برندسازی شخصی یا شاخ مجازی

 

اینستاگرام یک نرم‌­افزار رسانه اجتماعی است و این روزها بطور فزاینده‌­ای در حال تبدیل شدن به یک ابزار ارتباطی پرطرفدار می­‌باشد. این شبکه اجتماعی این امکان را به کاربران خود می‌دهد که عکس‌ها و ویدئوهای خود را در دیگر شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، توییتر، تامبلر و فلیکر همرسانی کنند. کاربران همچنین می‌توانند از فیلترهای دیجیتال برای تصاویرشان استفاده کنند. این امکانات باعث محبوبیت زیاد این شبکه و انتخاب آن از سوی کاربران بعنوان ابزار تجاری سودمند شده است

موضوع هویت، با پیشرفت تکنولوژی راه های مختلفی برای بروز خود پیدا کرده است. در حال حاضر، سرویس ها و اپلیکیشن های مختلف این امکان را به کاربران خود می دهد که با گوشی های همراه خود زندگی روزمره و هویت خود را از طرق مختلف به اشتراک بگذارند. از آنجا که هویت امری متغیر است که در طول تجربه اجتماعی و با شکل گیری شیوه های جدید ارتباطی تغییر می یابد شبکه های اجتماعی جدید می توانند با ارائه امکانات جدید به برساخت هویت افراد بپردازند. این پژوهش با هدف توصیف چگونگی ارائه هویت در فضای آنلاین اینستاگرام، با استفاده از روش تحلیل محتوا و تحلیل متنی به مطالعه تصاویر ارائه شده در این شبکه اجتماعی پرداخته که از سوی کاربران دانشجو و جوان، به اشتراک گذاشته شده است و تلاش شده است تا به این پرسش پاسخ داده شود که مخاطبان در فضای اجتماعی چگونه و در چه فضاهایی خود را بازنمایی کرده اند. بر این اساس مشخص شد که کاربران اینستاگرام از عکس به عنوان یک رسانه برای نمایش خود استفاده می کنند و حریم خصوصی خود را در این فضا به اشتراک می گذارند و در یک کنش متقابل هویت خود را بازمی سازند؛ هویتی پویا که در یک شبکه اجتماعی در حرکت و تعامل است. آنها طبق نظریه نمایش گافمن از فضای مجازی برای نمایش خود استفاده می کنند و هویتی آنلاین را شکل می دهند که در بده بستانی با هویت آفلاینشان است (سامانی، 1395).

برندسازی شخصی این امکان را به افراد می دهد که علاوه بر رضایت مالی و موقعیتی، این امکان را به افراد بدهد که از کار و حرفه خودشان نهایت لذت را ببرند و افراد را به سمت کمال سوق دهد.

یکی از گام های اساسی در برند سازی شخصی، استفاده از رسانه اجتماعی می باشد و یکی از انواع رسانه های اجتماعی، اینستاگرام می باشد..

 

نخستین نسخه اینستاگرام در اکتبر ۲۰۱۰ راه‌اندازی شد. این سرویس به سرعت محبوبیت کسب کرد و به بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر تا آوریل ۲۰۱۲ و ۳۰۰ میلیون کاربر تا دسامبر ۲۰۱۴ رسید.

در مدت زمان بسیار کوتاهی این برنامه توانست سودآوری به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار آمریکا برای سرمایه‌گذاران داشته باشد. با رشد سریع و فراگیر این رسانه اجتماعی سرمایه‌گذاران بیشتری تمایل به سرمایه‌گذاری پیدا کردند. در تاریخ ششم ماه سپتامبر سال ۲۰۱۲، شرکت فیسبوک، برنامه اینستاگرام را به ارزش یک میلیارد دلار آمریکا (به صورت نقد و سهام) خریداری کرد.

