١يا با پشتكار پي گير پروفايلتان نيستيد يا وقتي كسي هم از پروفايلتان ديدن ميكند از آن بهره برداري نميكنيد:  هر كاربر در لينكداين مي تواند از مشاهده شدن پروفايلش مطلع شود غير از اينكه تنظيمات را دست كاري كنيد و اين محدود سازي هم باعث ميشود شما متوجه نشوید دقيقاً چه شخصی از پروفايل شما ديدن كرده است و هم باعث می شود افراد نتوانند ملاحظه کنند كه شما به پروفايلشان سر زديد.

١٢وقتي نتوانيد بخش هاي مختلف پروفايلتان كه در قسمت هاي مختلف تعبيه شدن را تكميل كنيد: بايد توجه كنيد كه فقط دقت كردن به بخش خلاصه وضعيت كاري نيست كه مهم می باشد، بلكه شما بايد به صورت داوطلبانه قسمت هاي تجارب ، تيتر هاي مشاغل قبلي ، افتخارات كسب شده ، پروژه هايي كه در آنها فعال بودين و …. را در پروفايل لينكداين خودتان تكميل كنيد. متاسفانه اكثر پروفايل ها از روی  بي حوصلگي فقط با يک متن بلند بالا پُر می شوند كه خواندن آن متن هم قطعاً خارج از حوصله همه است. اما ميتوانيد با تقسيم كردن صحيح همين متن در بخش هاي مشخص كه از قبل در پروفايل تعبيه شدن باعث بشوید راحت تر خوانده شوند و به طبع باعث افزايش ارزش پروفايل شما هم خواهد شد.

١٣تاييد نشدن ليست مهارت ها در لينكداين: مي دانيم كه لينكداين يک مجموعه خيلي كامل از مهارت هاي مختلف را در بانك اطلاعاتي خودش در نظر گرفته است. با وجود اين مهارت هاست كه افراد راحت تر در جستجو ها همديگر را پيدا مي كنند اما طبق معمول يک نكته مهم هم اينجا هست و آنهم اين است كه موقع تايپ كردن كلمات بايد اجازه بدهید ابتدا سيستم تشخيص كلمه ي لينكداين بشناسد آن كلمه را و بعد تاييدش كنيد تا اضافه بشود به ليست مهارت هایتان و همچنين در اين قسمت شما مي توانيد اجازه بدهید افراد مهارت هاي شما را تاييد كنند كه اين خودش باعث اعتماد بيشتر افرادي ميشود كه به پروفايل شما سر ميزنند.

١٤نداشتن يه توصيه نامه ي باوركردني: اما نه هر توصيه نامه اي .یک توصيه نامه قديمي و كم ارزش چطور ميتواند به كارمان بياید ؟ توصيه نامه بايد از يك فرد معتبر و قابل اعتماد بر اساس شرايطه مختص شما نوشته شود.  اکثراوقات توصيه نامه ها عمومي و كم اهميت هستند . بعنوان مثال ” آليسون یک دستيار خوب در شركت بوده آن خيلي فرد سختكوش ، فوق العاده و بي نظيري می باشد ! ” خوب پس بقييه جزئيات چه ميشوند ؟ مثل مدت زمان همكاري در یک پروژه و يا خصايص منحصر به فرد شخص در زمان فعاليت كاريش . بايد مطمئن شوید افرادي كه برایتان توصيه نامه مينويسند طوري باشد كه نشود از آن براي همه افراد استفاده كرد.

١٥اشتراك نگذاشتن عكس ها ، پُست ها و يا حتی عدم به روز رساني كارهاي در حال انجام و يا سابقتان:  اگر تصميم نداريد پروفايل خودتان را در لينكداين تكميل كنيد بهتر است كلاً دور لينكداين را خط بكشيد. لينكداين باعث شده بيش از پيش شما بتوانید فضايي براي حفظ اطلاعات حرفه اي تان و به روز نگه داشتن آنها داشته باشيد. براي خودتان هدف گذاري كنيد كه اطلاعات جديدي را با ديگران به اشتراك بگذاريد،  براي اين كار ميتوانيد از رويدادهايي كه در آن فعاليت داشتيد عكس بگريد و آپلود كنيد  يا ميتوانيد زير پُست ديگران كامنت بگذاريد تا با اين كارا بيشتر ديده بشيد. نظم در  اين قسمت خيلي مهم است. اگر فعاليتتون دائمي و مستمر نباشد ارزش زيادي ندارد.  اگر هم می خواهید جای پایتان را در لينكداين سفت كنيد بهتر است كه مقاله يا ترجمه منتشر كنيد و در موضوعاتي ورود كنيد كه به نوعي با شغل و تخصص شما مرتبط باشد.

