بررسی سطح عملکرد وبسایت، به عنوان قدرتمندترین ابزار رسانه های اجتماعی، بر برندسازی شخصی در ایران

محمدرضا منتظرالقائم 

چکيده

رسانه های اجتماعی بشدت در ساخت یک برند شخصی تاثیر گذار است. اگر بخواهیم این رسانه های اجتماعی را به دو گروه تقسیم کنیم، در یکی از انواع آن می توان به ابزارهای گفتگو محور و اصطلاحا دوجانبه و ابزارهای استاتیک و یک سویه تقسیم بندی کرد. در ایران و با توجه به شرایط موجود، رسانه های اجتماعی گفتگو محور مانند فیسبوک، توئیتر، اینستاگرام و تلگرام همواره با یک خطری به نام فیلترینگ رو به رو هستند. اما در طرف مقابل، رسانه های اجتماعی که بصورت یک سویه عمل می کنند، این خطر را کمتر حس خواهند کرد. یکی از رسانه های اجتماعی که بیشتر حالت یک سویه دارد، وبسایت می باشد که در این پژوهش به نقاط قوت و ضعف این رسانه و همچنین نقشی که وبسایت در ایجاد، رشد و ارتقاء و یا افول یک برند شخصی ایفا می کند پرداخته شده است.

 1. مقدمه

حتما تا به حال این واژه یعنی : وب سایت (WebSite)  به گوش تان خورده و یا در مجلات، روزنامه ها، تابلو های تبلیغاتی و… آن را مشاهده کرده اید. در این مقاله توضیحاتی را در این رابطه خدمت شما ارائه خواهیم کرد.

اگر بخواهیم یک تعریف کلی از این کلمه داشته باشیم باید بگوییم ، وب سایت ها مجموعه ای از صفحات هستند که در فضای اینترنت قرار دارند و در آنها اطلاعات مختلفی اعم از : متن ها، تصاویر، فیلم ها، فایل های صوتی و… وجود دارد.

از طریق وب سایت ها ما می توانیم درآمد کسب کنیم و یا می توانیم علم و دانش خودمون رو با تمام مردم جهان به اشتراک بگذاریم، و البته کاربرد های بی شماری دارند که در ادامه درباره ی آنها صحبت خواهیم کرد.

تیم برنرزلی مخترع و پدر وب در سال 1955 در لندن به دنیا آمد. وی در سال 1976 با مدرک لیسانس از دانشگاه آکسفورد فارغ التحصیل شد. وی در سال 1991 اولین وب سایت دنیا را پایه گذاری کرد. در این وب سایت تیم برنرزلی به توضیح این پرداخت که هر شخصی چگونه می تواند یک مرورگر وب داشته باشد و اینکه چگونه می تواند یک سرویس دهنده ی وب را برای خود تنظیم کند و میشه گفت تیم برنرزلی اولین آموزش دهنده ی این حوزه در جهان هم بود. او در ادامه در سمت مدیر کنسرسیوم وب جهان گستر فعالیت خود را ادامه داد. او همچنین نویسنده ی کتاب بافت شبکه هست و در آن گذشته، حال و آینده ی اینترنت و شبکه ی جهانی را بررسی و نظرات خود را اعلام کرده است.

وب سایت ها انواع بسیار زیادی دارند و شاید میشه گفت هر روز هم به این موارد اضافه می شود اما اگر بخواهیم یک دسته بندی کلی رو انجام بدهیم باید بگوییم که به طور کلی آنها از نظر محتوا به 9 دسته تقسیم می شوند:

 • خبری یا اطلاع رسانی
 • فروشگاهی
 • آموزشی
 • شخصی
 • تجاری
 • تفریحی
 • علمی
 • شبکه های اجتماعی
 • سرویس دهنده

البته دسته بندی های بی شماری وجود دارد و در اینجا به طورکلی آنها را تقسیم بندی کردیم. ]3[.

تاثیر وب سایت بر روی کسب و کارها ، در دنیای مدرن امروز اکثر مشتریان بالقوه بیشترین زمان خود را در اینترنت صرف می کنند به همین منظور شیوه های سنتی بازاریابی و فروش یک استراتژی برای موفق کسب و کار شما نمی باشد.

امروزه دنیای اینترنت و یا وب به یکی از بسترهای مناسب برای کسب و کار تبدیل شده است که روز به روز بر تعداد کاربران آن افزوده می‌شود. طراحی یک وب سایت مناسب نقش غیر قابل انکاری در بازاریابی و تجارت اینترنتی ایفا می کند و اولین گام در جذب مشتریان جدید در بازاریابی اینترنتی می باشد بنابراین بسیاری از صاحبان سرمایه برای به وجود آوردن یک کسب و کار موفق و پرسود نیازمند یک وب سایت قوی و مناسب می باشند، حتی آن دسته صاحبان کسب و کارهایی که خود را در زمینه تجارت سنتی موفق می‌دانند میبایست اهمیت موضوع بهره برداری از فضای وب را به عنوان یک ابزار موفقیت آمیز برای تجارت در نظر داشته باشند.

افزایش سطح بازاریابی

زمانی که کاربران اینترنت به دنبال اطلاعاتی در مورد خدمات و یا محصولات مرتبط با کسب و کار شما هستند؛ موتورهای جستجو بدون صرف هیچ هزینه ای کار بازاریابی برای کسب و کار شما را از طریق نمایش وب سایت شما انجام می دهند و کاربران را در ۲۴ ساعت شبانه روز به سمت وب سایت شما هدایت می کنند، البته لازم به ذکر می باشد تعداد کاربر هدایت شده به سمت وب سایت شما به یکسری از پارامترها بستگی دارد.