 

 1. بحث و نتیجه گیری

با توجه به پرمخاطب ترین افراد در اینساگرام می توان دریافت که درصد بسیار زیادی از برندهای شخصی ایجاد شده در اینستاگرام (به واسطه تعداد مخاطبین افراد) با اصول مربوط به برندسازی شخصی مطابقت دارد و نمی توان نام آنها را شاخ مجازی گذاشت (به استثنا مواردی نظیر تتلو یا محمدامین کریم پور و گاها خانم مهناز افشار).

در ادامه اما به این نکته خواهیم پرداخت که شاخ های مجازی که هستند و چه انواعی دارند و با برخی از آنها و فعالیتشان آشنا خواهیم شد.

اینفلوئنسرها که با نام شاخ هاي اینستاگرامی هم شناخته می‌شوند، افرادی هستند که هر کدام با ترفند خاصی کسب شهرت کرده اند و بواسطه حجم بالای دنبال کننده هاي شان، شاخ نامیده میشوند. اینفلوئنسرها بوسیله تعداد بالای فالوورهای شان کسب درآمد میکنند که هر چقدر این فالوورها بیشتر باشند، درآمد بالاتری هم نصیب آنها می‌شود. شاخ شدن در اینستاگرام خرج زیادی ندارد و نیازی نیست که حتماً کار مهم و اختراع یا تحصیل بالایی داشته باشید بلکه می‌توانید با گفتن یک جمله یا یه کلیپ به سادگی شما به شاخ هاي اینستاگرام اضافه شوید.

مدت ها پیش دختری در اینستاگرام کلیپی را منتشر کرد که بنا به گفته ي او عشقش را از دست داده و قصد خودکشی داشته است ولی به یک باره همین کلیپ در صفحه هاي مختلف انتشار داده شد و سبب شد که او مشهور شود و جز شاخ هاي اینستاگرام به شمار بیاید. فردی دیگر در اینستاگرام دیده می‌شود که هیکل عضله اي و لب هاي پروتزی وی را در بین کاربران اینستاگرام مشهور کرده و به نوعی می‌توان گفت همین هیکل سبب شده به گزارش پارس ناز تا افراد زیادی صفحه ي وی را دنبال کنند و به عبارتی از فالوئرهای او باشند. فرد دیگری در اینستاگرام است که با دندانهای لمینتی خود بعنوان آقای لمینت شناخته می‌شود و او فقط بعلت دندانهای لمینت شده اش در اینستاگرام مشهور شده است. این موارد هیچ چیز عجیبی نیستند و هر شخصی ممکن است اینکار را انجام بدهد. افرادی زیاد دیگری هستند که میتوان آنها را در فهرست شاخ هاي اینستاگرام قرار داد اما در این پژوهش تعداد محدودی از آنها را مورد بررسی قرار خواهیم داد تا متوجه تفاوت میان برندسازی شخصی و شاخ بودن مجازی را دریابیم.

دسته اول: واینرها

اگرچه تقریباً جزو قشر غیررسمی اینفلوئنسر ها هستند اما در مقایسه با سایر شاخ هاي مجازی از احترام و اعتبار بیشتری برخوردار بوده و به دلیل خلاقیت در تولید ویدیوهای جالب و بامزه شهره شده اند !

تقریباً دو تا سه سال پیش اپلیکیشن هاي نظیر دابسمش که امکان ضبط ویدیو بر روی انواع صدا را داشت به شدت محبوب شد . تاثیری که این نرم افزار ها در تولید اینفلوئنسرهای جدید که استعدادشان نهفته بود،

داشته و دارند غیرقابل انکار است اما از خلاقیت هاي نسل جدید نیز نمی‌توان چشم پوشی کرد. در اصل واینرها با تولید ویدیوهای غیر حرفه اي توسط موبایل و به هنگام اوج گیری نرم افزار هاي صدا بر روی ویدیو و برعکس ویدیو بر روی صدا نظیر دابسمش و مدلیپز کار خودرا شروع کرده اند.