١٦عدم ارتباط قوي و تنگا تنگ با افراد شبكه خودتان:   ميدانيد بازارياب هاي تنبل شبكه ای چه آرزويي دارن ؟؟ در ارتباط بودن. لينكداين بهترين فضا را براي اين بخش هم در نظر گرفته است. زير قسمت CONNECTION یک فضايي تعبيه شده كه افراد به هم شغل جديد را تبريك ميگویند ، سالروز رفتن به سر كار حال حاضر را به همچنين و يا حتی نقل مكان ها از شهري به شهر ديگر را مطلع ميشوید و واكنش نشان ميدهند نسبت به اين اتفاق . اينجا هيچ بهانه اي وجود ندارد كه شما نتوانيد در ارتباط باشيد و يا تحت الشعاع يک چشم انداز غلط بخواهيد اين مساله مهم را ناديده بگيريد.

١٧وقتي كه يک برنامه يادآوري براي ارتباط مجدد نداريد هر زمان كه در لينكداين با شخصي وارد ارتباط شديد يادتان باشد كه عادت سرك كشيدن به پروفايلش را فراموش نكنيد ! به قسمت RELATION TAB داخل پروفايلش برويد و اين عادت خوب سرك كشيدن را تكرار كنید.   شايد واستون سوال شده است که چطور ميشود سرك كشيدن يک عادت خوب باشد؟ نوشته هاي زير این مفهوم را روشن تر می سازد

شما ميتوانيد يادداشت هايي از علايق طرف مقابل رابطه تان را ، اطلاعاتي در مورد نحوه اولين ملاقاتتان و محل آن  يا حتی يادآوري كننده را طوري تنظيم كنيد كه مثلاً در یک ماه ، دو هفته يا حتی یک سيكل زماني منظم بهتون يادآوري كند كه ارتباط برقرار كنيد.

١٨عدم انتقال مخاطبين :  در لينكداين یک راه ساده و كاربردي وجود دارد و آنهم اين است كه مكالمات و يا مخاطبينتان را جايي ذخيره كنيد و حتی زماني كه به اكانت خودتان هم دسترسي ندارين از اين اطلاعات استفاده كنيد. مي توانيد یک ليست كامل از مخاطب هایتان را در یک پوشه خروجي براي نرم افزار اكسل از اسامي آنها ، عنوان شغلي و آدرس ايميلشان منتقل و ذخيره كنيد. برای  اين كار به قسمت CONNECTION TAB برويد و روي علامت چرخ دنده در گوشه راست كليك كنيد و بعد گزينه LInkedIn CONNECTION كه زير قسمت ADVANCED SETTINGS قرار گرفته است را كليك كنيد. در  اين قسمت پوشه هاي مختلفي برای انتقال وجود دارند و انتخاب با خودتان است.

١٩زماني كه از گزينه پيدا كردن هم دانشگاهي ها ( فارغ التحصيلان ) استفاده نمي كنيد:  به تازگي لينكداين روشهاي پيدا كردن افرادي را كه با شما در یک دانشگاه بودند را آسانتر و به عبارتي شفاف تر كرده است. ميتوانيد تمام افرادي را كه در دانشگاه شما ، رشته به خصوص تحصيلي و يا حتی در سال تحصيلي مشابه شما بودند را پيدا كنيد. خيلي جالب است كه حتی ميشود در گزينه هایش يافت كه در یک شركت به خصوص چند نفر از هم دانشگاهيانتون مشغول كار هستند يا بودن. اين یک  امكان بي نظير براي ساختن یک  ارتباط جديد ، ارتباط مجدد و يا حتی تجديد ميثاق با هم دانشگاهيانتان می باشد.

 1. 2: اقداماتی که در لینکداین باید انجام شود

1- بهینه کردن پروفایل کاربری: به عنوان یکی از اصلی ترین بخش های کار در لینکداین می باشد که حتی تا 7 برابر قابلیت این را دارد که بتواند در هنگام جستجو، کارایی بیشتری را دارد در صورتی که عکس بسیار جذاب برای آن قرار دهید. و یا اینکه تا 12 برابر در جستجوها پیشرفت کنید در صورتی که حداقل دو موقعیت شغلی قبلی خودتان را توضیح دهید. عکسی که برای پروفایل خود انتخاب می کنید بایستی 400*400 پیکسل و زیر 10 مگابایت حجم داشته باشد. و پس از آن بایستی یک هدلاین حرفه ای را انتخاب کنید.

