نحوه استفاده از یوتیوب در جهت رشد برندسازی شخصی در ایران

 

محمدرضا منتظرالقائم

 

چکیده

چهارمین رسانه اجتماعی که مورد بررسی قرار گرفت و نتایج آن بر برندسازی شخصی بررسی شد، رسانه اجتماعی یوتیوب بود. شاید یوتیوب به اندازه رسانه های اجتماعی دیگر حالت برقراری ارتباط بالایی را نداشته باشد اما حضور در این رسانه به افراد کمک می کند تا مسیر برندسازی شخصی خودشان را به درستی طی کنند. محیط یوتیوب این امکان را به افراد در تمام نقاط دنیا می دهد تا با اسفاده از ویدئوها بتوانند خودشان را به دنیا عرضه کنند. در واقع معدود رسانه اجتماعی (اگر نگوییم تنها) که بر اساس ویدئو فعالیت می کند، یوتیوب می باشد و جالب تر آنکه همواره از ویدئو به عنوان یکی از بزرگترین و مهمترین ابزارهای رشد برندسازی شخصی نام برده می شود لذا توجه و حضور موثر در این رسانه اجتماعی به افراد این امکان را می دهد تا به صورت رایگان یکی از مهمترین گام های برند سازی شخصی را طی کنند. البته با وجود فیلترهایی که بر سر راه این رسانه وجود دارد کار کمی برای کاربران ایرانی سخت تر می شود اما در همین حالت هم هستند افرادی که بسیار از این رسانه استفاده کردند و مهمترین آنها شاید در عرصه هنر مربوط به خواننده ایرانی، محسن یگانه است که یکی از آهنگ های این خواننده به رکورد بسیار عالی 65 میلیون بازدید رشیده است و نشان دهنده اهمیت این رسانه می باشد.

 

1. مقدمه

فرقی نمیکند که چندسال سن داریم، اهل کجا هستیم، تحصیلاتمان چقدر است و یا در کدام رشته تحصیلی درس خوانده ایم. فرقی نمی کند از کدام طبقه اجتماعی هستیم یا فرزند چندم خانواده ایم، خیلی از ماها هنوز نمی توانیم خودمان را معرفی کنیم. و حتی بدتر از آن این است که هنوز نمیتوانیم مهارت هایمان را به فروش برسانیم حتی اگر به نقاط قوت خودمان آگاه باشیم. همین موارد است که در هر فردی بایستی مورد بررسی قرار بگیرد و یکی از این گام ها برندسازی شخصی می باشد. (طهرانی، 1397).

همان طور که ارزشمندترین دارایی یک شرکت، شهرت آن است، شهرت و اعتبار ارزشمندترین دارایی افراد نیز به شمار می رود. در واقع برند شخصی افراد، واکنش دیگران را به خودشان مشخص می کند. به عبارت بسیار ساده افراد مهمترین محصول خودشان می باشند. در این مسیر بایستی به این توجه داشت که مسیر انتخاب شده تاثیر بسیار زیادی بر موفقیت افراد می گذارد.(تریسی، 1397).

بررسی های انجام شده تا بدینجا به این صورت بوده است که رسانه های اجتماعی فیسبوک و لینکداین، با توجه به تعداد کاربران و یا زمینه تخصصی فعالیتشان توانسته اند تاثیر مثبت و بسزایی بر مسیر برندسازی شخصی داشته باشند و استفاده درست و رعایت نکاتی که در خصوص هر کدام از این رسانه ها مطرح شد، می تواند به افراد کمک شایانی انجام دهد تا به هدف اصلیشان که همان برندسازی شخصی است دست پیدا کنند. ( منتظرالقائم، 1398).

سوال اصلی این پژوهش آنجاست که با توجه به پلتفرم تعیین شده برای یوتیوب، که شامل ویدئو می باشد تا چه حدی می تواند بر رشد برندسازی شخصی در ایران موثر باشد؟ در واقع یوتیوب رسانه ای است که در ایران 2 بار فیلتر شد. ابتدا در سال 2005 ولی پس از مدتی رفع فیلتر شد اما پس از انتخابات سال 1388، این رسانه به طور کلی فیلتر شد.

 1. مبانی نظری
 2. 1- برندسازی شخصی

ما عادت داشتیم در رابطه با مارک ها در رابطه با شرکت ها و محصولات فکر کنیم – فکر می کنیم مک دونالد یا اپل. اما امروزه ، هر چیزی می تواند یک برند باشد. حتی به عنوان یک فرد ، شما یک مارک شخصی دارید.

بنابراین مارک شخصی شما چیست؟ این که آیا شما به عنوان اسنپ خود شناخته شده اید یا هنوز از ماشین تحریر استفاده می کنید ، یک مارک تجاری دارید که هم به صورت آفلاین و هم به صورت آفلاین وجود دارد.