از آنجا که اکثر جمعیت کشور جوان می باشد و از طرفی همین قشر جوان و نوجوان در فضای مجازی خصوصا اینستاگرام حضور و فعالیت بیشتری دارد همین امر کمک شایانی به بیشتر دیده شدن اینفلوئنسرها خصوصا واینرها نموده است. در فهرست زیر عده اي از واینرهای مشهور اینستاگرام را ذکر میکنیم. که به عنوان دسته اول شاخ های مجازی شناخته می شوند.

 1. مستر مبین: مبین که سن کمی هم دارد بیش از ۱میلیون و سیصد هزار فالوور داشته و بیشتر بواسطه ساخت ویدیوهایی در نقش دختری با تکیه کلام جیگرت درآد مشهور شده است ، همچنین همسر مبین به نام پارمیدا که در حوزه مد و فشن فعال است در عده اي از کلیپ هاي مبین حضو پیدا می‌کند و ترکیب این زوج نیز به افزایش بازدید و هوادار آنان منجر شده است.
 2. عرفان علیرضایی: عرفان علیرضایی که با سری بدون مو چهره اش شناخته شده است با یک میلیون دنبال کننده ، یکیدیگر از واینرهای اینستاگرامی می‌باشد که ابتدا به حرفه عکاسی و همچنین امور خیریه می پرداخت و کم کم با ویدیوهای فان به جمع واینرها پیوست. وی که قبلا با مبین کارهای زیادی کرده بود در حال حاضر بیشتر با محمد امین کریمپور و میثم فعالیت مي نماید.
 3. محمدامین کریم پور: شیرینی و نمک در ذات محمد امین می باشد ، وی پسری پر استعداد و با عرفان بچه محل می باشند « شهرک اکباتان » آنها هم چنین ویدیوهای زیادی رابه همراه میثم باهم ساخته اند به گزارش پارس ناز محمد امین همین حالا در بین همکاران خود از محبوبیت زیادی برخوردار است  بیش از یک میلیون و پانصد هزار دنبال کننده .
 4. محسن ایزدی: محسن که با دابسمش هاي فوتبالی مشهور شده است دیرتر از افراد بالا به جمع اینفلوئنسر هاي واینر ایرانی پیوسته اما سرعت رشد وی بسیار بالا می باشد ‌یک میلیون و صد هزار فالوور . وی همچنین با تعداد زیادی از برندهای معتبر و قوی برای تبلیغات قرارداد همکاری دارد و خود نیز در صفحه خود به هواداران خود جایزه می‌دهد . محسن بر خلاف واینرهای بالا زیاد به مسائل روز اجتماعی نمیپردازد و بیشتر بر روی ساخت کلیپ هاي خنده دار بر مبنای میمیک صورت تمرکز دارد.
 5. سهیل مستجابیان: اینفلوئنسر اي است که بر روی صداهای منتشر شده از گفت و گو ها و گفت و گو ها دابسمش تولید می‌کند و بخاطر فرم صورت خود و اداهایی که بر روی صورت خود به‌ صورت هنرمندانه می آورد به یک‌باره شهرتی بسیار پیدا کرده است . می‌توان گفت سهیل توانسته خودرا از واینرها جدا کرده و با حضور در جمع هنرمندان و داشتن فکرهایی بزرگ و عدم انجام تبلیغات رویاهایی فراتر برای خود درنظر دارد.

دسته دوم از شاخ های مجازی اختصاص دارد به پولدارهای مجازی و آنهایی که با ثروت های احتمالا بادآورده خود، اقدام به فخر فروشی می کنند و سعی دارند بتوانند از این طریق بر میزان مخاطبان خود اضافه کنند.