2– ارتباطات هدفمند در لینکداین ایجاد کنید: برای ایجاد یک پروفایل قدرتمند و همچنین افزایش نفوذ شخصی که منجر به برندسازی شخصی می شود، بایستی استراتژی برقراری ارتباط و گسترش شبکه خود را در دستور کار قرار دهید. بایستی دقت شود که ساخت شبکه ارتباطی در لینکد این بایستی مطابق با اصول برندسازی شخصی انجام شود. یکی از راه هایی که بایستی انجام شود کامنت گذاشتن بر روی پست هایی است که مورد تایید شما می باشد تا بدین صورت فعالیت شما مداوم و همیشه فعال باشد.

3- انتشار در لینکداین: در دنیای امروز که بسیاری از اتفاقات در رسانه های اجتماعی می افتد و افراد بسیاری از زمان خود را در رسانه های اجتماعی صرف می کنند، لینکداین به عنوان یک پلتفرم متفاوت برای افراد به حساب می آید با ای وجود از 3 میلیون پستی که در لینکد این وجود دارد، تنها 30 درصد در همین رسانه ارائه شده است.

4- آنهایی را دنبال کنید که بیشترین شباهت را به نوع کار شما دارند: لینکداین فضایی است بسیار مناسب که در آن می توانید روی خود سرمایه گذاری انجام دهید. پس بایستی موضوعات و افرادی را دنبال کنید که در راستای مسیر برندسازی شما هستند و کمک به شخصیت یا آموزش شما می کنند.

مواردی که ذکر شد به علاوه نکاتی که در ابتدای این بخش در خصوص اشتباهات رایجی که در لینکداین رخ می دهد، به شما کمک می کند یک پروفایل قدرتمند را برای کسب کار و برندسازی شخصی خودتان بسازیرد. این نکته بسیار اهمیت دارد که ایجاد پروفایل قدرتمند در لینکداین به عنوان یک اصل در برندسازی شخصی بایستی مطرح شود زیرا در کشور ما این رساه تقریبا ناشناخته می باشد اما سیر حضور در آن، مسیری صعودی را دارد پس هرچه زودتر در این رسانه حضوری فعال داشته باشید، برند شخصی خودتان را قدرتمندتر ساخته اید.

 

 1. 3: خلاصه ای از لینکداین:

لینکداین به افراد کمک می کند تا پروفایلی داشته باشند در بین بی نهایت فضاهای کاری و افراد با مهارت. پس حداقل شرط برای افزایش برند شخصی، حضور در چنین فضایی می باشد. این فضا بسیار مناسب است برای افرادی که می خواهند شغلی برای خود دست و پا کنند و یا اینکه می خواهند از آخرین تعاملات تجاری افراد با خبر شوند.

در قسمت دیگر این برنامه شما بایستی لیست توانمندی های افراد را مشخص کنید تا علاوه بر اینکه تعداد زیادی از مهارت را می در می یابید، متوجه می شوید که بایستی مهارت های خود را به چه صورتی عرضه کنید و در نهایت به شما امکان می دهد تا شبکه ای قدرتمند از تمام افراد و مهارت های لازم را برای خود تشکیل دهید.

همانگونه در در قسمت های قبلی به آن اشاره شد، اولین قدم ساخت یک پروفایل قدرتمند برای خود می باشد که به عنوان پایه برندسازی شخصی در نظر گرفته می شود.

در ادامه بایستی در مورد شرکت ها اطلاعات کافی را بدست بیاورید زیرا شرکت ها از اطلاعات و اخبار خود مطالبی را منتظر می کنند که در راستای اهداف فردی ممکن است تاثیرگذار باشد. همچنین شرکت هایی هستند که فرصت های شغلیشان را مطرح میکنند که این جنبه در بررسی موارد شرکت ها می تواند بسیار مفید باشد. داشتن یک صفحه رسمی کمک می کند تا شما از اطلاعات بازار و همچنین بخض های مختلف آن باخبر شوید.

در مرحله بعد بایستی حتما از گروه های موجود در لینکداین که مربوط به موضوعات مورد تایید و علاقه شما می باشد، استفاده کنید. در واقع استفاده از گروه های موجود در  لینکداین به شما کمک می کند تا به هدف های زیر دست پیدا کنید:

 • بحث و تبادل نظر پیرامون موضوعات مورد علاقه شما.
 • تشویق مردم به دنبال کردن پروفایل شخصی شما.
 • معرفی خود به عنوان یک رهبر و متخصص.
 • کمک به افرادی که در حوزه تخصصی شما سوالاتی دارند.
 • افزایش ارتباطات در لینکداین.
 • جذب کردن نظر کارفرمایان.