اطلاع رسانی متفاوت

در گذشته بازاریابی و فروش برای کسب و کارهای مختلف از طریق کاتالوگ های تبلیغاتی میسر می شد که این کاتالوگ ها تنها شامل تصاویر و متون بودند. امروزه صاحبان کسب و کار به کمک تصاویر، متون، ویدئو، انیمیشن و … داخل وب سایت خود می توانند متفاوت تر از گذشته اطلاع رسانی جامع با محتوایی جذاب تر داشته باشند. علاوه بر موضوعات ذکر شده هزینه اطلاع رسانی به کمک کاتالوگ های تبلیغاتی نسبت به وب سایت بسیار بیشتر می باشد زیرا هزینه طراحی و نگهداری یک وب سایت به مراتب پایین تر از طراحی، چاپ و انتشار هر نسخه از کاتالوگ تبلیغاتی می باشد

درآمدزایی جهانی

به کمک طراحی یک وب سایت قادر خواهید بود بدون مرز فعالیت کنید و به راحتی از طریق ارتباط با افرادی در خارج از مرزهای کشور خدمات و محصولات خود را معرفی کرده و میزان سودآوری و درآمدزایی خود را افزایش دهید ]2[.

 

2.مبانی نظری پژوهش

 1. 1. برندسازی شخصی

برندسازی شخصی موضوعی است که عمر آن به یک قرن هم نمی رسد و می تواند در بین علوم جزو علومی در نظر گرفته شود که نسبتا جدید است. اما آیا واقعا از 80 سال پیش این موضوع مطرح بوده است؟

جواب قطعا خیر است. به جرات می توان گفت که برندسازی شخصی ریشه در تاریخ دارد و از آغاز بشریت وجود داشته است. تمامی اقداماتی که افراد انجام می دادند تا بتوانند خود را رشد دهند و یا حتی خودنمایی کنند نشان از این می دهد که برندسازی شخصی، بصورت غیر حرفه ای از ابتدای تاریخ بشر وجود داشته است. اما بصورت آکادمیک و علمی موضوعی است که حدود 80 سال قدمت دارد.

اگر امروز کسی که در زمینه تخصص توانمندی و مهارتی که دارید به شما مراجعه نمی‌کند باید خودتان را مقصر بدانید چرا که شما احتمالاً هیچ کارت دعوت برای کسی ارسال نکردید.

برند شخصی مقوله‌ای است که به شما می آموزد تا اولاً توانمندی های خود را بشناسید و سپس آن را به مخاطبین خود عرضه کنید. احتمالاً تا زمانی که به دنبال ارتقای شغلی شغل جدید یا تغییر حرفه نباشید فکر می‌کنید برند شخصی اهمیتی ندارد این طرز فکر اشتباه است.

یکایک ما انسانها از برند برخوردار هستیم. برندی که بر پایه خصلت ها، گرایش ها، فعالیت ها، دوستان، فامیل، شکل ظاهری، دارایی‌ها و مهارت‌های حرفه‌ای ما شکل می گیرد.  دوست داشته شدن و مورد احترام بودن ما تا حد زیادی ریشه  در برند ما دارند.

مدیریت برند شامل دو بخش استراتژیک و اجرایی است استراتژیک به این معنا که می‌خواهیم برند خود را در کدام زمینه به خصوص شاخص سازیم و اجرایی یعنی آن که برای انتقال آن به میان مخاطبان چه اقداماتی را باید به انجام رسانیم.

علت ناکامی بسیاری از افراد با استعداد و دارای تخصص و مهارت بالا در کشور ما آن است که آنها نتوانستند از اهرم برندینگ شخصی به منظور استفاده از مهارت و عرضه خود به بازار استفاده کنند. کشورهایی مثل ما که ۶ دهه پیش با صدای نهضت برندسازی در جهان بیدار نشدند هم اکنون به عنوان تولید کنندگان و عرضه کنندگان محصولات و خدمات بی هویت شناخته می شود.

برند شخصی نشان دهنده یک انرژی واقعی و بالقوه قدرتمند به منظور شناخت و مدیریت استعداد های فردی است. برندینگ شخصی یک خیابان دو طرف است. برند شخصی قدرتمند باید به یکی از افرادی که با آن ارتباط برقرار می کنند نتایج احساسی قابل تصور انتقال دهد. دیگران باید هنگام مواجه شدن با برند شخصی ما از آن لذت و رضایت خاطر دریافت کنند.

برندسازی، درواقع، یک “قدرت نرم” است. همانند اصول برندسازی محصول، برندسازی اشخاص هم بسیار مهم است. همه ما می دانیم این که صرفاً مدرک تحصیلی، تجربه یا عناوین شغلی می‌توانند موجب موفقیت فرد شوند، تصور درستی از بازار کار نیست. خواه‌ناخواه برندسازی و قدرت نرم بر همه ابعاد زندگی روزمره‌مان تأثیرگذار است؛ زیرا در محیط کاری و تخصصی بسیار مهم می‌شود، که دیگران راجع به ما و توانمندی ما چه فکر می‌کنند. برند مجموعه‌ای از تعریف‌ها و خاطرات مشتریان و اطرافیان از ماست که نوع نگاه اطرافیان درباره ما را شکل می‌دهد. درواقع برند مجموعه ویژگی‌های منحصربه‌فرد است که به کسب‌وکار و روابط آن با جامعه معنا می‌دهد.