در واقع این گروه از افراد با قراردادن پست هایی خاص و یا تهیه ویدئوهایی که با انواع ماشین های گران قیمت در مکان هایی بسیار گران، اقدام به جذب افراد زیادی میکند که این گونه افراد کم حاشیه ساز نیستند خصوصا در شرایط اقتصادی که کشور ما با آن درگیر است، حضور این افراد می تواند باعث دلسردی اقشاری از جامعه شود و نسبت به آینده خود بدبین شوند. علاوه بر آثار و عواقب اجتماعی که این افراد بر جامعه می گذارند، موجب ترغیب فرهنگ های اشرافی گری می شود. اما نکته بسیار مهم این است که این افراد با همین اقدامات خود، توانسته اند درآمدهای بسیار عجیبی را بدست بیاورند. شاید بتوان از شانیکو به عنوان مطرح ترین نوع پولدارهای اینستاگرامی نام برد که گاها با برخی از گروه های موسیقی کشور نیز فعالیت مشترک دارد و تعداد مخاطبین این عضو از اینستاگرام به عددی در حدود 2.7 میلیون نفر میرسد که عددی فوق العاده بالا و در حد بسیاری از هنرمندان و ورزشکاران کشور می باشد.

گروه آخری که به عنوان شاخ های مجازی فعالیت دارند، گروه هایی با رفتارهای هنجارشکن نام دارند که اتفاقا در کشور ما تعدادشان بسیار زیاد است. فقط کافیست تا یک رفتاری خارج از عرف موجود انجام شود تا تعداد مخاطبین این گروه سر به آسمان بکشد.

نمونه های خیلی مطرح آن را می توان به بهادر، داوود هزینه، وحید خزایی، سحر تبر و افراد بسیار زیادی که با انجام رفتارهای بسیار عجیب و هنجار شکن را دارند و توانسته اند با همین نوع از رفتارها تعداد بسیار زیادی از مخاطبان را به خود جذب کرده اند و درامدهای بسیار زیادی را کسب کرده اند.

شباهت های برندسازی شخصی و شاخ بودن مجازی:

با توجه به اینکه تا به الان راجع به انواع برندهای شخصی در اینستاگرام و شاخ های مجازی موجود در رسانه اجتماعی اینستاگرام صحبت کردیم، لازم است تا نگاهی داشته باشیم به برخی شباهت های موجود بین این 2 مفهوم.

 • نیاز ابتدایی هر 2 مفهوم جذب مخاطب می باشد.
 • شباهت بعدی این 2 مفهوم فعالیت گسترده در رسانه های اجتماعی می باشد.

تفاوت های عمده برندسازی شخصی و شاخ بودن مجازی:

 • تفاوت در جامعه هدف.
 • نوع فعالیت در رسانه اجتماعی.
 • نوع درآمد زایی.
 • نوع دیدگاه به افراد.

می‌توانیم افرادی را در اینستاگرام بعنوان شاخ هاي ایرانی بشناسیم که برای کشورمان کارمفیدی کرده باشند یا اختراع و عمل مبتکرانه ي را انجام داده باشند به شرط این که هر شخصی رابه دست خودمان بیهوده مشهور نکنید و مواظب فالوو کردن ها و لایک کردن ها و حتی کامنت گذاشتن هایمان باشیم. و نکته بسیار مهمتر این است که در آینده ای نه چندان دور رزومه افراد، به رد پای دیجیتال آنها تبدیل می شود به این مفهوم که دیگر به سابقه های شما در کاغذ ها بها نمیدهند بلکه به رفتار افراد در رسانه های اجتماعی بها می دهند به این مفهوم که تمامی فعالیت های افراد در رسانه های اجتماعی زیر ذره بین قرار میگیرد و هر اقدام و عملی در آینده مورد ارزیابی قرار میگیرد بنابراین اکیدا توصیه می شود اگر قصد دارید که برندسازی شخصی قدرتمندی را داشته باشید، کاملا باید به افرادی که آنها را دنبال میکنید و مورد توجه قرار می دهید، توجه کنید.