خوشبختانه ، بسیاری از ابزارها و منابع عالی در آنجا وجود دارند تا بتوانند در روند برندسازی شخصی به شما کمک کنند. از آنها استفاده کنید تا تصور درست را برای افرادی که به صورت آنلاین به شما نگاه می کنند ، بگذارید.

ایده برند سازی شخصی باعث ناراحتی برخی افراد می شود. اما اگر شما کنترل مارک شخصی خود را به صورت آنلاین کنترل نکنید ، فرصت را از دست می دهید و به دیگران اجازه می دهید روایت شما را کنترل کنند.

در BrandYourself ، ما معتقدیم که نام تجاری شخصی باید در دسترس همه باشد. به همین دلیل ما این راهنما را ایجاد کردیم – برای کمک به شما در روند ساخت نام تجاری شخصی خود به صورت آنلاین.

در حالی که شرایط و اهداف خاص بر اساس فرد متفاوت است ، کلیه مفاهیم و روند هنوز هم برای همه اهمیت دارد.هر شخص شامل مجموعه ای از مهارتها است. برند شخصی بیانگر یک ایده بزرگ یا یک سیستم اعتقادی- این نگرشی است که برای سایر افراد متمایز و جذاب است.

نوبت به ساختن یک مارک شخصی می رسد ، بعضی از افراد این روند را به عنوان وقت گیر بودن یا مهم بودن آن رد می کنند.
درست است – شما باید وقت و انرژی خود را به درستی به برندسازی اختصاص دهید. اما این ایده که ایجاد یک مارک شخصی مهم نیست ، صرفاً نادرست است. (Brandyourself.com, 2018)

برندسازی شخصی به معنی ایفای یک نقش فعال در مسیر شغلی و زندگی فردی افراد است اینکه فردی یاد بگیرد چگونه خود را در بازار برای رسیدن به حداکثر مزایا جایگاه سازی کند. پس اگر  خودتان را برند نکنید شخص دیگری در حوزه شما ادراک بهتری در ذهن بقیه ایجاد می کند و از شما موفق تر خواهد شد و به زبان ساده تر از او جای شما را میگیرد.(اخلاصی، 1396)

برند شخصی به عنوان برند فردی هم شناخته می شود. برند شخصی نوعی از برند است که افراد برای خود می سازند، تا از این طریق قادر باشند فرصت های شغلی خود را افزایش دهند. برند فردی یا برند شخصی اغلب با توجه به آنکه افراد چگونه توانایی ها و محاسن خود را به معرض نمایش می گذارند و خود را در شبکه های اجتماعی بازاریابی می کنند (درست خواندید ” بازاریابی، خوب است بدانید بازاریابی فقط مختص کالا و خدمات نیست هر فردی رازانه با ارتباطات، رفتارها و کارهایی که انجام می دهد خود را در جامعه بازاریابی می کند)، شکل می گیرد. کارشناسان در معرفی آن به عنوان یکی از انواع برند شک دارند، چون با اینکه راشی برای ایجاد ارزش افزوده محسوب می شود، اما فاقد مدل کسب و کار برای اجرا و تجاری سازی استراتژی است. تفاوت برند شخصی با برند سلبریتی در فردی است برند برایش ساخته میشود، در برند شخصی افراد غالباً معراف نیستند و با برندسازی برای خود توانایی و مهارت هایشان را معرفی میکنند و خود را بازاریابی میکنند تا بتوانند از این طریق مشتری جذب کنند. به عنوان مثال وکلا یا گرافیست ها و هنرمندانی که به واسطه ی مهارت و نام خود معراف شده اند از برندسازی شخصی بهره میبرند. (مارکتینگ، 1397).

 1. 2- رسانه های اجتماعی

رسانه‌های اجتماعی رسانه‌هایی برای تعامل اجتماعی هستند که از تکنیک‌های ارتباطی بسیار در دسترس و گسترش‌پذیر (scalable) استفاده می‌کنند آندره کاپلن و مایکل هانلین رسانه‌های اجتماعی را این گونه تعریف می‌کنند:

“گروهی از برنامه‌های کاربردی (applications) مبتنی بر اینترنت هستند که با اتکا به بنیان‌های تکنولوژیک وب 2، امکان ایجاد و تبادل محتوای تولید‌شده بوسیله کاربران را می‌دهند”

رسانه‌های اجتماعی در تجارت ممکن است  به عنوان “رسانه‌های تولیدشده بوسیله مصرف‌کننده” (CGM) توصیف کنند.

یک رشته مشترک که همه این تعریف‌ها را به هم می‌پیوندد، آمیزه تکنولوژی و تعامل اجتماعی برای خلق جمعی ارزش است.