 1. 2- رسانه های اجتماعی

امروزه تقریباً همه چیز با رسانه های اجتماعی سر و کار دارد. اگر شما در شبکه های اجتماعی ، جوامع محتوایی، میکروبلاگ ها، ویکی ها و پیام رسان های فوری، حضور نداشته باشید، دیگر بخشی از فضای مجازی نخواهید بود. رسانه های اجتماعی به شرکتها این امکان را می دهد تا با صرف هزینه ی محدود واندک در زمان مناسب و بصورت بی واسطه و مستقیم با کاربران نهایی در تماس باشند. این شرایط باعث می شود تا نه تنها رسانه های اجتماعی برای بسیاری از شرکتهای چند ملیتی دنیا کاربرد داشته باشد بلکه برای شرکت هایی در ابعاد کوچک و متوسط و حتی شرکتهای  دولتی و غیر انتفاعی نیز مناسب می باشد. استفاده از این ابزارهای ارتباطی  یک فعالیت ساده نیست بلکه نیازمند وجوه ای فکری جدیدی است. ]1[.

شبکه های اجتماعی را می توان در دو دسته آنلاین و آفلاین قرار داد. شبکه اجتماعی به شبکه همبستگی های شخصی یا تعاملات مبتنی بر روابط اجتماعی، گفته می شود. با استفاده از این شبکه ها و اینترنت، افراد می توانند از سراسر جهان داده و اطلاعاتی را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. این داده ها شامل تصاویر، فیلم ها، وبلاگ ها، فایل ها، نظرات و … هستند. مشارکت در شبکه های اجتماعی آنلاین و دسترسی به آنها با استفاده از رایانه ها یا فن آوری های تلفن همراه مانند موبایل های هوشمند یا تبلت ها امکان پذیر است.

رسانه های اجتماعی ترکیبی از وب سایت ها و نرم افزار های وب و یا رایانه ای هستند که به افراد امکان می دهد تا ایده ها و اطلاعات متنوعی را مبادله کنند، این اطالاعات منحصر به نظرات و مشاهدات، یادداشت ها، اخبار، فیلم های دیجیتال و عکس ها و … نیستند. در نهایت کاربران می توانند با استفاده از شبکه های اجتماعی در این گونه مشارکت های شرکت کنند؛ اگر به یکی از تجهیزات الکترونیکی مانند تلفن همراه، تبلت و یا کامپیوتر دسترسی داشته باشند. پس حتما متوجه شده اید که با استفاده از رسانه های اجتماعی است که افراد می توانند در مشارکت های مختلف از طریق شبکه های اجتماعی بپردازند. [7]

رسانه اجتماعی کاربرد تکنولوژی‌های متحرک وب پایه برای تبدیل ارتباطات به دیالوگی دوسویه است. رسانه‌های اجتماعی رسانه‌هایی برای تعامل اجتماعی هستند که از تکنیک‌های ارتباطی بسیار در دسترس و گسترش‌پذیراستفاده می‌کنند. امرازه و با توجه به گسترش راههای ارتباط و همچنین احساس نیاز جوامع به ایجاد یک زبان مشترک، رسانه علی الخصوص رسانه های اجتماعی، تاثیر بسزا و فراوانی در کسب و کار ها خواهند داشت.

انسان و جانور توسط برخی از اندام‌های خود می‌توانند تغییرات محیط اطراف خود را به مغز منتقل کنند و سپس تصمیم لازم را بگیرند. این اندام‌ها عبارتند از چشم، گوش، بینی، زبان و پوست. به هر یک از این اندام‌ها رسانه می‌گویند.

انسان و جانور توسط برخی از اندام‌های خود می‌توانند تغییرات محیط اطراف خود را به مغز منتقل کنند و سپس تصمیم لازم را بگیرند. این اندام‌ها عبارتند از چشم، گوش، بینی، زبان و پوست. به هر یک از این اندام‌ها رسانه یا مدیوم می‌گویند و جمع این کلمه مدیا است.

ابزاری که موجب تغییر در هر یک از اندام‌های چشم، گوش، بینی، زبان و پوست انسان یا جانور گردد ابزار رسانه شناخته می‌شود که بطور خلاصه و اشتباه رسانه نامیده می‌شود. البته در عموم منظور از رسانه، وسایل ارتباط جمعی از قبیل رادیو، تلویزیون، سینما، رازنامه و خبرگزاری و سایت خبری است که عموماً به عنوان رسانه از آن‌ها یاد می‌شود و به رسانه‌های اینترنتی و تعاملی و تحت موبایل مانند فیس بوک و تلگرام، شبکه‌های اجتماعی گفته می‌شود. [5]

 1. 3- وبسایت:

وب سایت یا وب سایت مجموعه ای از منابع وب مربوط به شبکه مانند صفحات وب ، محتوای چندرسانه ای است که به طور معمول با یک نام دامنه مشترک مشخص می شوند و حداقل در یک سرور وب منتشر می شود. نمونه های قابل توجه wikipedia.org ، google.com و        amazon.com هستند.

به وب سایتها می توان از طریق یک شبکه عمومی پروتکل اینترنت (IP) ، مانند اینترنت یا شبکه خصوصی محلی (LAN) ، توسط یک منبع یاب یکنواخت منبع (URL) که سایت را مشخص می کند ، دسترسی پیدا کرد.