بایستی در گروه هایی عضو شوید که به شما در مسیر برندسازی شخصی کمک کند و سعی کنید در این گرو هها به بحث و ارائه نظر بپردازید، مقاله ارائه کنید و از تجربیات خود بگویید.

لینکداین معمولا لیستی از گروه ها را دارد که با مطالعه حوزه ها و موضوعات آن ها می توانید نسبت به عضو شدن در آنها اقدام کنید اما بطور کلی 2 روش وجود دارد که می توانید گروه ها را پیدا کنید:

 • با استفاده از گزینه دعوت
 • با جستجو کردن

در گام بعدی و برای افزایش میزان اهمیت برندسازی شخصی خودتان و پیشبرد برنامه های آموزشی هودتان می توانید اقدام به تشکیل گروه کنید. در این راستا نیاز است که اولا این گروه راجع به موضوع یا موضوعاتی باشد که مورد علاقه شما باشد، ثانیا بایستی اعضایی که عضو این گروه می شوند همگی از درجه وجاهت قابل قبول و هماهنگی با موضوع برخوردار باشند و نهایتا شما بایستی برای این گروهی که تشکیل داده اید حتما قوانینی را وضع کنید چرا که همه افراد به طور کامل آنچه شما میخواهید را اجرا نمی کنند و همچنین مسئولیت کامل فعالیت این گروه و اعضای آن به عهده شما می باشد.

همچنین در گروهی که تشکیل می دهید باید موارد زیر را هم در نظر داشته باشید:

 • دلیل و چرایی و هدف تشکیل این گروه را بیان کنید.
 • شرایط عضویت افراد را حتما بایستی ذکر کنید.
 • نوع پست ها و مطالبی که اعضا می توانند ارسال کنند را نیز باید مشخص کنید.
 • نوع دیالوگ هایی که بین افراد بایستی برقرار شود را نیز مشخص کنید.
 • شرایط حذف افراد از گروه را نیز مشخص کنید که آیا اخطار داده می شود یا مستقیما حذف می شوند.

 

 1. 4: انواع ارتباط در لینکداین:

در لینکد این از روش ها و انواع مختلف ارتباطات می توان استفاده کرد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم:

 • اولین نوع ارتباط آن دسته از افرادی هستند که در لیست مخاطبین شما وجود دارند و یا شما برای آنها درخواست ارسال کرده اید و آنها پذیرفته اند و یا بالعکس.
 • دسته دوم افرادی هستند که با افرادی که از نوع ارتباطات درجه اول شما هستند، ارتباط گرفته اند که در این صورت نیز شما می توانید آنها را مشاهده کنید و با آنها ارتباط برقرا کنید.
 • دسته سوم افرادی هستند که با دسته دوم افرادی که با شما در ارتباط هستند، ارتباط دارند.
 • افرادی هستند که خود شما آنها را جستجو کرده و یافته اید و با آنها ارتباط برقرار کرده اید.
 • افرادی هستند که شما را جستجو کرده اند و برای شما درخواست ارسال کرده اند.

 

 

 1. منابع

قیصری، فرزانه. ،1393 رابطه مؤلفه‌های نگرش، رضایت و ریسک ادراک شده بر وفاداری به شبکه‌های اجتماعی

منتظرالقائم، محمدرضا. 1398، تحلیل تاثیر رسانه های اجتماعی بر برندسازی اشخاص در ایران، سومین کنفرانس بین المللی تحولات نوین در مدیریت، اقتصاد و حسابداری.

تایکندی، پ، 1395، هنر برندسازی شخصی و رازهای مربوط به آن آن از http://www.agerin.ir

Bridgstock, Ruth (2017), “Employability and career development learnin through social media,” exploring the potential of linkedin, 3, 4, 34–48

Khedher, Manel (2018), “conceptualizing and researching personal branding effects on employability,” Journal of Interactive Marketing, 26, 2, 99–109

Lampel, Joseph and Ajay Bhalla (2007), “The Role of Status Seeking in Online Communities: Giving the Gift of Experience,” Journal of Computer- Mediated Communication, 12, 2.

Johnson, Katrina (2017), “The Importance of Personal Branding in Social Media: Educating Students to Create and Manage their Personal Brand,” International Journal of Education and Social Science, Vol. 4 No. 1: 1-7.

Roulin, Nicolas (2018), “Linkedin as a new selection method: psycometric properties and assessment approach,” doi.org, No. 4: 12-26.