رسانه اجتماعی کاربرد تکنولوژی‌های متحرک وب پایه برای تبدیل ارتباطات به دیالوگی دوسویه است. رسانه‌های اجتماعی رسانه‌هایی برای تعامل اجتماعی هستند که از تکنیک‌های ارتباطی بسیار در دسترس و گسترش‌پذیراستفاده می‌کنند. امرازه و با توجه به گسترش راههای ارتباط و همچنین احساس نیاز جوامع به ایجاد یک زبان مشترک، رسانه علی الخصوص رسانه های اجتماعی، تاثیر بسزا و فراوانی در کسب و کار ها خواهند داشت. انسان و جانور توسط برخی از اندام‌های خود می‌توانند تغییرات محیط اطراف خود را به مغز منتقل کنند و سپس تصمیم لازم را بگیرند. این اندام‌ها عبارتند از چشم، گوش، بینی، زبان و پوست. به هر یک از این اندام‌ها رسانه می‌گویند.

انسان و جانور توسط برخی از اندام‌های خود می‌توانند تغییرات محیط اطراف خود را به مغز منتقل کنند و سپس تصمیم لازم را بگیرند. این اندام‌ها عبارتند از چشم، گوش، بینی، زبان و پوست. به هر یک از این اندام‌ها رسانه یا مدیوم می‌گویند و جمع این کلمه مدیا است.

ابزاری که موجب تغییر در هر یک از اندام‌های چشم، گوش، بینی، زبان و پوست انسان یا جانور گردد ابزار رسانه شناخته می‌شود که بطور خلاصه و اشتباه رسانه نامیده می‌شود. البته در عموم منظور از رسانه، وسایل ارتباط جمعی از قبیل رادیو، تلویزیون، سینما، رازنامه و خبرگزاری و سایت خبری است که عموماً به عنوان رسانه از آن‌ها یاد می‌شود و به رسانه‌های اینترنتی و تعاملی و تحت موبایل مانند فیس بوک و تلگرام، شبکه‌های اجتماعی گفته می‌شود. (Judit, 2017)

 

 1. 3- یوتیوب

یوتیوب یا یوتوب دوّمین وبگاه پرطرفدار در جهان پس از گوگل و پیش از فیس‌بوک و بزرگترین شاخه گوگل است که در نوار ابزار این وبگاه دیده می‌شود.

یوتیوب معروف‌ترین وبگاه بارگذاری و تماشای ویدئو است که توسط سه کارمند سابق پی‌پل در فوریه سال ۲۰۰۵ ایجاد شد. چاد هرلی، استیو چن، و جاوید کریم پس از موفقیت‌های وبگاه فلیکر، تصمیم به ایجاد یوتیوب گرفتند.

این شرکت در سان برونو، کالیفرنیا است. این سایت به کاربران اجازه بارگذاری، مشاهده و اشتراک‌گذاری ویدئو و با استفاده از تکنولوژی ادوبی فلش ویدئو و اچ‌تی‌ام‌ال،  انواع ویدئوها مانند کلیپ‌های فیلم، کلیپ‌های تلویزیون و کلیپ‌های موسیقی و هم چنین ویدئوهای وبلاگ‌ها، ویدئوهای اوریجینال کوتاه و ویدئوهای آموزشی را نمایش می‌دهد. این وبگاه قابلیت پشتیبانی از ویدئوهای سه‌بعدی و آناگلیف را دارد و با فرمت‌های مختلفی از جمله فلش ویدئو سازگاری دارد. ویدئوهای این شرکت را می‌توان در پلی‌استیشن ، پلی استیشن ، وی، و ایکس‌باکس لایو نیز تماشا کرد. نسخه تلفن همراه این وبگاه به صورت یک نرم‌افزار بر روی پلت فرم اندروید نیز در دسترس است.

ویدئوی چارلی انگشت منو گاز گرفت پربازدیدترین ویدئوی یوتیوب است که در ماه مه سال ۲۰۱۱ بیش از ۳۷۵ میلیون بار بازدید شد. ویاکوم از شرکت‌های علیه یوتیوب بود که با رأی دادگاه به منظور انتشار ویدئوهای خصوصی‌اش در این وبگاه، ۱ میلیارد دلار از یوتیوب خسارت گرفت. این وبگاه مجهز به سیستم تشخیص حق تکثیر است و ویدئوهای نقض حق تکثیر را بر روی وبگاه منتشر نمی‌کند. البته این سیستم گاهی اوقات دچار اشتباه می‌شود.