وب سایت ها می توانند عملکردهای بسیاری داشته باشند و در مد های مختلف مورد استفاده قرار گیرند. یک وب سایت می تواند یک وب سایت شخصی ، یک وب سایت شرکتی برای یک شرکت ، یک وب سایت دولتی ، یک وب سایت سازمانی و غیره باشد. وب سایت ها معمولاً به یک موضوع یا هدف خاص اختصاص داده می شوند ، از سرگرمی و شبکه های اجتماعی گرفته تا تهیه اخبار و آموزش. همه وب سایت های قابل دسترسی عمومی به صورت جمعی شبکه جهانی وب را تشکیل می دهند ، در حالی که وب سایت های خصوصی ، مانند وب سایت یک شرکت برای کارمندان خود ، معمولاً بخشی از یک اینترانت هستند.

صفحات وب ، که بلوک های ساخت وب سایت ها هستند ، اسنادی هستند که به طور معمول با متنی ساده و درهمراه با دستورالعمل های قالب بندی تشکیل شده اند. آنها ممکن است عناصر وب سایت های دیگر را با لنگرهای نشانه گذاری مناسب درج کنند. صفحات وب با پروتکل انتقال Hypertext (HTTP) قابل دسترسی و حمل هستند ، که ممکن است به صورت اختیاری از رمزگذاری (HTTP Secure ، HTTPS) استفاده کند تا امنیت و حریم شخصی کاربران را فراهم کند. برنامه کاربر ، که اغلب یک مرورگر وب است ، محتوای صفحه را مطابق با دستورالعمل نشانه گذاری HTML خود بر روی یک ترمینال صفحه نمایش ارائه می دهد.

پیوند بین صفحات وب ساختار سایت را به خواننده منتقل می کند و هدایت پیمایش سایت را انجام می دهد ، که غالباً با یک صفحه اصلی حاوی یک فهرست از محتوای وب سایت شروع می شود. برخی از وب سایت ها برای دسترسی به محتوا نیاز به ثبت نام کاربر یا اشتراک دارند. نمونه هایی از وب سایت های اشتراک شامل بسیاری از سایت های تجاری ، وب سایت های خبری ، وب سایت های مجله دانشگاهی ، وب سایت های بازی ، وب سایت های اشتراک فایل ، تابلوهای پیام ، ایمیل مبتنی بر وب ، وب سایت های شبکه های اجتماعی ، وب سایت هایی که داده های بورس سهام در زمان واقعی و همچنین سایت هایی را ارائه می دهند خدمات مختلف دیگر کاربران نهایی می توانند به وب سایت های مختلفی از جمله رایانه های رومیزی و لپ تاپ ، رایانه لوحی ، تلفن های هوشمند و تلویزیون های هوشمند دسترسی پیدا کنند.

 

3.پیشینه ادبی پژوهش

تعدادی از مطالعات قبلی ، عوامل تعیین کننده استفاده از وب سایت را بررسی کرده اند. متغیرهایی از قبیل تجربه اینترنت ، هدایت هدف و نوع انگیزش (سرگرمی / اطلاعات) برای تأثیر رفتار مصرف کننده در یک صفحه وب مشخص شده است. این مطالعه بر روی وب سایت های برند های شناخته شده متمرکز است. برای چنین وب سایت هایی فرض بر این است که وفاداری به برند یک عامل اصلی تعیین کننده در استفاده از وب سایت است. مصرف کنندگان وفادار از نظر عاطفی رابطه با برند های مورد علاقه خود را حس می کنند و باید برای مراجعه به وب سایت های چنین برند هایی بیشتر از غیر وفاداران ایجاد انگیزه می کنند. با این وجود ، تأثیر وفاداری به برند در مدت زمان بازدید ، می تواند منفی باشد ، زیرا وفاداری به خوبی در محتوای سایت ها به روز شده و هنگام بازدید ، اخبار کمتری پیدا می کند.

این مطالب در یک مطالعه با 534 بازدید کننده از یک وب سایت ملی Pepsi مورد بررسی قرار گرفت. نتایج نشان می دهد که وفاداری به عنوان یک عامل تعیین کننده بسیار قوی در استفاده از وب سایت نسبت به تعیین کننده های معمولی مانند تجربه اینترنت و نوع انگیزه بازدید (اطلاعات / سرگرمی) است. همانطور که انتظار می رفت ، مشخص شد که وفاداری به برند به طور معناداری با فرکانس استفاده از وب سایت رابطه مثبت دارد ، اما با مدت بازدید ارتباط منفی دارد. علاوه بر این ، نتایج نشان می دهد اثرات جالب وفاداری و انگیزه برای بازدید از سایت بر تعداد دفعات بازدید. نتایج حاوی پیامدهای مهمی در توسعه ارزش سهام برند است. [8]

اثر قرار گرفتن در برابر یک وب سایت برند شده بر شخصیت ادراک شده برند چیست؟ آزمایشی انجام گرفت که در آن گروهی در مواجهه با سایت برند شده قرار گرفتند و گروهی دیگر نیز افرادی بودند که در مواجهه با وبسایت برند قرار نگرفته اند. . سه متغیر در نظر گرفته شده است تا تأثیر خود را بر شخصیت برند پس از قرار گرفتن در معرض وب سایت آزمایش کنند: نوع محصول (سودمند / کاربردی در مقابل خودکار- بیان) ، درگیری مداوم با دسته محصول و نگرش به وب سایت. نتایج این مطالعه تفاوت معنی داری بین افراد در معرض دید و افرادی که در معرض دید وبسایت قرار نگرفته اند، وجود دارد. دو بعد از شخصیت برند (جوانگرایی / مدرنیته و صداقت / اعتماد به نفس) پس از قرار گرفتن در معرض وب سایت ، افزایش می یابد. علاوه بر این ، هنگامی که یک بازدید کننده از سایت نسبت به وب سایت برند نسبت به وب سایت دارای نگرش مثبت باشد ، جوان و مدرن تر درک می شود. این امر درک برند را صمیمانه تر و قابل اعتماد تر می کند ، که برای وب سایت های تجارت الکترونیک از اهمیت ویژه ای برخوردار است. [4]