بیشتر ویدئوهای این شرکت توسط افراد عادی و بعضی از ویدئوها توسط شرکت‌ها و رسانه‌هایی مانند سی‌بی‌اس، بی‌بی‌سی، هیولو، ویوو و برخی سازمان‌های دیگر و برخی توسط خود یوتیوب بارگذاری شوند. افراد ثبت نام نکرده می‌توانند ویدئوها را تماشا کنند، افراد ثبت نام کرده می‌توانند ویدئوها را در کانالشان بارگذاری کنند. فقط کاربران ثبت نام شدهٔ که اثبات می‌کنند به سن ۱۸ سال رسیده‌اند اجازه بارگذاری ویدئوهایی با محتوای احتمالی توهین‌آمیز را دارند. سرانجام این شرکت توسط شرکت ال‌ال‌سی پایه‌گذاری شد و در نوامبر ۲۰۰۶، توسط شرکت گوگل با قیمت ۱٫۶۵ میلیارد دلار آمریکا خریداری شد و هم‌اکنون از شاخه‌های گوگل است

یوتیوب از سال ۲۰۰۵ به شکل دوره‌ای در ایران فیلتر می‌شد ولی پس از پخش ویدئوهای مربوط به اعتراضات مردم ایران به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ در ایران به‌طور دایمی فیلتر شد

در سال ۲۰۱۰ پس از کناره‌گیری چاد هرلی از سمت مدیریت کل یوتیوب، سالار کمانگر، یکی از ایرانیان آمریکا به عنوان مدیر کل یوتیوب منصوب شد.

 

 1. پیشینه ادبی پژوهش

در حال حاضر ایجاد یک برند شخصی در دنیای رسانه های اجتماعی روندی سریع در حال رشد است. ادبیات موجود بررسی می کند که چگونه شرکت ها می توانند از رسانه های اجتماعی برای ساخت مارک های خود استفاده کنند. با این حال ، پدیده برندسازی آنلاین به رغم اهمیت روزافزون آن ، بندرت از دید شخصی بررسی شده است. این مطالعه کیفی درصدد برطرف کردن این غیبت عجیب و غریب است و تلاش می کند تا بفهمد چگونه و چه مارک تجاری شخصی را می توان در مصرف رسانه های اجتماعی (به عنوان مثال ، یوتیوب) شکل داد. نتایج حاکی از زمینه های توسعه بالقوه برای برندسازی شخصی و روابط تجاری با شخص شخصی مصرف کننده در نتیجه توانمندسازی مصرف کننده در YouTube است. پیامدهای کلیدی مدیریتی نشان می دهد که پویایی روابط تجاری تا برندسازی و روابط بین برند تجاری و تجاری از منظر شرکت و یک اتفاق یک بعدی به یک دیدگاه شخصی و یک پیوند اجتماعی دو طرفه در YouTube تبدیل شده است. (Chen, 2013)

صنعت تبلیغات با چند درصد افزایش هزینه های بازاریابی از کانال های سنتی به کانالهای دیجیتالی و اجتماعی در حال ظهور تغییر چشمگیری یافته است. مربیان باید نیازهای متغیر بازار را بشناسند و آموزشهای لازم را در اختیار دانش آموزان قرار دهند تا آنها را برای این محیط تبلیغاتی هیجان انگیز جدید آماده کنند. تغییرات اخیر در نتایج جستجوی Google اکنون عناصر اجتماعی Google + و سایر ویژگی های Google را در برمی گیرد و مفهوم “جستجوی اجتماعی” را معرفی می کند. فراهم کردن تکالیفی که برای دانش آموزان ارزشیابی واقع بینانه و همچنین ارزش دنیای واقعی فراهم می کند ، برای مدرسین یک چالش بوده است. خوشبختانه ، رشد تبلیغات پرداختی به ازای هر کلیک از طریق موتورهای جستجو و همچنین سایر کانالهای اجتماعی مانند Facebook ، LinkedIn ، Twitter و YouTube فرصتی را برای مربیان بازاریابی ایجاد کرده است تا از مهارت های مستقیم بازاریابی و تبلیغات استفاده کنند و تکالیف خود را فراهم کنند تا تعاملی برقرار کنند. و محیط آموزشی جذاب. در این مقاله ، یک وظیفه برندسازی شخصی مورد استفاده در کلاس های کارشناسی و MBA که در استفاده از رسانه های اجتماعی متمرکز است ، بیان شده است. (Wetch, 2012)

برند شخصی فرآیندی است که به موجب آن افراد و مشاغل آنها به عنوان مارک مشخص می شوند و از نظر مدیریت شهرت و مدیریت تصور با هدف خود فرق می کند. این به طور مستقیم در نظر گرفته شده است برای ایجاد یک دارایی و حقوق صاحبان سهام که مربوط به یک شخص خاص یا یک شخص خاص است. معمولاً تلاش برای برندسازی برای ایجاد آگاهی از برند و پس از آن وفاداری به برند ، به حمایت مالی گسترده برای تبلیغ نیاز دارد. رسانه های اجتماعی با ساختار ایدئولوژیک و تکنولوژیکی این فرصت را به مردم می دهند تا خود را به عنوان برندهایی با روشی نسبتاً ارزان و کارآمد ترجیح دهند. (Karaduman, 2013)

ز زمان توسعه ، YouTube ، سومین مقصد آنلاین محبوب جهان ، از یک سایت به اشتراک گذاری ویدیو به یک فرصت شغلی برای سازندگان محتوا در هر دو رسانه جدید و اصلی تبدیل شده است. بر اساس تجزیه و تحلیل محتوا ، این مطالعه چگونگی ایجاد سه برند برجسته YouTubers را با نام تجاری شخصی موفق ایجاد کرده است. تجزیه و تحلیل ویژگی های مشترکی را که این افراد مشهور آنلاین به اشتراک گذاشته اند ، جذابیت محتوای آنها برای بینندگان و استفاده از رسانه های سنتی برای تقویت برندسازی آنها نشان داد. این مطالعه همچنین نشان داد که بینندگان جوان تر تماشای فیلم های YouTube را ترجیح می دهند زیرا آنها می توانند به صحت محتوای تولید شده توسط کاربر ارتباط داشته باشند. (Holland, 2016)

 

 1. بحث و نتیجه گیری

علامت تجاری ، آرم و دامنه برای یوتیوب در 14 فوریه 2005 ثبت شد. سایت بتا تا مه 2005 راه اندازی شد. اولین کسی که ویدئویی را در یوتیوب قرار داد کریم بود که یک ویدیوی کوتاه از خودش را در باغ وحش به اشتراک گذاشت. با این حال ، اولین ویدیویی که میلیون ها بازدید از آن داشت ، در سپتامبر 2005 بود. این تبلیغ نایک بود که رونالدینیو ، بازیکن فوتبال برزیل را در اختیار داشت. مشارکت نایک در YouTube بسیار مهم بود زیرا نایک اولین شرکتی بود که از YouTube برای اهداف بازاریابی استفاده کرد. YouTube در اکتبر 2006 به Google فروخته شد. در ماه مه 2007 ، Google یک برنامه شریک را ارائه داد که به سازندگان محتوا می داد از کانال های YouTube خود درآمد کسب کنند. YouTube در ژوئیه 2007 وارد سیاست شد وقتی 7 نفر از 16 نامزد انتخابات ریاست جمهوری از YouTube برای اعلام تبلیغات خود استفاده کردند. این شرکت سپس با CNN برای میزبانی مناظره در انتخابات ریاست جمهوری همکاری كرد كه در آن نامزدها به سؤالات ارائه شده توسط شهروندان پاسخ می دادند. در سال 2009 ، هنگامی که کنگره ایالات متحده تصمیم به میزبانی کانال خبری کنگره گرفت ، یوتیوب بخشی از جریان اصلی در نظر گرفته شد. از آن زمان ، YouTube شروع به راه اندازی کانال های اصلی ، میزبان رویدادهای ویدئویی زنده و اجاره فیلم کرده است. همه این رویدادها قدرت YouTube را به عنوان یک وب سایت اشتراک گذاری ویدیو نشان می دهد.

YouTube چندین ویژگی ارائه می دهد که می تواند به هر دو حرفه ای شکوفا و فصلی کمک کند. به طور واضح ، شما از YouTube برای مشاهده فیلم های خنده دار در مورد آخرین موضوعات گرایش یا گاهی تماشای یک آموزش استفاده کرده اید. شما می توانید با جستجوی رهبران فکری که قبلاً با آنها آشنا هستید ، از YouTube برای پیشرفت حرفه ای استفاده کنید. علاوه بر این ، می توانید اصطلاحاتی را در YouTube جستجو کنید تا به شما در یافتن موضوعات مرتبط کمک کند. YouTube همچنین درباره فیلم های مرتبط با اصطلاحات جستجوی شما پیشنهاداتی ارائه می دهد. با ایجاد لیست های پخش می توانید در کانالها مشترک شوید و فیلم ها را با موضوعات مختلف تغییر دهید. این ویژگی های YouTube به متخصصان مشغول کمک می کند تا حرفه ای خود را توسعه دهند و فیلم ها را به صورت حیرت انگیز تماشا کنند. من به شما احتیاط می کنم تا اطلاعاتی را که در YouTube مشاهده می کنید تأیید کنید. برخی از اطلاعات توسط افرادی ایجاد می شود که لزوماً معتبر نیستند. YouTube مانند سایر شبکه های اجتماعی به روشی است که هر کسی می تواند محتوا ایجاد کند.

YouTube امکان حضور آنلاین را آسانتر می کند. میلیون ها نفر به مطالب شما دسترسی فوری دارند. علاوه بر این ، اگر فیلم های شما به درستی برچسب خورده و لیست شده اند ، YouTube فیلم های شما را در نتایج جستجو برای افرادی که به دنبال موضوعات مشابه هستند نشان می دهد. YouTube مزایای اضافی زیر را ارائه می دهد:

 • مخاطبان شما وقتی در فیلم ها ظاهر می شوید ، شخصیت و مهارت صحبت کردن شما را درک می کنند.
 • شما می توانید محتوا را برای مخاطبان خود بر اساس ترجیحات یادگیری آنها شخصی سازی کنید. به عنوان مثال ، مخاطبان شما می توانند متن فیلم را بخوانند ، به آن گوش دهند و محتوا را تماشا کنند.
 • YouTube راهی سریع برای ارتباط با مخاطبان شما است. اگر آنها نتوانند به یک رویداد زنده بپیوندند ، می توانند بعداً آن را تماشا کنند.
 • هنگامی که موضوعی را نمی فهمی ، می توان از YouTube Live برای مصاحبه استفاده کرد. به همین ترتیب ، در حالی که یاد می گیرید ، خود را به عنوان یک متخصص برقرار می کنید.