دو مطالعه به منظور بررسی تأثیر شایستگی و افراط در بررسی محصولات مصرف کننده بر نگرش به برند و نگرش به وب سایت انجام شد. هر آزمایش یک عامل (استعداد / اندام: بسیار منفی ، نسبتاً منفی ، بسیار مثبت) بین طرح افراد با یک گروه کنترل بود. نتایج در هر دو مطالعه نشان داد که گرچه بررسی های بسیار مثبت باعث افزایش نگرش به برند می شود ، اما حتی مقدار متوسطی از منفی بودن این تأثیر را منفی می کند. علاوه بر این ، بررسی های بسیار منفی تأثیر بیشتری بر روی نگرش به برند نسبت به بررسی های نسبتاً منفی و یا بررسی محصولات بسیار مثبتی داشته و از این رو هم از منفی بودن و هم از اثر افراطی پشتیبانی می کند. یافته ها همچنین نشان می دهد که درجات مختلفی از میزان اعتبار و افراط در بررسی برند ، بسته به نوع وب سایت ، بر نگرش به وب سایت تأثیر می گذارد.

[6]

 

4.روش تحقیق:

در این پژوهش و به صورت مصاحبه ای با حدود 56 نفر از افرادی که در حوزه کاری مربوط به خودشان، جزو برندهای مطرح شخصی بودند صحبت شد. در این مصاحبه ها در ابتدای کار، مشخص گردید که حدود 53 نفر از این 56 نفر، دارای وب سایت شخصی می باشند. که این عدد چیزی در حدود 95% می باشد.

در مرحله دوم از 53 نفری که دارای وب سایت بودند سوال پرسیده شد که از چه نوع وبسایتی استفاده می کنند (قالب آماده و یا برنامه نویسی شده). با توجه به نتایج مشخص شده و بدست آمده، 38 نفر از این افراد دارای وبسایتی با قالب آماده بودند که این عدد چیزی در حدود 72% می باشند و 28% از افراد نیز دارای وبسایت برنامه نویسی شده می باشند.

در مرحله بعدی از مصاحبه با افراد، این گروه ها به دو دسته تقسیم شدند و مصاحبه با آنها طبق گروه بندی آنها پیش رفت. گروه اول آن دسته از افرادی که دارای وبسایتی با قالب آماده بودند و گروه دوم افرادی هستند که دارای وبسایتی با برنامه نویسی هستند.

سوالات هر کدام از گروه ها از این افراد پرسیده شد. در واقع سوال اصلی که پرسیده شد راجع به مزایا و معایبی بود که هر کدام از این دسته ها با آن مواجه بودند که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

همچنین در مرحله آخر راجع به راهکارهایی که این افراد برند، از وبسایت استفاده می کردند پرسیده شد که نتایج آن را در ادامه و در قسمت بحث و نتیجه گیری به آن پرداخته شده است.

5.بحث و نتیجه گیری

در این قسمت از پژوهش ابتدا به ساکن در خصوص مزایای داشتن وبسایت و به طور کلی مزایایی که وبسیات در اختیار ما قرار می دهد صحبت خواهیم کرد.

وب سایت، مجموعه ای از صفحات مرتبط به هم است که اطلاعاتی را در اختیار بیننده قرار می دهد. وب سایت، امکان حضور هر شخص یا شرکت در شبکه اینترنت است. یک وب سایت می تواند علاوه بر ایجاد ارتباط و معرفی دارنده سایت، امکان اطلاع رسانی به روز، بازاریابی و معرفی بین المللی را نیز فراهم آورد.

داشتن وب سایت برای یک شرکت مانند داشتن یک کاتالوگ تبلیغاتی اما با مزایای فراوان تر نسبت به آن است. یک کاتالوگ می تواند شامل تصاویر و متون برای معرفی خدمات باشد اما یک وب سایت می تواند از تصاویر، متون، فیلم و حتی یک فایل صوتی و یا انیمیشن نیز بهره بگیرد بنابراین امکان اطلاع رسانی جامع با محتوایی جذاب تر را می دهد. طراحی، چاپ و انتشار هر نسخه از کاتالوگ نیاز به هزینه بالایی دارد اما برای طراحی وب سایت و نگهداری آن کافیست هزینه ای بسیار پایین پرداخت شود و حتی با داشتن یک وب سایت داینامیک در هر زمان که بخواهیم بدون هیچ هزینه جانبی می توانیم آن را ویرایش کنیم و در طول زمان هزاران و یا میلیونها کاربر می توانند بارها و بارها از آن بازدید کنند.

 

فواید داشتن وب سایت

 • در دسترس بودن

وب سایت شما در هر زمان از روز باز است و همواره اطلاعات و محصولات یا خدمات شرکت شما را در تمامی ساعات شبانه روز و روزهای تعطیل در اختیار کاربران و مشتریان قرار می دهد و آنها اطلاعات مورد نیاز را در مورد شرکت بدست می آورند.

 • کاهش هزینه ها

شما علاوه بر تلفن ، فکس و آدرس پستی یک راه ارتباطی دیگر نیز با مشتریان خود دارید. نمایشگاه بین المللی محصولات شما با کمترین هزینه همیشه برپاست ، بدون اینکه قبض آب ، برق ، مالیات و … داشته باشید.

 • جلوگیری از اتلاف زمان

وب سایت شما می تواند به سوالات متداول مشتریانتان پاسخ گوید و آنها را به خوبی راهنمایی کند و در اتلاف زمانی که صرف پاسخگویی به مشتریان میکنید جلوگیری کند.

 • بازاریابی قوی

وب سایت شما بازاریاب 24 ساعته شماست و موتورهای جستجو مانند گوگل ، یاهو،… بدون هزینه برای شما بازاریابی می کنند.

 • کسب درآمد فقط از طریق داشتن وب سایت

در آمد خود را افزایش دهید امروزه شرکتها و افراد بسیاری هستند که فقط از طریق وب سایت فعالیت می کنند و عمده درآمد آنها از طریق وب سایت و مشتریان آنلاین است.

 • تبلیغات موثر

در هزینه تبلیغات صرفه جویی می شود، هر بار که محصولات شما ارتقا پیدا می کنند ، چقدر هزینه صرف چاپ مجدد بروشورها، راهنمای محصولات و اطلاع رسانی به مشتری های قدیمی خود می کنید! در حالیکه هزینه بروز رسانی وب سایت قابل قیاس با هزینه های چاپ نمی باشد، در عین حال که گستره وسیع تری را نیز هدف قرار می دهد.

یک ‌سوم مردم جهان از اینترنت استفاده می‌کنند تبلیغات در اینترنت و معرفی وب سایت شما نسبت به سایر رسانه ها مانند رادیو، تلویزیون، مجلات و بیلبردها به مراتب ارزانتر می باشد. فراموش نکنید که هرگز قادر به ارائه کالا و خدمات خود به مردم نخواهید بود مگر اینکه حضور خود را پیاپی یادآوری نمایید.

 • ارائه محصولات

ارائه محصولات ویژه در سایت به آسانی انجام می شود در صورتیکه دستیابی به مشتریان از طریق تلفن، ارسال نامه، یا فاکس ممکن است زمان بر و در عین حال پرهزینه باشد.

 • ارتباط نامحدود با مردم خارج از مرزهای جغرافیای

امروزه یکی از راههای فعالیت در خارج از مرزهای کشور داشتن یک سایت چند زبانه است که می توان به راحتی تجارت خود را گسترش داد و به بیرون از مرزها برد و تقریبا هیچکس نمی تواند مدعی فعالیت خارج از مرزهای جغرافیایی شود در حالی که وبسایتی ندارد.

 • ارتباط آسان با مشتری ها

اظهار نظر در محیط شبکه اینترنت برای همه آسان تر از گفتگوی تلفنی یا نوشتن نامه است. بنابراین خیلی بیشتر با مشتریان خود در تماس خواهید بود.

به طور کلی جهت طراحی یک وب‌سایت دو روش وجود دارد: روش اول استفاده از وب‌سایت‌های آماده و از پیش‌ساخته شده و روش دوم این است که یک وب‌سایت را کلاً از پایه و یا اصطلاحاً از صفر شروع به طراحی و برنامه‌نویسی کنیم.

واضح است که در روش اول هزینه پایین تر است و همچنین زمان راه‌اندازی وب‌سایت در این روش هم تقریباً کم است مثلاً در حدود 3 یا 4 روز می‌توان یک وب‌سایت را نصب کرد. این نوع نرم‌افزارها را اصطلاحاً نرم‌افزارهای مدیریت محتوای آماده نیز می‌نامند.

اما در روش دوم هزینه تقریباً 2 برابر است و زمان برنامه نویسی و طراحی یک وب‌سایت هم بیشتر از روش اول طول خواهد کشید. چنین طراحی‌ای را طراحی اختصاصی یا سفارشی می‌نامند.

ممکن است برایتان سؤال پیش آید که وقتی نرم‌افزارهای از قبل طراحی‌شده وجود دارند دیگر چرا باید هزینه بیشتری پرداخت و یک وب‌سایت را از پایه و از صفر طراحی کرد؟ در این مطلب می‌خواهیم به پاسخ این سؤال برسیم پس در ادامه مزایا و معایب هرکدام از روش‌های ذکرشده را بررسی خواهیم کرد به‌طوری‌که پس از مطالعه ادامه این نوشتار پاسخ این سؤال را خودتان خواهید یافت.

روش اول: وب‌سایت‌های آماده و از پیش‌ساخته شده:

برای نصب و راه‌اندازی چنین وب‌سایتی نیاز به دانش و تخصص بالایی نیست و کسی که درزمینهٔ نرم‌افزار دانش کمی داشته باشد می‌تواند اقدام به نصب چنین وب‌سایت‌هایی کند به همین دلیل هزینه در این روش بسیار پایین تر از روش دوم است.
از معروف‌ترین این سیستم‌ها می‌توان جوملا و یا وردپرس را نام برد.

دقت کنید در این روش واژه نصب را به کار می‌بریم و نه طراحی چون طراحی‌ای در کار نیست، چیزی طراحی یا برنامه‌نویسی نخواهد شد و فقط یک نفر وب‌سایتی آماده را برای شما نصب می‌کند (هرچند امکان طراحی قالب اختصاصی هم وجود دارد ولی بازهم سیستم کلی همان است).

مزایای سیستم‌های مدیریت محتوای آماده:

Ø      هزینه پایین و کمتر از وب‌سایت‌های اختصاصی

Ø      راه‌اندازی در مدت‌زمان بسیار کم: در برخی موارد در کمتر از 2 روز..