شروع کار با YouTube دشوار نیست. اگر در حال حاضر یک حساب Google داشته باشید ، در مسیر خود هستید. چند مهارت اساسی برای شروع کار در YouTube وجود دارد. برای شروع کار با استفاده از ویژگی های YouTube از این نکات اساسی استفاده کنید. در این بخش نحوه بارگذاری یک ویدیو ، افزودن زیرنویسها ، تغییر تنظیمات حریم خصوصی شما و ایجاد کانال بحث شده است.

در این قسمت به بررسی این نکات پرداخته خواهد شد که چگونه بایستی از یوتیوب استفاده نمود تا مسیر برندسازی شخصی به درستی طی شود:

گام اول: چگونگی بارگذاری ویدئو در یوتیوب:

YouTube به دارندگان حساب Google اجازه می دهد فیلم ها را بارگذاری کنند. اگر حسابی ندارید ، برای ثبت نام به Gmail.comبروید.
* هنگامی که یک حساب Google دارید ، به YouTube.com بروید. در بالای صفحه روی نماد بارگذاری کلیک کنید. به نظر می رسد مانند یک فلش به سمت بالا.  صفحه بعدی از شما می خواهد پرونده هایی را که می خواهید بارگذاری کنید انتخاب کنید. همچنین می توانید فایلها را در فضای مشخص شده در پنجره بکشید و رها کنید. انتخاب حریم خصوصی خود را انتخاب کنید. گزینه های شما شامل لیست های ثبت نشده ، عمومی ، خصوصی و برنامه ریزی شده است. یک فیلم خصوصی فقط در دسترس شما خواهد بود. یک ویدیوی ثبت نشده با یک لینک به اشتراک گذاشته می شود. همه می توانند یک فیلم عمومی ببینند. گزینه برنامه ریزی شده به شما امکان می دهد ویدیو را در یک روز و ساعت مشخص نشان دهید.

* در حالی که ویدیوی شما بارگذاری می شود ، می توانید عنوان ، توضیحی و برچسب ها اضافه کنید. YouTube یک تصویر کوچک ایجاد می کند یا می توانید یک تصویر کوچک سفارشی اضافه کنید. در حالی که به شما این امکان داده شد که چطور این ویدیو در آخرین مرحله ذکر شده است ، بررسی کنید ، می توانید در اینجا آن را نیز تغییر دهید. این ویدیو را می توان به لیست پخش نیز اضافه کرد. می توانید زبان اصلی ویدیو و زبانی را که می خواهید فیلم را در صفحه ترجمه ها ترجمه کنید ، نشان دهید. سرانجام ، می توانید در صفحه تنظیمات پیشرفته ، تغییرات دیگری را در تنظیمات خود ایجاد کنید. تنظیماتی وجود دارد که شامل * تعبیه ، محدودیت سنی ، آمار فیلم ، دسته ویدیو ، اظهار نظر ، و مجوزها و مالکیت حقوق است. صبر کنید تا فرایند تمام شود. در حالی که منتظر هستید ، متوجه خواهید شد که پیوند ویدیو در حال حاضر در صفحه نمایش داده شده است. برای به اشتراک گذاشتن این فیلم با مخاطبان خود می توانید از این لینک استفاده کنید. پس از اینکه YouTube اعلام کرد که پردازش کامل است ، یک تصویر کوچک را انتخاب کنید. سپس برای تأیید بارگذاری بر روی Done کلیک کنید. این محتوای شما را در YouTub منتشر می کند. همچنین می توانید آن را در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارید ، فیلم را جاسازی کرده و از طریق ایمیل ارسال کنید.

گام دوم: آشنایی با ویژگی های یوتیوب:

 1. زیرنویس ها: اگر واقعاً می خواهید به همه مخاطبان بالقوه مخاطبان خود برسید ، زیرنویس هایی را برای فیلم های خود ایجاد کنید. شما می خواهید فیلم های شما در دسترس باشد. با کلیک بر روی مدیر ویدیو یا داشبورد خود ، برای افزودن زیرنویس ها به این گزینه دسترسی پیدا کنید تا فیلم هایی را که بارگذاری کرده اید مشاهده کنید. سپس بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید و زیرنویس / CC را انتخاب کنید. روش های مختلفی برای کار با زیرنویس ها و زیرنویس های بسته وجود دارد. به عنوان مثال ، می توانید به یک شرکت پرداخت کنید تا زیرنویس های خود را انجام دهد و سپس آنها را بارگذاری کنید. گزینه دیگر نوشتن اسکریپت خود و جایگذاری آن در YouTube است. سرانجام ، YouTube می تواند عنوانهای خودکار را برای فیلم شما ایجاد کند. اگر از زیرنویس های اتوماتیک استفاده می کنید ، همیشه خوب است که به عقب برگردید و آنها را ویرایش کنید. YouTube از تشخیص صدا استفاده می کند و کار بسیار خوبی انجام می دهد. با این وجود ، YouTube ممکن است همه آنچه را که در یک فیلم گفته می شود ، نفهمد. این کلمات صحیح را با کلماتی که شبیه به هم هستند جایگزین می کند. این اغلب وقتی اتفاق می افتد که شخصی لهجه دارد.
 2. کانال ها: در هر کانال توضیحی و تصاویر کوچک ویدیوهایی که به طور عمومی در کانال به اشتراک گذاشته شده است نشان می دهد. ویدیوهای شما می توانند به یک کانال YouTube بروند. می توانید یک کانال شخصی یا تجاری داشته باشید. اگر تمام محتوای شما خصوصی یا ثبت نشده باشد ، محتوای آن در کانال شما قابل مشاهده نخواهد بود. با رفتن به استودیو Creator می توانید تنظیمات کانال YouTube خود را تغییر دهید. یک لینک در منو برای کانال در استودیو وجود دارد. توجه داشته باشید که کانال شخصی شما با کانال تجاری کمی متفاوت خواهد بود. YouTube هنگام بارگذاری اولین ویدیوی خود ، به طور خودکار از شما خواسته می شود کانال ایجاد کنید. با این حال ، می توانید یک کانال اضافی با نام دیگری برای تجارت خود ایجاد کنید. YouTube از این به عنوان یک حساب تجاری نام می برد.
 3. تجزیه و تحلیل: YouTube برای کمک به بازاریابی ویدیوهای شما ، در تجزیه و تحلیلهای قوی ایجاد می کند. از این گذشته ، اگر قصد نظارت بر نحوه مشاهده آنها را ندارید ، هیچ خبری نیست. با مراجعه به استودیوی خالق YouTube خود می توانید به تجزیه و تحلیل های خود دسترسی پیدا کنید. پیوند آنالیز در منو خواهد بود. ویژگی آنالیز داده ها چندین ماه را در اختیار شما قرار می دهد تا بتوانید عملکرد را ردیابی کنید. همچنین جزئیاتی در اختیار شما قرار می گیرد که شامل زمان ایجاد کانال شما است و چه فیلم هایی را به آن اضافه کرده اید. عملکرد و اطلاعات اضافی شامل موارد زیر است:
 • توانایی خروجی گرفتن از گزارشات
 • میانگین زمان جلسات
 • علاقمندی ها
 • نظرات
 • زیرمجموعه ها و مشترکین
 • آمار توصیفی و جمعیتی
 • موقعیت مکانی که فیلم ها پخش می شوند
 • دستگاه هایی که برای تماشای فیلم های شما استفاده می شوند
 1. گزینه های افزایش ویدئو: فیلم های ساده در YouTube. درعوض ، برای شخصی سازی سریع فیلم های خود از ابزار پیشرفت فیلم استفاده کنید. به استودیو Creator خود بروید. برای دیدن ویدیوهایی که بارگذاری کرده اید ، روی مدیر ویدیو یا داشبورد خود کلیک کنید. سپس بر روی دکمه ویرایش کلیک کرده و Enhancements را انتخاب کنید. شما برای پیشرفت فیلم ها نیازی به تجربه زیادی ندارید. پیشرفتهای موجود شامل موارد زیر است:
 • رفع خودکار برای روشنایی و رنگ
 • حرکات دوربین را تثبیت کنید
 • درست کردن تایم لپس
 • ایجاد حرکات کند
 • تدوین فیلم
 • تیرگی اشیاء و صورت
 • چرخش ویدئو
 1. صدا: متأسفانه ، شما نمی توانید آهنگ مورد علاقه خود را بدون دریافت مجوز مناسب در فیلم های خود قرار دهید و انجام این کار می تواند پرهزینه باشد. YouTube با ارائه مجموعه ای از موسیقی از پیش تعیین شده و انتخاب شده ، از این طریق کمک می کند. برای دیدن ویدیوهایی که بارگذاری کرده اید ، روی مدیر ویدیو یا داشبورد خود کلیک کنید. سپس بر روی دکمه ویرایش کلیک کرده و صدا را انتخاب کنید. YouTube لیستی از انتخاب های موسیقی را نشان می دهد. همچنین برای موسیقی و جلوه های صوتی می توانید به کتابخانه YouTube Audio مراجعه کنید.
 2. صفحه های پایان: برای دیدن ویدیوهایی که بارگذاری کرده اید ، روی مدیر ویدیو یا داشبورد خود کلیک کنید. سپس بر روی دکمه ویرایش کلیک کرده و گزینه End Screens & Annotations را انتخاب کنید. در حالی که پیوند مربوط به End Screens & Annotations YouTube است حاشیه نویسی را قطع کرده و آنها را با کارت جایگزین کرده است. صفحه های انتهایی پیشنهادهایی را برای فیلم ها ، لیست های پخش و کانال هایی که می توانند در YouTube تماشا کنند به بینندگان شما ارائه می دهد. از صفحه های انتهایی نیز می توان برای دعوت از بینندگان خود برای عضویت در کانال شما یا ترویج وب سایت ها و کالاهای شما استفاده کرد. به خاطر داشته باشید که YouTube تغییراتی در ویژگی هایی که برای صفحه نمایش های نهایی موجود است ، ایجاد کرده است. به عنوان مثال ، می توانید یک وب سایت را در فیلم خود ذکر کنید. با این حال ، شما نمی توانید به آن پیوند بزنید ، مگر اینکه عضو برنامه شریک YouTube باشید.
 3. کارت ها: کارت های YouTube به گونه ای طراحی شده اند که تعامل را به فیلم ها اضافه می کنند. چرا می خواهید کارت اضافه کنید؟ از آنجا که زمان هایی وجود دارد ، می خواهید به فیلم های دیگر پیوند برقرار کنید ، یک تماس به عمل اضافه کنید یا به یک URL لینک دهید. در حال حاضر ، YouTube به شما امکان می دهد تا پنج کارت به فیلم ها اضافه کنید. کارت ها به دسته های زیر تقسیم می شوند: کانال ، اهدا ، لینک ، نظرسنجی و فیلم یا لیست پخش. برای مشاهده ویدیوهایی که بارگذاری کرده اید ، با کلیک روی مدیر ویدیو یا داشبورد خود به این ویژگی دسترسی پیدا کنید. بعد ، بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید و گزینه ایجاد کارت را انتخاب کنید.
 4. پخش مستقیم یوتیوب: ین سرویس است که به شما امکان می دهد با پخش مستقیم در YouTube به طور زنده با مخاطبان صحبت کنید. شما باید یک کانال تأیید شده داشته باشید و مطمئن شوید که در طول 90 روز گذشته در YouTube هیچ محدودیتی برای پخش مستقیم نداشته اید. پس از انجام مراحل اولیه ذکر شده در این دوره ، مانند تأیید اعتبار خود ، می توانید با ورود به استودیوی Creator خود ، به جریان مستقیم دسترسی پیدا کنید. Live Streaming را در منوی Creator Studio مشاهده خواهید کرد. فایده استفاده از پخش مستقیم این است که اگر مدت زمان آنها کمتر از 8 ساعت باشد ، فیلم های شما به طور خودکار در YouTube بارگذاری می شوند. سپس می توانید آنها را ویرایش و به اشتراک بگذارید. می توانید در آینده یا فوراً رویدادی را برای پخش هوا تنظیم کنید.