Ø      به دلیل این‌که چنین وب‌سایت‌هایی توسط شرکت‌های بزرگ طراحی‌شده‌اند فاقد نقص و ایرادهای سطحی هستند.

Ø      بعضی از قالب‌های چنین وب‌سایت‌هایی را می‌توان به‌طور رایگان در اینترنت پیدا کرد.

Ø      امکانات گسترده به‌صورت ماژول‌های آماده و رایگان.

معایب سیستم‌های مدیریت محتوای آماده:

 • امنیت بسیار پایین: چون سورس چنین وب‌سایت‌هایی به‌طور متن‌باز در اختیار عموم برنامه نویسان قرار می‌گیرید بنابراین روش‌های نفوذ و هک کردن آن‌ها به‌راحتی قابل‌کشف است و روزانه هزاران نوع از این وب‌سایت‌ها به‌راحتی هک می‌شود. طبق آمار تقریباً روزانه 30 هزار وب‌سایت هک می‌شود که بیشترین آنها وردپرسی هستند.
 • سرعت‌پایین در وب‌سایت‌های آماده: به دلیل گستردگی برنامه‌نویسی و در نظر گرفتن امکانات زیاد برای تمام نیازها، چنین وب‌سایت‌هایی معمولاً سرعت پایینی دارند (البته نه در همه موارد همیشه استثنائاتی هم وجود دارد ولی در زمان گسترده شدن محتوای وب‌سایت سرعتشان کاهش خواهد یافت.
 • نزدیک نبودن طراحی به ایده و سلیقه مشتری.
 • اختصاصی نبودن قالب و طرح وب‌سایت: به دلیل این‌که قالب چنین وب‌سایت‌هایی از اینترنت دانلود می‌شود ممکن است وب‌سایت صدها شرکت دیگر در اینترنت مشابه سایت شما باشد (مانند وبلاگ‌ها)
 • عدم ثبات وب‌سایت در بازدیدهای بالا: یعنی برخی قالب‌ها وقتی تعداد کاربران بازدیدکننده آن‌ها زیاد می‌شود مدام با خطا مواجه می‌شوند و دچار مشکات زیادی می‌شوند.
 • عدم ثبات وب‌سایت هنگامی‌که گسترش می‌یابد و محتویات آن زیاد می‌شود: یعنی زمانی که تعداد مقاله‌ها و مطالب وب‌سایت به بیش از چند هزار مقاله رسید مشکلات زیادی به وجود می‌آید.
 • محدودیت زیاد در گسترش بخش‌های موردنظر: امکان سفارشی‌سازی و پیاده‌سازی ایده‌ای که در سرتان است با محدودیت‌های زیادی مواجه خواهد شد به عبارتی ساده‌تر؛ در یک کلمه طراح وب‌سایت به شما می‌گوید چنین کاری که شما می‌خواهید را نمی‌شود انجام داد.
 • بروز مشکلات زیاد در هنگام افزودن ماژول‌های مختلف: فرض کنید وب‌سایت به‌خوبی کار می‌کند، در اکثر مواقع پیش می‌آید: شما یک ماژول نظرسنجی به وب‌سایت اضافه می‌کنید و ناگهان سایت کلاً از کار می‌افتد.
 • عدم پایداری وب‌سایت در طولانی‌مدت: یعنی هر چه روبه‌جلو می‌روید و از زمان نصب وب‌سایت بیشتر بگذرد خطاها و مشکات بیشتری خودشان را نشان خواهند داد.
 • حجم بسیار بالای فایل‌های یک وب‌سایت کوچک: یک وب‌سایت معمولی طراحی‌شده در روش اختصاصی نهایتاً 30 مگابایت حجم را اشغال خواهد کرد اما یک قالب آماده حداقل 80 مگابایت آن‌هم درصورتی‌که هیچ ماژول و افزونه‌ای روی آن نصب نشود.
 • هزینه بالای نگهداری و گسترش سیستم: در آینده اگر بخواهید تغییری در وب سایت ایجاد کنید و یا یک امکان سفارشی را به آن اضاف کنید باید هزینه بسیار بالایی را پرداخت کنید حتی بیشتر از طراحی سفارشی یک وب سایت.
 • پنل مدیریت پیچیده:برای انجام یک کار کوچک باید مراحل زیادی را طی کنید تا بتوانید یک بخش از وب سایت را تغییر دهید.

روش دوم: وب‌سایت‌های اختصاصی یا سفارشی:

طراحی وب‌سایت‌های سفارشی از پایه نیاز به دانش و تخصص بالایی دارد و طراح آن می‌بایست به تمام تکنولوژی‌های طراحی یک وب‌سایت از قبیل برنامه‌نویسی سمت سرور، دانش طراحی بانک‌های اطلاعاتی، دانش طراحی بصری و گرافیکی، دانش طراحی ظاهر و قالب وب‌سایت، دانش برنامه‌نویسی سمت کلاینت و همچنین مسلط به اصول طراحی و روانشناسی رنگ‌ها باشد که البته مباحث بهینه‌سازی، سئو و جذب بازدیدکننده نیز در این تخصص‌ها می‌گنجد.

در این روش معمولاً چند نفر با همکاری یکدیگر موجب خلق یک وب‌سایت سفارشی می‌شوند برای مثال یک نفر بخش طراحی گرافیکی، یک نفر بخش طراحی قالب و ظاهر وب‌سایت و یک نفر هم بخش برنامه‌نویسی سمت سرور، بانک‌های اطلاعاتی و تحلیل‌ها را انجام می‌دهد.

در این روش اگر طراح وب‌سایت دارای تخصص و تجربه کافی نباشد نتیجه کاملاً برعکس خواهد شد و حتی ممکن است وب‌سایت طراحی‌شده در پایان کار و در زمان رشد آن از وب‌سایت‌های آماده هم ضعیف‌تر عمل کند. در ادامه مزایا و معایب این روش را ذکر خواهیم کرد.

مزایای وب‌سایت‌های اختصاصی (یا سفارشی)

 • طراحی قالب و ظاهر وب‌سایت اختصاصی خواهد بود، از هیچ جا کپی نمی‌شود و برای دیگران نیز استفاده نخواهد شد (البته این مورد به اخلاق کاری طراح سایت هم ربط دارد. سرعت وب‌سایت سفارشی به دلیل این‌که مخصوص یک نفر ایجادشده است بسیار خوب و بالا خواهد بود.
 • امنیت چنین وب‌سایت‌هایی بسیار بالا است و امکان هک شدن آن‌ها بسیار پایین است.
 • در این روش به تمام بخش‌های وب‌سایت کنترل 100 درصد خواهید داشت.
 • در وب‌سایت‌های سفارشی امکان گسترش وب‌سایت به‌راحتی فراهم است و هیچ محدودیتی وجود ندارد.
 • با زیادشدن کاربران و بزرگ شدن وب‌سایت کارایی وب‌سایت کاهش نمی‌یابد.
 • افزودن امکانات به وب‌سایت بدون هیچ‌گونه محدودیتی خواهد بود.
 • طراحی وب‌سایت در این روش دقیقاً مطابق با نیاز، ایده و سلیقه مشتری خواهد بود.
 • طرح کلی وب‌سایت متناسب با کسب‌وکار مشتری و خواهد بود.
 • بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو متناسب با کسب‌وکار مشتری در هنگام طراحی انجام می‌گیرید.
 • هزینه گسترش و نگهداری وب سایت بسیار پایین است(دقت کنید: هزینه گسترش و نه طراحی)

و اما معایب طراحی اختصاصی:

 • هزینه طراحیِ بیشتر نسبت به روش دیگر به دلیل نیاز به تخصص، دانش و افراد بیشتر.
 • نیاز به زمان بیشتر برای طراحی.
 • روز مشکلات زیاد در صورت بی‌تجربگی و تخصص نداشتن برنامه‌نویس.

نتیجه‌گیری:
برای شرکت‌ها و کسب‌وکارهای بزرگ روش اول پیشنهاد نمی‌شود. تجربه این موضوع را به من ثابت کرده است و هیچ جای تعصبی هم نیست، هدف از این نوشتار واضح نمودن مزایا و معایب هرکدام از روش‌های طراحی وب‌سایت بود مسلم است که تصمیم‌گیری به عهده سفارش‌دهنده وب‌سایت است و باید گفت هرکدام از این روش‌ها در جای مناسب می‌تواند مفید واقع شود.

برای شرکتی که نمی‌خواهد زیاد هزینه کند اما داشتن وب‌سایت برایش الزامی است روش اول یعنی استفاده از نرم‌افزارهای آماده بهترین گزینه است هرچند در این صورت چنین شرکتی در آینده اگر بخواهد وب‌سایتش را گسترش دهد مجبور به پرداخت هزینه دوباره برای طراحی وب‌سایت مجدد خواهد بود.

راهکارهایی که بایستی آنها را بکار برد:

در خصوص رسانه اجتماعی وبسایت، افرادی که برند سازی شخصی خود را انجام داده اند تقریبا به یک جواب مشخصی اشاره کردند و آن هم این است که بایستی به هر شکل ممکن، هر شخصی یک وبسایت شخصی داشته باشد و بایستی نکات زیر را در خصوص ارائه سایت خود مد نظر داشته باشند.

 • خرید دامنه با نام شخصی (اگر نام شخصی بلندی دارید، می توانید نام اختصار خود را در آن قرار دهید).
 • انتخاب رنگ مورد نظرتان جهت قالب های سایت
 • تهیه محتوایی که بایستی شامل لوگو، صفحه درباره من، صفحه پروژه های انجام شده، صفحه تماس با من.
 • انتخاب کلمات کلیدی مرتبط با حوزه کاریتان
 • استفاده از افراد متبحر برای به روز رسانی سایت شخصیتان.
 • استفاده از قوانین موجود جهت بالا بردن رتبه سایت (seo)
 • گرفتن بازخورد از سایت و میزان بازدید ها
 • بهبود مستمر عملکرد سایت.

منابع

]1[ عقیلی، وحید. (1394). رسانه های اجتماعی، چیستی، چالش ها و کارکردها، مجله علمی پژوهشی مطالعات توسعه اجتماعی ایران، 8، 1، 21-36.

]2[ کیارش، علی، 1398. Shadangroup.com.    

]3[ یعقوبی، محمدرضا، 1396. Webirooni.com.

[4] Briggite, Muller (2010). The Impact of Visiting a Brand Website on Brand Personality, ElectronicMarkets. 3, 210-210.

[5] Knibbs, Kate (2014). “Instagram is growing faster than Twitter, Facebook, and Pinterest combined.

[6] Lee, Mira (2012). ” Effects of Valence and Extremity of eWOM on Attitude toward the Brand and Website, Journal of Current Issues & Research in Advertising, 31, 2, 1-11.

[7] Murph, Darren (2012). “Instagram comes to Android, available to download now”. Engadget. Retrieved August 13, 2012.

[8] Thorbjonsen, Helge. 2004, The impact of brand loyalty on website usage , Journal of Brand Management, 11, 199-.