گام سوم: بررسی نکات اضافی:

 • Vimeo وب سایت دیگری است که به طور رایگان میزبان فیلم ها است.
 • اطمینان حاصل کنید که شما شرایط و ضوابط YouTube را مطالعه کرده و با دستورالعمل مطابقت دارید.
 • نظرات را برای فیلم ها خاموش کنید یا آنها را نظارت کنید تا اطمینان حاصل کنید که نظرات توهین آمیز با فیلم های شما در ارتباط نیستند.

 

 

 

 1. منابع

اخلاصی، امیر، 1395، برندسازی برای اشخاص، انتشارات علمی، تهران

تریسی، برایان، 1397، ترجمه مسعود لعلی، برندسازی شخصی برای کارمندان، انتشارات گنج شایگان، تهران

طهرانی، فربد. ،1397 معروف شویم و معروف بمانیم،  انتشارات کلید آموزش، تهران

منتظرالقائم، محمدرضا. 1398، تحلیل تاثیر رسانه های اجتماعی بر برندسازی اشخاص در ایران، سومین کنفرانس بین المللی تحولات نوین در مدیریت، اقتصاد و حسابداری.

Chen, Ping (2013), “Exploring Personal Branding on YouTube,” Journal of digital journalism, 12, 4, 332-347.

Holland, Margaret (2016), “How YouTube Developed into a Successful Platform for User-Generated Content,” Journal of Undergraduate Research in Communications, 7, 1, 1-12.

Judit, Katrina (2013), “The Importance of Personal Branding in Social Media: Educating Students to Create and Manage their Personal Brand,” International Journal of Education and Social Science, Vol. 4 No. 1: 1-7.

Karaduman, Illkay (2013), “The Effect of Social Media on Personal Branding Efforts of Top Level Executives,” Procedia – Social and Behavioral Sciences, 99, 6, 465-473.

Wetch, Lyle (2012), “A Personal Branding Assignment Using Social Media,” Journal of Advertising Education, 16, 1, 332-347.